چرا عمران خان از مقام نخست وزیری پاکستان برکنار شد؟

چرا عمران خان از مقام نخست وزیری پاکستان برکنار شد؟

عمران خان چهره افسانه ای ورزش کریکت جهان و پاکستان از مقام نخست وزیری پاکستان برکنار شد. پس از ۱۴ ساعت درگیری و جدل بین حزب خان و احزاب مخالفش، مجلس سفلی پارلمان این کشور به برکناری او از نخست وزیری رأی داد. احزاب مخالف توانستند ۱۷۴ رأی در پارلمان ۳۴۲ نفره این کشور در حمایت از رأی عدم اعتماد به نخست وزیر جمع آوری کنند و این بدان معناست که عمران خان مقام نخست وزیری را از دست داده است. قهرمان سابق کریکت پاکستان که ایالات متحده را پشت توطئه رأی عدم اعتماد مجلس به خود عنوان کرده است، به خاطر تورم بالا و کسری بودجه شدید با مخالفت های بسیاری روبرو بود.

عمران خان از نخست وزیری پاکستان برکنار شد

او همچنین از نگاه رأی دهندگان نخست وزیری بود که نتوانست به وعده های انتخاباتی اش برای ریشه کن کردن فساد در کشورش عمل کند. عمران خان در سال ۲۰۱۸ با وعده ایجاد کشوری بدون فساد و مورد احترام جهانیان به قدرت رسید اما اکنون به فهرست بلندبالای نخست وزیران پاکستانی افزوده شد که نتوانستند دوره قانونی خود را به پایان برسانند. خان که نقش مهمی در قهرمانی کشورش در جام جهانی کریکت در سال ۱۹۹۲ داشت حمایت ارتش این کشور و ژنرال ارشد آن قمر جاوید باجوا را نیز از دست داده است. درحالی که فشار بر روی او برای کناره گیری از مقام نخست وزیری افزایش یافته بود، عمران خان تصریح می کرد: «من برای مبارزه آماده ام». او دولت ایالات متحده را به حمایت از مخالفانش برای کنار زدن خود متهم کرده است، ادعایی که واشنگتن آن را رد می کند.

عمران خان از مخالفان حمله ایالات متحده و متحدانش به افغانستان بوده و از زمان رسیدن به قدرت در پاکستان، روابط نزدیک تری با روسیه برقرار کرده است. شهباز شریف رهبر مخالفان اصلی ترین فرد برای جایگزینی عمران خان در نقش نخست وزیر این کشور دارای بمب هسته ای است، کشوری که نیمی از تاریخش در تسلط نظامیان بوده است. عمران خان ۶۹ ساله در سال ۲۰۱۸ با حمایت ارتش به قدرت رسید اما وقتی برخی از متحدانش اتحاد تشکیل شده توسط او را ترک کردند، اکثریت پارلمان کشور را از دست داد. بعد از بازنشستگی از ورزش کریکت در سال ۱۹۹۲ و پس از قهرمانی دراماتیک جهان، عمران خان به خاطر فعالیت های بیشردوستانه اش شناخته شده و توانست ۲۵ میلیون دلار برای ساخت یک بیمارستان سرطان به یاد مادرش جمع آوری کند و بعدها در سال ۱۹۹۶ با بنیان نهادن حزب تحریک انصاف به دنیای سیاست وارد شد.

عمران خان از نخست وزیری پاکستان برکنار شد

بعد از اتمام تحصیلات در لاهور، عمران خان به دانشگاه آکسفورد رفت و رد رشته فلسفه، سیاست و اقتصاد فارغ التحصیل شد. او در سال ۱۹۹۵ با جمیمه گلداسمیت دختر تاجر معروف، جیمز گلداسمیت، ازدواج کرد، ازدواجی که در سال ۲۰۰۴ علیرغم داشتن دو پسر مشترک به پایان راه رسید. عمران خان در ادامه با یک روزنامه نگار و مجری تلویزیونی به نام ریحام نایار خان ازدواج کرد که این ازدواج نیز به طلاق انجامید. سومین ازدواج عمران خان با بشرا بیبی، یک رهبر عرفانی است که علاقه او به صوفی گری را نشان می دهد، زنی که از خانوده ای محافظه کار آمده و برقع می پوشد. عمران خان نقش مهمی در به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان داشته و یکی از معدود رهبران جهان بود که علناً از این گروه حمایت می کرد.

عمران خان از نخست وزیری پاکستان برکنار شد

او اولین نخست وزیر پاکستان است که با رأی عدم اعتماد از مقام خود برکنار می شود. تورم دو رقمی باعث افزایش کالاهای ضروری در پاکستان شده و در شرایطی که انتظار می رفت اقتصاد این کشور در سال جاری ۴ درصد رشد داشته باشد، برای سه سال متوالی اقتصاد این کشور با رکورد مواجه شده است. بازگشت طالبان به افغانستان که با حمایت سیاسی و نظامی پاکستان همراه بود نیز اوضاع امنیتی در مرزهای پاکستان را خراب تر کرده است در حالی که عمران خان به دلیل حمایت هایش از این گروه لقب «طالبان خان» را دریافت کرده بود.

بیشتر بخوانید:

«عمران خان»؛ ترامپِ پاکستان یا دست نشانده‌ی ارتش و طالبان

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • حسین زاده فروردین ۲۱, ۱۴۰۱

    خوش به حالشون. وقتی تورم زیاد میشه رییس دولتشون برکنار می کنن