واقعیاتی جالب در مورد شخصیت ملیساندر در سریال «بازی تاج و تخت» که نمی دانستید

واقعیاتی جالب در مورد شخصیت ملیساندر در سریال «بازی تاج و تخت» که نمی دانستید

ملیساندر یکی از شخصیت های کلیدی سریال بازی تاج و تخت (Game Of Thrones) است که اگر چه طرفداران سریال اکنون سرنوشت او را می دانند اما جزییات بسیاری در مورد شخصیت زن سرخ وجود دارد که تنها خوانندگان کتاب های جرج آر مارتین از آن مطلع هستند. این واقعیت ها شامل اطلاعاتی در مورد گذشته او، ایدئولوژی کلی اش و حتی رابطه اش با شخصیت های سریال بازی تاج و تخت است که در نسخه سریالی حذف شده بودند.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

طرفداران سریال بازی تاج و تخت باید حتماً کتاب های مارتین را نیز بخوانند به ویژه اکنون که نسخه سریالی به پایان رسیده است. خواندن کتاب های مارتین باعث می شود تصویری کامل تر و غنی تر از شخصیتی داشته باشند که بسیار پیچیده بوده و شاید در گذشته تفسیرهای اشتباهی از آن صورت گرفته است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر آشنا کنیم که تنها خوانندگان کتاب ترانه ای از یخ و آتش مارتین از آن ها مطلع هستند.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۱- او منس ریدر را از مرگ نجات می دهد

شخصیت منس ریدر در سریال بازی تاج و تخت سرنوشت تلخ و هولناکی دارد. او که به خاطر وحشی بودن و شاه خواندن خود سوزانده می شود، باورهایی راسخ دارد که ارتباط زیادی با شخصیت ملیساندر دارند. اما اتفاقاتی که در کتاب ترانه ای از یخ و آتش می افتد سرنوشت متفاوتی برای منس ریدر رقم می زنند و دستکم او مدت بیشتری در این داستان زندگی می کند. در سریال بازی تاج و تخت، ملیساندر هیچ اهمیتی به زندگی مردمان وحشی نمی دهد اما در کتاب های مارتین، او فکر می کند که منس باید کارهای بیشتری انجام دهد. او می داند که سرنوشت منس ریدر بدین معناست که او هدف بزرگ تری داشته و در لحظات آخر زندگی اش در حالی که قرار است بسوزد، او را از دل آتش بیرون کشیده و ارباب استخوان ها به جای او در دل آتش می سوزد.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۲- ملیساندر آلیس کارستارک و سیگورن اهل ثن را به ازدواج هم در می آورد

قابل درک است که برخی شخصیت های جانبی در نسخه های سریالی از رمان های مشهور حذف می شوند. از آنجایی که سریال بازی تاج و تخت باید به داستان ها، روایت ها و شخصیت های زیادی می پرداخت، امکانپذیر نبود که به تمامی شخصیت هایی که خوانندگان کتاب ترانه ای از یخ و آتش روی کاغذ می دیدند بپردازد و در عمل امکان آن وجود نداشت. اما این بدان معنا است که برخی روایت های جانبی کوچک نیز از داستان کلی سریال حذف شدند. در کتاب ها، سلیس فلورنت تصمیم می گیرد تا ازدواج جدیدی ترتیب داده و اتحاد قوی تری بین خاندان های بزرگ ایجاد کند و همزمان از آلیس کارستارک محافظت کرده که قرار است به اجبار با پسر عموی خود ازدواج کند. از این رو ملیساندر، کارستارک را به عقد سیگورن اهل ثن در می آورد که ازدواج آن ها به هدفی بزرگ تر خدمت می کند اگر چه انگیزه های او همیشه منطقی نیستند.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۳- او شیفته خون پادشاهان است

سریال بازی تاج و تخت تنها به شکلی کوتاه و مختصر به علاقه شدید ملیساندر به خون پادشاهی نگاه می کند. او حس می کند که خون پادشاهی می تواند تضمین کننده تاج و تخت برای استنیس باشد و اینکه خون پادشاهی بسیار قوی است. ملیساندر سعی می کند گندری را فریفته و او را برای این هدف به کار بگیرد اگر چه در نهایت این نقشه او موفقیت آمیز نیست. در کتاب های مارتین اما این وسواس باعث وقوع اتفاقات بزرگ تری با مدیریت ملیساندر می شود و او دائماً در جستجوی کسانی است که ممکن است خون رابرت برثیون را در رگ های خود داشته باشند. از این افراد می توان به اعضای نزدیک خانواده برثیون اشاره کرد که استنیس در صورت نیاز ابایی از قربانی کردن آن ها نداشت. این داستان فرعی به طور کامل در سریال بازی تاج و تخت مورد بحث قرار نمی گیرد.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۴- نام ملیساندر در فهرست مرگ آریا قرار ندارد

در مقایسه با کتاب ترانه ای از یخ و آتش، بسیاری از اتفاقات داستان مانند آشنایی آریا با ملیساندر در برهه ای متفاوت از داستان شکل می گیرد. در حالی که منبع اصلی سریال شبیه یک نقشه مسافرت جاده ای است، هیچ یک از روایت ها به طور کامل در سریال مورد بحث قرار نمی گیرند. در سریال بازی تاج و تخت، گاهی اوقات روایت ها متفاوت و متضاد هستند، برای مثال در مورد وجود ملیساندر در فهرست مرگ آریا. فهرست مرگ استارک جوان بسیار خاص بوده و بسیاری از افراد موجود در آن جانشان را از دست دادند هر چند همگی کشته نشدند. اما در کتاب ها، نام ملیساندر هرگز در فهرست قتل آریا دیده نمی شود و این عضو خانواده استارک تنها به مقدار کمی از دیدن این ساحره حیرت کرده و از او می ترسد.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۵- او به داووس در بارگاه استنیس نیاز دارد

استنیس و داووس متحدانی قدیمی هستند و اعتماد زیادی بین این دو وجود دارد. اما، حتی کسانی که در حلقه نزدیکان پادشاه مفروض قرار دارند نیز در خطر کشته شدن هستند، به ویژه هر چه بیشتر این جنگ سالار نسبت به اطرافیانش مشکوک می شود. در نسخه سریالی بازی تاج و تخت، ملیساندر و داووس نقطه مخالف یکدیگر قرار دارند و ساحره ذره ای به شوالیه پیازی اعتماد ندارد به ویژه وقتی که داووس قصد کشتن او را دارد. در حالی که کلیت داستان این دو شخصیت در نسخه کتابی نیز مشابه است، اما در نسخه کتابی، ملیساندر اهمیت و ارزش بیشتری برای شخصیت داووس قائل است. او حتی از استنیس می خواهد که داووس همچنان در کنارش باشد، حتی در شرایطی که ظاهراً داووس به استنیس خیانت کرده است. او همچنین آینده را می بیند و بدین ترتیب از پتانسیل ارزش داووس در درازمدت آگاه است.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۶- ملیساندر از پسر داووس محافظت می کند

اگر چه به ندرت در نسخه سریالی به خانواده اش پرداخته می شود اما داووس چندین پسر دارد. اکر این پسران در نبردهای استنیس کشته می شوند و در نسخه سریالی بیشتر تمرکز بر روی ارتباط داووس با شیرین است که او را دختر خود می بیند. اما در تمام مرگ های مرتبط با داووس در نسخه سریالی، پای ملیساندر در میان است. ملیساندر که می داند باید سلامتی داووس حفظ شده تا بتواند به خوبی در بارگاه استنیس خدمت کند، پسرش را از مرگ حتمی نجات می دهد و بدین ترتیب مانع از آن می شود که شوالیه پیازی بار دیگر آن عزاداری ویرانگر را تجربه کند. این لحظه حکمت استراتژیک و همدردی واقعی به ندرت در سریال حس می شود.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۷- ملیساندر باوری راسخ به استنیس دارد

انگیزه های ملیساندر در نسخه کتابی و نسخه سریالی بسیار متفاوت هستند. در نسخه سریالی همه کارهای او با توجه به تصویری بزرگ تر از وقایع دست به کار می شود و بر این باور است که استنیس قهرمانی است که توسط خداوندگار روشنایی انتخاب شده است. اما این به خاطر نیست که ملیساندر به این پادشاه بالقوه باور راسخ داشته باشد بلکه به این دلیل است که استنیس می تواند در تحقق آرمان بزرگتری به او کمک کند. در نسخه کتابی اما ملیساندر واقعاً به حق استنیس برای نشستن روی تاج و تخت آهنین باور دارد. در هر دو مورد سرنوشت استنیس او را حیرت زده و متعجب می کند اما تصمیمات او از روی بیرحمی یا همیشه برای رسیدن به آرمانی بزرگ تر نیست. در واقع در کتاب مارتین، بیشتر اعمال ملیساندر نسبت به استنیس با انگیزه های عاطفی شگل می گیرند و دیدگاه شیطانی تر کمتری نسبت به اطرفیانش داشته و اطمینان و اعتماد بیشتری وجود دارد.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۸- او روزگاری با نام ملونی شناخته می شده است

بسیاری از طرفداران سریال بازی تاج و تخت به خاطر کارهای هولناکی که ملیساندر همیشه انجام می داد از او متنفر بودند. در نسخه سریالی چیز زیادی در مورد گذشته شخصیت ملیساندر فاش نشده و تنها به صورت مختصر گفته می شود که او روزگاری برده بوده و به گذشته این ساحره و زن روحانی پرداخته نمی شود. در کتاب ها اما اطلاعات بیشتری در مورد دوره کودکی و سرگذشت ملیساندر در اختیار مخاطب قرار داده می شود. با دانستن این اطلاعات، دلسوزی برای او بسیار ساده تر می شود به ویژه با دانستن این واقعیت که او در کودکی به بردگی گرفته می شود و در گذشته نامش ملونی بوده است. ملیساندر این نام را که در دوران کودکی به او داده شده بعد از پیوستن به فرقه های مذهبی مختلفی از دست می دهد که در نهایت به خداونگار روشنایی ختم می شود.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۹- او در قتل برخی از پادشاهان دخالت دارد

ملیساندر به شکلی واقعی برای رسیدن استنیس به پادشاهی تلاش می کرد تا او را به قهرمان موعود تبدیل کرده و وستروس را از تاریکی نجات دهد. در سریال بازی تاج و تخت و کتاب ترانه ای از یخ و آتش، او شاه رنلی را به قتل می رساند تا به این هدف نائل شود. او حتی تلاش می کند بقیه پادشاهانی که خود را پادشاه قانونی می دانند نیز از سر راه استنیس بردارد. اما وقتی در نسخه کتابی برخی از مرگ های شوکه کننده رخ می دهد، ملیساندر مسئولیت آن ها را بر عهده می گیرد. البته شاید نقش او تنها این بوده باشد که دعا کرده مرگ به سراغ این غاصبان تاج و تخت بیاید اما ماجراهایی مانند عروسی سرخ در واقع نتیجه تلاش های ملیساندر برای کاهش رقبای استنیس دیده می شود. اگر چه این چیزی نیست که در نسخه سریالی دیده می شود.

واقعیاتی در مورد شخصیت ملیساندر در سریال بازی تاج و تخت

۱۰- ملیساندر ارتباطی جادویی با آشای دارد

در زمان های مختلفی در سریال Game Of Thrones از سرزمین آشای سخن به میان می آید. تصویری که از این مکان ارائه می شود یک مکان جادویی است اگر چه آنچه که می بینیم چندان هم جادویی نیست. معمولاً در ارجاع به افرادی خاصی که از آشای آمده اند یا کسانی که منشأ جادویی شان را از آنجا گرفته اند نام آشای به میان می آید. اما در نسخه کتابی این ایده مطرح می شد که آشای در واقع به افسانه شناسی کلیت داستان مرتبط است. در واقع ملیساندر در کودکی به آنجا برده می شود تا آموزش دیده و به ساحره سرخ تبدیل شود. دیگر شخصیت ها مانند کویث که به ندرت در سریال نامی از او برده می شود نیز از آشای آمده است، مکانی که سکوی پرتابی برای کسانی است که قدرت های عظیم و ترسناکی دارند.

بیشتر بخوانید:

۱۰ نکته جالب در مورد فرآیند ساخت سریال «بازی تاج و تخت»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • Amir فروردین ۷, ۱۴۰۱

    استانیس هنوز زندس، توی سریال واقعا به خوبی به شخصیت استانیس پرداخته نشد، همچنین استانیس دخترشو نسوزونده بلکه به سربازاش دستور داده در صورتی که اتفاقی براش بیفته حتما دخترشو روی تخت پادشاهی بنشونن، در ضمن ملیساندرا با استانیس توی نبرد یخ همراه نیست.

    • امید فروردین ۹, ۱۴۰۱

      کتابشو بخونیم؟بیکاریم،سریالشو از بس طولانی بود همش جلوزدیم😃😬😬