رونمایی رهبر کره شمالی از موشک بالستیک غول آسا به سبک فیلم «تاپ گان» + ویدیو

رونمایی رهبر کره شمالی از موشک بالستیک غول آسا به سبک فیلم «تاپ گان» + ویدیو

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در ویدیویی که به سبک هالیوودی ساخته شده و دیروز منتشر شد در حال نظارت بر بزرگ‌ترین موشک بالستیک کره شمالی دیده شد.

در ویدیویی که به راحتی می‌توان آن را با صحنه‌ای از فیلم‌ تاپ گان (Top Gun) اشتباه گرفت، رهبر کره شمالی با یک کت چرم و عینک آفتابی پیشاپیش این سلاح غول‌آسا دیده می‌شود. او با همراهی افسران ارشد نظامی شخصا برای آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای جدید که قادر به حمله به اهداف جهانی است، چراغ سبز نشان داد.

این ویدیوی رسانه دولتی کره شمالی ابتدا کیم را در حال چک کردن ساعت مچی‌اش نشان می‌دهد و سپس در صحنه‌ای دراماتیک او با برداشتن عینک آفتابی‌اش پرتاب موشک را تایید می‌کند. این موشک بالستیک قاره‌پیما که با نام Hwasong-17 شناخته می‌شود، اولین بار در اکتبر ۲۰۲۰ رونمایی شد و تحلیل‌گران لقب موشک غول‌آسا را به آن دادند. اما این موشک پیش از این هرگز به‌طور آزمایشی شلیک نشده بود و پرتاب آن با خشم بی‌درنگ همسایگان پیونگ یانگ و ایالات متحده همراه بود.

این موشک که از فرودگاه بین‌المللی پیونگ یانگ پرتاب شد، تا ارتفاع شش هزار و ۲۴۸ کیلومتری بالا رفت و با طی کردن مسافت هزار و ۹۰ کیلومتری در ۴۰۵۲ ثانیه به منطقه از پیش تعیین‌شده‌ای در آب‌های آزاد دریای ژاپن برخورد کرد که خشم توکیو را برانگیخت. اما خبرگزاری مرکزی کره KCNA اعلام کرد این آزمایش در حالت پرتاب عمودی انجام شده تا نگرانی‌های امنیتی همسایگان را کاهش دهد.

کیم جونگ اون این آزمایش را به دلیل تنش‌های نظامی روزافزون در داخل و اطراف شبه جزیره کره و اجتناب‌ناپذیری رویارویی دیرینه با امپریالیست‌های ایالات متحده که با خطر جنگ هسته‌ای همراه است صادر کرد.

از سال ۲۰۱۷ تا کنون این اولین بار بود که پیونگ یانگ قدرتمندترین موشک‌های کیم را با برد کامل شلیک کرد. ارتش کره جنوبی برد این پرتاب را شش هزار و ۲۰۰ کیلومتر تخمین زده که بسیار بیشتر از آخرین موشک بالستیک بی‌سیمی است که کره شمالی در نوامبر ۲۰۱۷ آزمایش کرد.

در پی پرتاب این موشک در روز پنج‌شنبه، واشنگتن تحریم‌های جدیدی علیه نهادها و افرادی در روسیه و کره شمالی وضع کرد که متهم به انتقال اقلام حساس به برنامه موشکی کره شمالی هستند. تحلیل‌گران امریکایی نگران تهدید بالقوه‌ای هستند که با پرتاب این موشک غول‌آسا به وجود می‌آید. فناوری پیشرفته‌ای که می‌تواند به کره شمالی کمک کند تا سامانه‌های دفاع موشکی امریکا را دور بزند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود