گامانایف آیکون: دقت بالا جهت درمان ضایعات مغزی

گامانایف آیکون: دقت بالا جهت درمان ضایعات مغزی

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

هر ساله از دستگاه گامانایف در درمان بیش از ۷۰،۰۰۰ بیمار در سراسر جهان استفاده می‌شود. چه چیزی باعث افزایش تقاضا برای دستگاهی می شود که در سال ۱۹۶۸ اختراع شد ، در حالی که پزشکی مدرن به طور مداوم در حال پیشرفت است؟ پروفسور جراح مغز و اعصاب Koray Özduman ، رئیس واحد گامانایف در بیمارستان Acibadem در ترکیه ، که بیش از ۷۰۰۰ بیمار با این فناوری تحت درمان قرار گرفته اند ، سالها تجربه طولانی در زمینه مدل ها و نسل های مختلف این دستگاه دارد. پروفسور Ozduman بر اساس تخصص خود ، مزایای عمده ، پیشرفتها و علائم درمان با روش گامانایف  را به صورت خلاصه بیان میکند.

برای دریافت نظر پزشکی رایگان از پزشکان ما ، رویacibadem.ir  کلیک کنید.

تکنولوژی از گذشته و امید به آینده

گامانایف ممکن است مانند یک سلاح تیز به نظر برسد ، اما گامانایف در واقع یک ابزار غیرتهاجمی برای درمان تومورهای مغزی و اختلالات عصبی است. این دستگاه مانند جراحی بدون چاقوی جراحی ، با خیال راحت برای از بین بردن سلول های دقیقاً هدف دار با کمترین سمیت برای بافت های سالم اطراف استفاده می شود. این دستگاه در سال ۱۹۶۸ به عنوان ابزاری برای درمان غیرتهاجمی اختلالات عملکردی مغز اختراع شد. از آن زمان ، بیش از یک میلیون بیمار تحت درمان قرار گرفته اند و بیش از ۲۸۰۰ مقاله علمی در مورد این سیستم منتشر شده است. با پیشرفت مداوم پزشکی مدرن ، دستگاه گاما نایف مرتباً با ویژگی ها و قابلیت های جدیدی ارتقا می یابد. در حال حاضر ، Acibadem از نسل ششم ، Gamma Knife Icon استفاده می کند که دقت تا ۰.۱۵ میلی متر را ارائه می دهد و ۲-۴ برابر دوز پایین تری را برای مغز سالم در مقایسه با سایر سیستم ها ارائه می دهد. مزیت بزرگ Icon این است که می توانید درمان را در یک جلسه یا در چند بخش اعمال کنید. پروفسور Koray Özduman توضیح می دهد: “با دستگاه های گامانایف قبل از مدل آیکون ، ما مجبور بودیم درمان را فقط در یک روز انجام دهیم یا مجبور بودیم آن را چندین ماه با دو درمان در زمان های مختلف انجام دهیم. امروزه ، می توانیم درمان را در عرض سه روز یا پنج روز انجام دهیم. این باعث دو تغییر می شود: اول ، شما می توانید تومورهای بزرگتر را درمان کنید. دوم ، عوارض جانبی مغز یا اعصاب اطراف کاهش می یابد. با انجام این درمان نه تنها در یک روز بلکه در پنج روز می توانید عوارض جانبی را کاهش دهید. ” بنابراین ، امروزه تعداد بیشتری از بیماران می توانند نسبت به ۵ یا ۱۰ سال پیش با روش های گامانایف تحت درمان قرار گیرند. و از آنجا که مردم تمایل دارند درمانهای کمتر تهاجمی را ترجیح دهند ، تقاضا به طور مداوم در حال افزایش است.

چه کسی کاندید درمان با گامانایف است؟

پروفسور Özduman می گوید بیشترین افراد کاندید برای درمان با گامانایف بیماران مبتلا به تومور مغزی هستند. اما هر بیمار مبتلا به تومور مغزی کاندیدای مناسبی برای عمل گامانایف نیست. جراح مغز و اعصاب می گوید: “آنچه استراتژی درمان را تغییر می دهد این است که آیا تومور در حال رشد است یا اینکه تومور در حال نفوذ به نقاط مختلف مغز میباشد یا نه. هنگامی که تومور یه نقاط مختلف مغز نفوز کند ، مناسب درمان با گامانایف نیست. اما اگر ضایعه مانند سیب یا بادکنک رشد کرده و شروع به فشار آوردن به اطراف کند ، برای درمان با گامانایف مناسب میباشد. ”

جدا از تومورهای مغزی ، گامانایف یک گزینه درمانی خوب برای مشکلات عملکردی مانند بیماری پارکینسون ، درد صورت مانند نورالژی سه قلو یا مشکلات عروقی مغز مانند ناهنجاری های شریانی است. همچنین می تواند برای بیماران اطفال به شرط رعایت علائم مورد استفاده قرار گیرد. “در کودکان ، علائم – این بدان معناست که ما این روش را انجام می دهیم – باید بسیار خوب مشخص شود. اگر بیمار دچار ناهنجاری شریانی وریدی یا تومور خوش خیم است که با روش های جراحی قابل درمان نیست ، گامانایف گزینه بسیار خوبی است. و در میان بسیاری از تکنیک های درمانی مبتنی بر تابش ، این گزینه درمانی با کمترین میزان تابش به بقیه بدن یا بقیه مغز میتواند مورد استفاده قرار گیرد. ”

گامانایف چگونه کار می کند؟

دستگاه گامانایف با استفاده از تکنیکی موسوم به رادیو جراحی استریوتاکتیک (SRS) کار می کند. این تکنیک شامل تشعشع چندین پرتومیباشد که دقیقاً روی سلولهای بیمار متمرکز شده است. برای مشکلات مختلف درون مغز ، گامانایف گزینه خوبی را برای رسیدن به هدف موردنظر در اختیار ما قرار می دهد. این هدف چیست؟ برای یک تومور بد ، می خواهید آن را تبخیر کنید ، و آن تومور را به طور کامل از بین ببرید. بنابراین ، گامانایف این کار را می کند. برای تومورهای خوب ، مانند تومورهایی که از پوشش های مغزی بیرون می آیند ، مانند مننژیوما ، یا تومورهایی که از شنوایی یا عصب تعادلی بیرون می آیند ، به نام شوانومهای دهلیزی – در آن تومورهای خوب ، ما سعی می کنیم رشد آنها را متوقف کنیم. ” در بیماران نورالژی سه قلو ، هدف پرتوهای گامانایف آسیب عصب سه قلو است تا از انتقال سیگنال های درد جلوگیری کرده و به تسکین درد بیانجامد. در ناهنجاری های شریانی وریدی که نشان دهنده گره های عروقی در داخل مغز است ، جراحی رادیویی به منظور ضخیم شدن دیواره عروق با گذشت زمان ، توقف جریان خون و جلوگیری از پارگی احتمالی است. این متخصص خاطرنشان می کند: “توانایی انجام این کار بدون جراحی به ما در حفظ عملکرد مغز کمک می کند.”

روش گامانایف چگونه انجام می شود؟

گامانایف معمولاً یک عمل سرپایی است که چند ساعت طول می کشد. پروفسور Özduman می گوید، این روش در مقایسه با جراحی سنتی ، فوق العاده آسان است. بیمار معمولاً صبح برای اسکن MRI به بیمارستان مراجعه می کند که به تعیین محل مورد نظر و برنامه ریزی درمان با دقت میلی متری کمک می کند. سپس ، یک قاب بر روی سر بیمار قرار داده می شود تا سر بیمار در طول عمل ثابت بماند. Gamma Knife Icon همچنین می تواند بدون قاب سر و با ماسک ترموپلاستیک در بیماران خاص استفاده شود. پس از درمان ، بیماران می توانند در همان روز به زندگی عادی خود بازگردند. ایشان همچنین افزودند “از نظر جسمی ، گامانایف چیزی در شما تغییر نمی دهد. زخمی ندارد ؛ بنابراین ، نیلز به هرگونه مراقبت از زخم ندارید. شما نیاز به هیچ بستری در بیمارستان ندارید ؛ لازم نیست به بخش مراقبت های ویژه بروید ؛ این مزایا با درمانهای معمول جراحی ما قابل مقایسه نیست. ”

برای دریافت نظر پزشکی رایگان از پزشکان ما ، رویacibadem.ir  کلیک کنید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود