۱۸ نکته جالب و جذاب در مورد نامزدهای اسکار ۲۰۲۲ ؛ از اتفاقات باورنکردنی تا رکوردشکنی ها

۱۸ نکته جالب و جذاب در مورد نامزدهای اسکار ۲۰۲۲ ؛ از اتفاقات باورنکردنی تا رکوردشکنی ها

هالیوود سال بدی داشت، فیلم اسپایدرمن باکس آفیس را نجات داد، اسکارلت جوهانسون از دیزنی شکایت کرد، دانیل کریگ با جیمز باند خداحافظی کرد و همه در مورد برونو صحبت می کنند. مراسم اسکار ۲۰۲۲ که تا ساعاتی دیگر برگزار می شود نشان می دهد که صنعت سینمای هالیوود دائماً در حال تغییر است. نامزدهایی مانند Dune, West Side Story, King Richard و Belfast هر کدام به دلایلی متفاوت توانسته اند بعد از مدت ها تعطیلی، سینماروها را به سینماها بازگردانند. این فیلم ها در مراسم اسکار ۲۰۲۲ شانه به شانه فیلم های دیگری مانند Don’t Look Up, Coda, Tick Tick… Boom! و Being The Ricardos می سایند که در پلتفرم های استریمینگ مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده اند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با واقعیاتی جالب و حاشیه ای در مورد اسکار ۲۰۲۲ آشنا کنیم.

نکات جالب در مورد نامزدهای اسکار 2022

۱- جودی دنچ می تواند رکورد اسکار را بشکند

جودی دنچ ستاره کهنه کار سینمای بریتانیا و جهان می تواند در بخش بازیگری به مسن ترین برنده اسکار تبدیل شود، بعد از آنکه بازی او در فیلم Belfast ساخت کنت برانا با نامزدی او همراه شده است. جودی دنچ در حال حاضر ۸۷ سال سن دارد و بدین ترتیب ۴ سال مسن تر از آنتونی هاپکینز است که در سال ۲۰۲۱ برای بازی در فیلم The Father برنده جایزه اسکار شده و رکورد مسن ترین برنده اسکار را به خود اختصاص داد. با این وجود، دنچ مسن ترین نامزد جایزه اسکار نیست زیرا کریستوفر پلامر در سن ۸۸ سالگی در سال ۲۰۱۸ به خاطر بازی در فیلم All The Money In The World نامزد اسکار شده بود.

۲- «ماشین مرا بران» طولانی ترین فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم امسال است

فیلم Drive My Car با ۱۷۹ زمان، طولانی ترین فیلم اسکار ۲۰۲۲ در بخش نامزدهای بهترین فیلم سال است، هر چند طولانی ترین فیلم تاریخ اسکار نیست. طولانی ترین فیلمی که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد فیلم Gone With The Wind با ۲۳۸ دقیقه طول بود. با این وجود طولانی ترین فیلمی که تاکنون برنده جایزه اسکار شده فیلم War and Peace است که ۴۱۴ دقیقه- حدود ۷ ساعت- طول داشت و در سال ۱۹۶۸ برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شد.

نکات جالب در مورد نامزدهای اسکار 2022

۳- بردلی کوپر شاید تنها کسی باشد که در دوران قرنطینه کرونا، کاهش وزن داشته است

اگر چه بردلی کوپر وزنش را کاهش داده اما این کار تنها به دلیل بازی در فیلم تحسین شده Nightmare Alley اثر گیرمو دل تورو است. به دلیل شیوع کرونا، ساخت این فیلم در میانه راه متوقف شد اما این توقف بدین معنا بود که کوپر می تواند کمی بیشتر از وزن خود بکاهد. این بازیگر سرشناس قرار بود برای سکانس های از اوایل فیلم، نقش جوانی های شخصیت خود را بازی کند که آن زمان هنوز فیلمبرداری نشده بود. از این رو توقف در فیلمبرداری بهترین فرصت برای تغییر ظاهر کوپر بود. در این اثنا، همبازی اش، رونی مارا، در هنگام توقف فیلمبرداری در اولین مراحل بارداری خود بود. توقف شش ماهه فیلمبرداری فیلم دل تورو بدین معنا بود که او می تواند فرزندش را به دنیا آورده و بدون اینکه مخاطبان متوجه تغییری در ظاهرش شوند، به نقشش بازگردد.

۴- آکادمی اسکار علاقه اش به اهالی موسیقی را از دست داده است

گمان می رفت که دستکم سه موسیقیدان در میان نامزدهای اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول امسال جای داشته باشند- لیدی گاگا برای House of Gucci، جنیفر هادسون برای Respect و آلانا حییم برای Licorice Pizza. اما علیرغم نامزدی در دیگر مراسمات اهدای جوایز هالیوودی و البته نامزدی گاگا و هادسون در جوایز اسکار در گذشته، هیچ کدام از سه موسیقیدان فوق نتوانستند نامزدی اسکار ۲۰۲۲ را بدست آورند.

نکات جالب در مورد نامزدهای اسکار 2022

۵- ویل اسمیت نسبت به تایید فیلم خود توسط ونوس و سرینا ویلیامز شک داشت

احتمال می رود که ویل اسمیت برای بازی در فیلم King Richard برنده جایزه اسکار شود، فیلمی که داستان دو دختر نوجوان را روایت می کند که هدایت پدرشان باعث می شود به چهره های افسانه ای دنیای تنیس زنان تبدیل شوند. اسمیت در این باره گفته است: «نزد خانواده ویلیامز رفتم و گفتم که می خواهم تاریخ را روایت کنم. و ونوس و سرینا گفتند باشه ما را در این فرآیند همراهی خواهیم کرد اما باید اول فیلم را ببینیم بعد در مورد اینکه از آن حمایت می کنیم یا نه تصمیم گیری خواهیم کرد». بیم و تردید آن ها قابل درک بود، با توجه به اینکه هالیوود معمولاً با فیلم های زندگینامه ایش باعث ناامیدی یا انزجار شخصیت های تاریخی می شود. اسمیت در ادامه در مورد واکنش خواهران ویلیامز می گوید: «به من خبر رسید که ونوس و سرینا به سینما رفته اند و فیلم را دیده اند و این سخت ترین و بدترین دو ساعت زندگی ام بود تا صبر کنم آن ها بیرون بیایند». اما خوشبختانه ظاهراً ویلیامزها از فیلم King Richard راضی بوده و آن را دوست داشته اند.

نکات جالب در مورد نامزدهای اسکار 2022

۶- جین کمپیون و استیون اسپیلبرگ برای نبردی دوباره آماده می شوند

جین کمپیون اولین زنی است که در بخش بهترین فیلم دو بار نامزد جایزه اسکار می شود و قبلاً نیز در سال ۱۹۹۴ برای فیلم The Piano نامزدی اسکار بهترین فیلم سال را بدست آورده بود. آن سال کمپیون رقابت برای کسب جایزه اسکار بهترین فیلم را به فیلم Schindler’s List ساخته استیون اسپیلبرگ باخت و نکته جالب اینکه این دو امسال نیز با هم رقابت خواهند کرد جایی که فیلم Power of the Dog از جین کمپیون باید با فیلم West Side Story از استیون اسپیلبرگ رقابت کند. این بار شانس کمپیون بسیار بیشتر از دفعه قبل است و بردن جایزه اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۲۲ می تواند اولین باری باشد که دو سال پیاپی جایزه بهترین فیلم به یک کارگردان زن می رسد، بعد از آنکه کلوئی ژائو سال گذشته به خاطر فیلم Nomadland این افتخار را بدست آورد.

۷- توصیه ای به کارگردانان: اگر اسکار می خواهید، کیت بلانشت را در فیلم خود به کار بگیرید

کیت بلانشت اکنون بیشترین نقش آفرینی را در فیلم های نامزد بهترین فیلم سال دارد. او تاکنون در ۹ فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم ایفای نقش کرده است، از جمله Elizabeth, Babel, The Aviator, The Curious Case of Benjamin Button و هر سه فیلم Lord of the Rings. امسال نیز کیت بلانشت در دو فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم حضور داشته است: Don’t Look Up و  Nightmare Alley. رکورددار قبلی در این زمینه الیویا دی هاویلند بود که در هشت فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم سال ایفای نقش کرده بود.

نکات جالب در مورد نامزدهای اسکار 2022

۸- پنه لوپه کروز را دستکم نگیرید

اضافه شدن پنه لوپه کروز به فهرست بازیگران نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول بسیار غافلگیر کننده اما خوشایند بود، بازیگر اسپانیایی که به خاطر بازی اش در فیلم تحسین شده Parallel Mothers ساخت پدرو آلمودوار نامزد اسکار شده است. کروز تقریباً در تمام مراسمات اهدای جوایز اسکار گذشته نادیده گرفته شده و تاکنون نامزد گلدن گلوب، انجمن منتقدان و انجمن بازیگران نشده بود و حتی در فهرست طولانی نامزدهای بفتا نیز جایی نداشت. پنه لوپه کروز پیش از این با بردن جایزه اسکار به اولین بازیگر زن اسپانیایی تبدیل شد که به این مهم دست پیدا می کند، بعد از آنکه برای فیلم Vicky Cristina Barcelona در سال ۲۰۰۸ برنده جایزه اسکار شد. اما اگر امسال کروز موفق به کسب جایزه اسکار شود، این جایزه برای بازی در یک فیلم اسپانیایی زبان خواهد بود.

۹- فیلم های سیاه و سفید باب شده اند

وقتی پای فیلمسازی در میان باشد، کارگردانان بیشتری به سمت تنفر از رنگ می روند. امسال چهار فیلم سیاه و سفید در رقابت های اسکار حضور دارند که در تاریخ مدرن اتفاقی بی سابقه است: Belfast, Passing, C’Mon C’Mon و The Tragedy of Macbeth. دل تورو نیز نسخه ای سیاه و سفید از فیلم Nightmare Alley منتشر کرده است، اگر چه نسخه رنگی معمول نامزد اسکار بهترین فیلم شده است.

نکات جالب در مورد نامزدهای اسکار 2022

۱۰- فیلم West Side Story می تواند رکوردهای زیادی را بشکند

نفس عمیقی بکشید! اقتباس جدید استیون اسپیلبرگ می تواند به اولین بازسازی تاریخ سینم از یک برنده اسکار بهترین فیلم سابق تبدیل شود که خود جایزه اسکار این بخش را بدست می آورد. تاکنون هیچ بازسازی از فیلمی که قبلاً برنده اسکار بهترین فیلم سال شده نتوانسته حتی نامزدی اسکار را بدست آورد. در واقع، تاکنون تنها یک بازسازی توانسته جایزه اسکار بهترین فیلم سال را بدست آورد که آن هم فیلم The Departed ساخته مارتین اسکورسیزی در سال ۲۰۰۶ بوده است که اقتباسی از یک تریلر جنایی هنک گنگی بدون نامزدی اسکار به نام Infernal Affairs بود. همچنین اگر فیلم West Side Story جایزه اسکار بهترین فیلم سال را بدست آورد به اولین فیلم موزیکالی در نزدیک به دو دهه اخیر تبدیل خواهد شد که چنین جایزه ای را بدست می آورد. آخرین بار فیلم Chicago بود که به عنوان یک موزیکال در سال ۲۰۰۳ برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد.

اما احتمال این که فیلم West Side Story برنده اسکار بهترین فیلم نشود زیاد است. در ۵۰ سال گذشته، تنها یک فیلم توانسته بدون نامزدی در بخش نویسندگی فیلمنامه برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال شود که آن هم فیلم Titanic بوده است. امسال اسپیلبرگ نتوانسته در بخش نویسندگی فیلمنامه نامزدی اسکار را بدست آورد. در این میان، آریانان دی بوسی که در بخش بهترین بازیگر زن نقش مکمل نامزد جایزه اسکار شده می تواند برنده جایزه اسکار شود و افتخاری که ریتا مورنو در سال ۱۹۶۱ برای نسخه اورجینال این فیلم بدست آورد را تکرار کند. همچنین استیون اسپیلبرگ اکنون اولین کسی است که در شش دهه متفاوت در بخش بهترین کارگردانی نامزد جایزه اسکار می شود.

۱۱- اسکار ۲۰۲۲ یک اسکار خانوادگی است

در بخش نامزدهای بازیگر اسکار ۲۰۲۲ دو زوج نامزد شده اند. خاویر باردم و پنه لوپه کروز هر دو در بخش بهترین بازیگران مرد و زن نقش اول نامزد جایزه اسکار شده اند در حالی که از سال ۲۰۱۰ با هم زندگی می کنند. کیرستن دانست و جسی پلیمونز نیز در بخش بازیگران نقش مکمل نامزد اسکار ۲۰۲۲ هستند. این دو از سال ۲۰۱۷ با هم نامزد بوده و دو فرزند مشترک دارند. همچنین جو رایت کارگردان فیلم Cyrano نیز با هیلی بنت بازیگر نقش اصلی فیلم زندگی می کند و از او یک فرزند دارد. پیتر دینکلیج نیز که بازیگر همین فیلم است، همسرش اریکا اشمیت را در نقش نویسنده فیلم در کنار خود دارد.

نکات جالب در مورد نامزدهای اسکار 2022

۱۲- تروی کوتسور نامزدی اسکار خود را مدیون افتادن از صندلی است

تروی کوتسور می تواند به دومین بازیگر ناشنوایی تبدیل شود که برنده جایزه اسکار می شود بعد از آنکه مارلی ماتلین در سال ۱۹۸۶ برای فیلم Children of a Lesser God موفق به کسب این جایزه شد. این زوج اکنون در فیلم Coda نقش یک زوج را بازی می کنند. کوتسور در ابتدا شانس زیادی برای قرار گرفتن در فهرست نامزدهای اسکار نقش مکمل مرد نداشت اما به یکباره مورد توجه قرار گفته و چندین جایزه سینمایی نیز پیش از مراسم اسکار به خانه برده است. علاوه بر یک بازی خارق العاده و تحسین برانگیز در Coda، بسیاری از دنبال کنندگان کوتسور در فصول جوایز سینمایی از دیدن او لذت برده اند؛ از جمله زمانی که هنگام اعلام نامش در میان نامزدهای بفتا از روی صندلی به زمین افتاد. اگر این صحنه از قبل برنامه ریزی شده باشد، او واقعاً باید جوایز سینمایی بیشتری دریافت کند.

