قوانین جدید طالبان برای زنان افغان: از ممنوعیت پرواز بدون محارم مرد تا جیره بندی پارک رفتن

قوانین جدید طالبان برای زنان افغان: از ممنوعیت پرواز بدون محارم مرد تا جیره بندی پارک رفتن

ماه گذشته، طالبان اعضای خود را از ورود به پارک‌های تفریحی با سلاح نظامی منع کرد، که به نظر می‌رسید تلاش دیگری برای جلوگیری از تضعیف وجهه آنها در بحبوحه تلاش این گروه برای به رسمیت شناخته شدن در عرصه بین‌المللی است. گزارش ها حاکی از آن است که طالبان در پارک های تفریحی افغانستان تفکیک جنسیتی را اعمال کرده اند و مردان و زنان از بازدید در یک روز منع شده اند.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که در حالی که مردان از یکشنبه تا چهارشنبه اجازه بازدید از پارک های تفریحی را خواهند داشت، زنان می توانند در بقیه ایام هفته به آنجا بروند. اندکی پس از تسلط طالبان بر کابل در اواسط ماه اوت، تصاویری از جنگجویان آنها که در حال سواری شادی در پارک های تفریحی بودند، منتشر شد.

قوانین طالبان

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتر خود نوشت: «مجاهدین امارت اسلامی با سلاح، لباس نظامی و وسایل نقلیه اجازه ورود به شهربازی ها را ندارند. (آنها) موظف به رعایت کلیه قوانین و مقررات شهربازی هستند».

طالبان در آخرین باری که بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ بر افغانستان حکومت می‌کردند، به دلیل تحمیل تفسیر خشن‌تر از قوانین شریعت به شهرت رسیده بودند. در حالی که گروه پشتون سنی تلاش می کند چهره معتدل تری را به جهان نشان دهد، هنوز به بسیاری از وعده هایی که قبل از تسلط کامل بر افغانستان داده بود عمل نکرده است.چندین گروه حقوق بشری گفته اند که طالبان پس از بازگشت به قدرت در ماه اوت، اجرای قوانین سختگیرانه اسلامی را در سراسر افغانستان آغاز کردند.

این گروه قبلاً فرمانی را صادر کرده بود که دانش‌آموزان دختر نمی توانند بیشتر از کلاس ششم درس بخوانند. این فرمان اعتراضاتی را در پی داشت. ده‌ها دانش‌آموز دختر به خیابان‌های کابل آمدند و از رژیم طالبان خواستند که تصمیم خود را پس بگیرد.  معترضان با سردادن شعارهای  «آموزش حق مطلق ماست» خواستار بازگشایی مدارس دخترانه در سراسر افغانستان شدند.

قوانین طالبان

در اقدامی دیگر اکنون طالبان جلوی ورود زنان بدون همراه را به پروازهای افغانستان گرفته است. ده‌ها زن توسط طالبان افغانستان از سوار شدن به پروازهای اخیر – از جمله برخی از  پروازهای خارج از کشور – منع شدند، زیرا آنها با یک قیم مرد سفر نمی‌کردند. به گفته دو مقام هواپیمایی افغانستان که نخواستند نامشان فاش شود، برخی از زنان محروم که روز جمعه وارد فرودگاه بین‌المللی کابل شدند، دارای تابعیت دوگانه بودند که به خانه‌های خود در کشورهای دیگر از جمله کانادا بازمی‌گشتند. زنان همچنین از پروازهای کام ایر و شرکت دولتی آریانا به اسلام آباد، دبی و ترکیه محروم شدند.

ماه گذشته، طالبان بر اساس تفسیر این گروه از اسلام، زنان افغان را از سفر بیش از ۴۸ مایلی بدون سرپرست مرد منع کرد.زنان در سراسر افغانستان می گویند که قوانین قیمومیت در مقیاس بسیار گسترده تری نیز اعمال می شود. به گفته وال استریت ژورنال، این الزامات شامل  حضور یکی از اقوام مرد است که آنها را برای کارهای ابتدایی، مانند ورود به ساختمان های دولتی، مراجعه به پزشک یا گرفتن تاکسی همراهی کند.

قوانین طالبان

تا روز شنبه، به برخی از زنانی که به تنهایی سفر می‌کردند، اجازه سوار شدن به پرواز خطوط هوایی آریانا به ولایت هرات داده شد. با این حال، تا زمانی که مجوز آنها صادر شد، آنها پرواز خود را از دست داده بودند.

قوانین طالبان

آخرین تجاوز به حقوق زنان در افغانستان تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که دولت کاملاً مردانه طالبان وعده خود را مبنی بر بازگشت دختران پس از کلاس ششم به مکتب نقض کرد.امتناع طالبان از باز کردن آموزش برای همه کودکان افغان خشم بخش بزرگی از جمعیت این کشور را برانگیخته است. روز شنبه، ده ها دختر افغان در کابل گردهم آمدند و خواستار حق رفتن به مکتب شدند.

بیشتر بخوانید:

اولین تصاویر از سراج الدین حقانی ؛ تحت تعقیب ترین چهره طالبان در فهرست تروریستی

بخشنامه عجیب طالبان درباره روز ولنتاین و اخطار به دختران و پسران افغان

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود