خوابیدن با نور کم می تواند به سلامتی شما آسیب برساند

خوابیدن با نور کم می تواند به سلامتی شما آسیب برساند

یک مطالعه جدید نشان داده که خوابیدن با نور کم، برای یک شب، قند خون و ضربان قلب جوانان سالمی را که در یک آزمایش شرکت کرده بودند را افزایش می‌دهد. دکتر فیلیس زی، پژوهشگر این مطالعه و مدیر مرکز طب خواب در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن، گفت: علیرغم اینکه شرکت کنندگان با چشمان بسته خوابیده بودند، با ورود نور کم به سوی آن‌ها، خواب‌شان مختل شد.

ضربان قلب معمولاً در شب کاهش می یابد، زیرا مغز مشغول ترمیم و جوان سازی بدن است. در مطالعات متعدد نشان داده شده است که افزایش ضربان قلب در شب یک عامل خطر برای بیماری قلبی در آینده و مرگ زودرس است. سطح بالای قند خون هم نشانه مقاومت به انسولین است. بدن به درستی از گلوکز استفاده نمی کند و پانکراس بیش از حد کار می کند؛ بدن نهایت توانایی خود را برای این کار از دست بدهد. با گذشت زمان، مقاومت به انسولین در نهایت می تواند منجر به دیابت نوع ۲ شود.

خوابیدن در نور کم

خوابیدن با چشمان بسته

تحقیقات قبلی ارتباط بین نور مصنوعی در شب و افزایش وزن و چاقی، اختلال در عملکرد متابولیک، ترشح انسولین و ایجاد دیابت و عوامل خطر قلبی عروقی را نشان داده است. مسئول پروژه توضیح داد چرا خوابیدن با چراغ روشن بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد؟

زی و تیمش ۲۰ فرد سالم ۲۰ ساله را بردند و از آنها خواستند دو شب را در یک آزمایشگاه خواب سپری کنند. زی گفت: شب اول در اتاقی تاریک سپری شد که در آن شما نمی توانید چیزهای زیادی را ببینید. همه شرکت‌کنندگان در مطالعه به دستگاه‌هایی متصل بودند که تعدادی از معیارهای عینی کیفیت خواب را پیمایش می‌کرد. بنابراین داده‌ها را می‌توان با حداقل تداخل جمع‌آوری کرد.

خوابیدن در نور کم
زی گفت: ما امواج مغزی را ضبط کردیم و می‌توانیم بگوییم که فرد در چه مرحله‌ای از خواب است. ما تنفس و ضربان قلب آنها را ضبط کردیم و همچنین از آنها آزمایش خون گرفتیم تا سطح ملاتونین را در هنگام خواب‌شان اندازه گیری کنیم. ملاتونین هورمونی است که ریتم شبانه روزی بدن یا ساعت خواب و بیداری بدن را تنظیم می کند.

بخشی از گروه همان سطح نور را برای شب دوم در آزمایشگاه  دریافت کردند، در حالی که بخش دیگر از گروهی نور بالای سرشان درخششی تقریباً معادل یک روز بسیار تاریک داشت، خوابیدند.
او توضیح داد: این افراد با پلک های بسته خواب بودند. تخمین زده می شود که حدود ۵٪ تا ۱۰٪ از نور محیط در واقع از طریق پلک بسته به چشم می رسد، بنابراین این واقعاً نور زیادی نیست. با این حال، حتی آن مقدار ناچیز نور باعث اختلال خواب با امواج آهسته می شود. علاوه بر آن ضربان قلب بالاتر رفت، مقاومت به انسولین افزایش یافت و سیستم عصبی سمپاتیک (مربوط به جنگ یا فرار) و پاراسمپاتیک (مربوط به استراحت) نامتعادل بودند که با افزایش فشار خون مرتبط است.

خوابیدن در نور کم
زی اضافه کرد که نور به اندازه کافی نبود، اما برای کاهش سطح ملاتونین در بدن اندازه بود. این مطالعه روز دوشنبه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد. بر اساس مطالعاتش و تحقیقات موجود در این زمینه، او به مردم توصیه کرد در هنگام خواب پرده های خود را ببندند، همه چراغ ها را خاموش کنند و از چشم‌ بند استفاده کنند. همچنین اطمینان حاصل کنید که حداقل یک یا دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب نورهای محیط کم شده باشد. همچنین منابع نوری که ضروری نیستند را خاموش کنند.

زی پیشنهاد کرد: اگر به نور شب نیاز دارید، آن را کمرنگ و رو به سطح زمین نگه دارید، تا طوری منعکس شود که درست در کنار چشم یا سطح تخت نباشد. همچنین از هرگونه استفاده از نور در طیف آبی مانند نورهایی که از دستگاه های الکترونیکی مانند تلویزیون، تلفن های هوشمند، تبلت و لپ تاپ ساطع می شوند، امتناع کنید. چرا که نور آبی محرک ترین نوع نور است. اگر به دلایل ایمنی مجبور به روشن کردن چراغ هستید، رنگ را تغییر دهید. می‌توانید چراغ هایی را انتخاب کنید که رنگ های مایل به قرمز یا قهوه ای دارند.

بیشتر بخوانید:

علائم سرطان : بررسی علائم هشداردهنده “مداوم” هنگام بیدار شدن از خواب

درمان بی خوابی ؛ با این تکنیک نظامی در عرض ۲ دقیقه خواب‌تان می‌برد!

بدون نظر

ورود