۱۳- آکادمی اسکار، هاماگوچی را بیشتر از خاندان گوچی دوست دارد!

فیلم ماشین مرا بران (Drive My Car) چهاردهمین فیلم غیرانگلیسی زبان است که نامزد اسکار بهترین فیلم سال می شود و البته چهارمین فیلم غیرانگلیسی زبانی که در چهار سال گذشته نامزد این جایزه شده است، پس از Roma, Parasite و Minari. همچنین ریوسوکه هاماگوچی برای این فیلم تحسین شده نامزد اسکار بهترین کارگردانی نیز  شده است. فیلم ماشین مرا بران که فیلمی ژاپنی است و Worst Person in the World که محصول سینمای نروژ است، هر دو در بخش بهترین سناریو نیز نامزد اسکار شده اند، در حالی که پنه لوپه کروز در بخش بهترین بازیگر زن نقش اول برای فیلم اسپانیولی زبان Parallel Mothers نامزد اسکار شده است.

نکات جالب در مورد نامزدهای اسکار 2022

۱۴- اندرو گارفیلد یک بار هنگام خوردن استیک تا مرز خفگی رفته است

اندرو گارفیلد، ستاره انگلیسی، برای بازی در نقش جاناتان لارسون فقید در فیلم Tick Tick… Boom! نامزد اسکار شده است اما نزدیک بود او آنقدر زنده نماند که در این فیلم بازی کند زیرا در سال ۲۰۱۸ در هنگام خوردن استیک نزدیک بود خفه شود.

۱۵- فیلم Flee اولین فیلم تاریخ اسکار است نامزد جایزه بهترین انیمیشن، بهترین مستند و بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان می شود

چنین نامزدی های بی سابقه ای به ماهیت فیلم باز می گردد زیرا اکثر مستندها دستکم انیمیشن نیستند. با این وجود، چنین ترکیبی به سود فیلم Flee بوده است، فیلمی که به ماجرای یک مهاجر افغان با گرایشات جنسیتی خاص می پردازد. انیمیشن بدین معناست که این شخصی می تواند هویت واقعی خود را پنهان نگه دارد و البته این محمل باعث شد مشکل به تصویر کشیدن گذشته او نیز رفع شود.

۱۶- امسال هیچ همپوشانی بین دسته های بهترین بازیگر زن و بهترین فیلم وجود ندارد

جسیکا چستین، نیکول کیدمن، اولیویا کولمن، کریستن استیوارت و پنه لوپه کروز همگی برای فیلم های نامزد جایزه اسکار شده اند که در بخش بهترین فیلم نتوانسته اند نامزد شوند. این دو دسته معمولاً بسیار با هم همپوشانی دارند. برنده شدن فرانسس مک دورمند در سال ۲۰۲۱ برای فیلم Nomadland  اولین بار در ۱۶ سال اخیر بود که برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول در برنده اسکار بهترین فیلم سال بازی کرده بود.

نکات جالب در مورد نامزدهای اسکار 2022

۱۷- در بخش نامزدهای اسکار بازیگران مکمل اتفاقات جالبی رخ داده است

آنا پاکین در سال ۱۹۹۴ به دومین بازیگر زن جوانی تبدیل شد که جایزه اسکار بخش بازیگر زن نقش مکمل را بدست می آورد، افتخاری که برای بازی در فیلم The Piano ساخته جین کمپیون میسر شد. امسال نیز کودی اسمیت- مک فی می تواند به دومین بازیگر مرد از لحاظ سنی تبدیل شود که برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل برای فیلم The Power of the Dog را بدست می آورد که در کمال ناباوری کارگردانی آن را نیز کمپیون بر عهده داشته است.

۱۸- نتفلیکس تاکنون برنده اسکار بهترین فیلم سال نشده است

خدا می داند که نتفلیکس سخت تلاش کرده برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال شود. Roma, Mank و The Irishman از رقبای اصلی اسکار بهترین فیلم در سال های اخیر بوده اند. اما The Power of the Dog بهترین شانس نتفلیکس برای کسب این جایزه است. اگر این اتفاق رخ دهد، این اولین جایزه اسکار بهترین فیلم سال برای یک سرویس استریمینگ خواهد بود. برای کسب این افتخار، بزرگ ترین رقیب نتفلیکس فیلم Coda است که آن هم از تولیدات یک سرویس استریمینگ دیگر به نام اپل تی وی است و هر کدام از این فیلم ها که برنده اسکار بهترین فیلم شود، افتخار بی سابقه ای رقم خواهد خورد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود