بانوی اول اوکراین کیست؟ همه چیز درباره ولنا زلنسکا نویسنده و همسر ولودیمیر زلنسکی

بانوی اول اوکراین کیست؟ همه چیز درباره ولنا زلنسکا نویسنده و همسر ولودیمیر زلنسکی

ولنا زلنسکا فیلمنامه نویس و همسر رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی است. بانوی اول اوکراین  در سابقه اش از موقعیت خود برای بهبود وضعیت تغذیه در مدارس این کشور قبل از حمله روسیه در فوریه ۲۰۲۲ استفاده کرده است. اولنا کیاشکو در ۵ فوریه ۱۹۷۸ در  کریفیی ریه (Kryvyi Rih)، هفتمین شهر پرجمعیت اوکراین به دنیا آمد.

زلنسکا به تحصیل در رشته معماری در دانشگاه شهر در دانشکده مهندسی عمران پرداخت. زلنسکا با نوشتن متون برای Kvartal 95، یک شرکت تولید تلویزیونی متعلق به دولت، به یک نویسنده تبدیل شد.او در ۲۰ می ۲۰۱۹ بانوی اول اوکراین شد و در ۱۸ نوامبر همان سال روی جلد مجله ووگ (Vogue)این کشور ظاهر شد. وی در مصاحبه ای با مجله گفت که می خواهد تغذیه در مدارس کشور را بهبود بخشد.

بانوی اول اوکراین با سرآشپز ایوگن کلوپوتنکو به ایجاد منوی مدرسه جدید کمک کرد. این اصلاحات که شامل استانداردهای غذایی جدید و همچنین تامین منابع اضافی می‌شد، در سپتامبر ۲۰۲۱ توسط کابینه وزیران کشور تصویب شد. در دسامبر ۲۰۱۹، زلنسکا طی یک سخنرانی در سومین کنگره زنان اوکراین،  آغازگر الحاق اوکراین به ابتکار بین المللی G7 در مورد برابری جنسیتی، مشارکت بیاریتز (Biarritz) را آغاز کرد.

همسر زلنسکی

او همچنین در ژوئن ۲۰۲۰ ابتکاری را برای گسترش زبان اوکراینی در جهان آغاز کرد. زلنسکا و ولودیمیر زلنسکی در دوران مدرسه با هم همکلاسی بودند اما در آن زمان با هم آشنا نبودند. زمانی زلنسکا  در دانشگاه تحصیل می کرد با هم آشنا شدند. رابطه آنها به تدریج پررنگ تر شد و نهایتا هشت سال قبل در ۶ سپتامبر ۲۰۰۳ به ازدواج رسمی منجر شد.

زلنسکا پس از مثبت شدن آزمایش کووید-۱۹ در ۱۶ ژوئن ۲۰۲۰ برای مراقبت در بیمارستان بستری شد.سطح عفونت در بدن او متوسط توصیف شد و نیازی به دستگاه اکسیژن نداشت. این زوج دو فرزند( یک پسر و یک دختر) دارند. دختر آنها الکساندرا در ۱۵ جولای ۲۰۰۴ به دنیا آمد و پسرشان کایریلو در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۳ پا به دنیا گذاشت.

ولودیمیر الکساندرویچ زلنسکی ( زادهٔ ۲۵ ژانویهٔ ۱۹۷۸) دولت‌ مرد و بازیگرکمدین سابق اوکراینی است که از سال ۲۰۱۹ در سمت رئیس‌جمهور اوکراین خدمت می‌کند. زلنسکی در کریفیی ریه که منطقه‌ای روسی‌زبان در جنوب شرقی اوکراین است بزرگ شده است. او قبل از بازیگری مدرک حقوق خود را از دانشگاه ملی اقتصاد کیف گرفت.

بیشتر بخوانید:

بیوگرافی ولادیمیر زلنسکی ؛ از بازیگر فیلم های کمدی تا قهرمان ملی مردم اوکراین

۲ نظر

ورود

 • من اردیبهشت ۲, ۱۴۰۱

  ولی وقتی جنگ شد زنان اوکراینی برابری جنسیتی رو فراموش کردند و فرار کردند و مردان رو زیر بمباران روسیه تنها گذاشتند .

 • HH اردیبهشت ۲, ۱۴۰۱

  وای چقدر مهم. اگه نمیفهمیدیم بانوی اول اوک.راین کیه زندگیمون فل.ج میشد.
  این چند روزی که این همه سینه چا.کی کردید برای اوک.راین، بیست نفر کودکان افغانستانی پر پر شدن اما اونو پوشش ندادید.
  حالا اومدید در خصوص بانوی اول اوک.راین مینویسید؟؟؟!!!!
  آها ببخشید یادم نبود. اوک.راینی ها چشمشون آبی تره. تیم روزیاتو هم چشم آبی بیشتر دوست داره.