شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲؛ ایران در رده چندم قرار دارد؟

شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲؛ ایران در رده چندم قرار دارد؟

تلفات جانی ویرانگر و عدم اطمینان روزافزون دنیا را به شدت در معرض خطر قرار داده اما یک خبر خوب هم در این میان وجود دارد: خیرخواهی و نوع‌دوستی در سطح جهان در حال افزایش است.
این از کلیدی‌ترین یافته‌های گزارش رضایت جهانی است که از انتشارات سالانه شبکه راهکارهای توسعه پایدار سازمان ملل، از داده‌های نظرسنجی جهانی از مردم نزدیک به ۱۵۰ کشور به دست آمده است. این گزارش به مناسبت دهمین سالگرد خود به شادی در سرتاسر دنیا نگاه می‌اندازد؛ شادترین کشورها، کشورهایی که در پایین‌ترین مقیاس شادی قرار دارند و هرچیزی در این بین، به علاوه عواملی که می‌توانند منجر به شادی بیشتر ‌شوند.

رتبه‌بندی شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲با وجود دو سال همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ در جهان، موضوع غیرمنتظره‌ای در این گزارش کشف شد. جان هلیول، استاد بازنشسته دانشکده اقتصاد ونکوور و یکی از سردبیران موسس این گزارش می‌گوید: «شگفتی بزرگ این بود که در سطح جهانی، به طور هماهنگ‌نشده‌ای شاهد افزایش بسیار زیاد خیرخواهی در هر سه سطح بودیم. کمک به خیریه‌ها، کمک به غریبه‌ها و کارهای داوطلبانه نسبت به پیش از همه‌گیری یا سال ۲۰۲۰ به میزان بسیار بیشتری در تمام مناطق جهان رخ داد.»
این گزارش نشان می‌دهد که میانگین جهانی این سه معیار در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با پیش از همه‌گیری حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است. اما بیایید به کشورهایی که در سال ۲۰۲۱ احساس شادی در آنها بیشتر از همه بوده نگاهی بیندازیم.

رتبه‌بندی شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲

کشورهای منطقه نوردیک شادترین مردم دنیا را دارند

بر اساس رتبه‌بندی گزارش رضایت جهانی که عمدتا بنا به ارزیابی‌های زندگی نظرسنجی جهانی گالوپ به دست می‌آید، فنلاند برای پنجمین سال متوالی به عنوان شادترین کشور جهان شناخته شد.
این کشور منطقه نوردیک و همسایگانش یعنی دانمارک، نروژ، سوئد و ایسلند، همگی در معیارهایی که این گزارش برای توضیح یافته‌های خود استفاده می‌کند امتیاز بسیار خوبی کسب کرده‌اند: امید به زندگی سالم، سرانه تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید)، حمایت اجتماعی در زمان مشکل، فساد کم و اعتماد اجتماعی بالا، سخاوت در جامعه‌ای که در آن مردم از یکدیگر مراقبت می‌کنند و آزادی در تصمیم‌گیری‌های کلیدی زندگی.

رتبه‌بندی شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲
دانمارک در جایگاه دوم رتبه‌بندی امسال قرار دارد و پس از آن ایسلند در رتبه سوم جای گرفته است. سوئد و نروژ نیز به ترتیب هفتم و هشتم هستند. سوئیس، هلند و لوکزامبورگ رتبه‌های چهار تا شش را به خود اختصاص داده‌اند؛ نیوزیلندی ها هم در جایگاه دهم شادترین مردم جهان قرار دارند. کانادا با رتبه ۱۵، ایالات متحده با رتبه ۱۶ و بریتانیا با رتبه ۱۷ نیز در جمع ۲۰ کشور برتر سال گذشته قرار دارند.

بر اساس این گزارش رضایت از زندگی در میان جوانان کاهش یافته، در حالی که برای افراد بالای ۶۰ سال با تغییرات کمی افزایش یافته است.

رتبه‌بندی شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲

خوشبختی در روزهای سخت

اثرات جنگ بر میزان رضایت کلی مردم روسیه مبهم است، زیرا سانسور دولتی، اطلاعاتی را که می‌تواند در ارزیابی‌های زندگی تعیین‌کننده باشد دستخوش تحریف قرار می‌دهد. نظرسنجی‌های امسال پیش از حمله روسیه به اوکراین انجام شد و این دو کشور هر دو در گزارش سال ۲۰۲۲ از نظر رضایت در نیمه پایینی رتبه‌بندی جهان جای گرفتند؛ اوکراین در رتبه ۹۸ و روسیه در رتبه ۸۰.
افغانستان با رتبه ۱۴۶ در پایین‌ترین جایگاه این رده‌بندی و ایران در رده ۱۱۶ قرار دارد.

رتبه‌بندی شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲

شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۲

۱.فنلاند
۲.دانمارک
۳.ایسلند
۴.سوئیس
۵.هلند
۶.لوکزامبورگ
۷.سوئد
۸.نروژ
۹….
۱۰.نیوزیلند
۱۱.اتریش
۱۲.استرالیا
۱۳.ایرلند
۱۴.آلمان
۱۵.کانادا
۱۶.ایالات متحده امریکا
۱۷.انگلیس
۱۸.جمهوری چک
۱۹.بلژیک
۲۰.فرانسه

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • حسینی بابائی فروردین ۱۵, ۱۴۰۱

  بیش از ۹۰ درصد ثروت دنیا در اختیار کفار یهود است. بالای ۹۰درصد رسانه های دنیا هم در اختیار آنهاست . رسانه ها تعیین می کنند شما چگونه فکر کنید و به چه چیزی فکر کنید و درباره دنیا چگونه فکر کنید.
  فهرست کشورهایی که بیشترین خودکشی در آنها انجام میشود راهم برای مردم نمایش دهید .
  فهرست کشورهایی که بیشترین داروهای ضد افسردگی را مصرف میکنند را هم نشان دهید.
  کشورهایی را که مردم در آن بیشترین سفر را می روند و یا کشورهایی که در آنها بنیان خانواده در آنها مستحکم است و یا بیشترین دید و بازدید را بین اقوام دارند و یا بین مردم بیشترین اتحاد وجود دارد .
  منظور از کفار یهود صهیونیسم است وگرنه کلیمی های خوب مخالف اسرائیل هستند و جانشان را هم در راه حقیقت داده اند.

 • بهزاد فروردین ۱۶, ۱۴۰۱

  بالاترین آمار خودکشی در جهان هم به همین شادترین کشورها اختصاص داره.از شادی زیاد دست به خودکشی میزنن 🤣🤣🤣شاید هم از سرما

 • محمدابراهیمی فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

  باسلام وخسته نباشید،
  مطمئنا جای ایران وافغانستان عوض شده،
  آمار طلاق،آمار خودکشی،آمار اعتیاد،بی خانمانها،کاهش ارزش پول،کاهش درآمد مردم،وهزاران عامل دیگر،اگر بدرستی انجام بشه،
  مطمئناایران در ردیف آخر شادترین کشور دنیا قرار داره،
  درکشوری که درآمدی نداری وحرفت هم شنیده نمیشه،واگر جیک ات دربیاد،سرت به باد میره،
  معلومه چقدر مردم شاد هستند،