نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ؛ مکرون و لوپن به دور دوم راه یافتند

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ؛ مکرون و لوپن به دور دوم راه یافتند

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با مارین لوپن رهبر راستگرای این کشور روبرو خواهد شد در شرایطی که۱۰۰ درصد آرا شمرده شده است. مکرون با ۲۶.۹۹ درصد آرا پیشتاز بوده و لوپن نیز با ۲۲.۹۹ درصد آرا در رتبه دوم قرار دارد. در رتبه سوم نیز ژان لوک ملنشون قرار دارد که توانسته ۲۱.۴۷ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. بیش از ۴۸.۷ میلیون نفر از جمعیت فرانسه واجد شرایط رأی دادن بودند که ۷۵ درصد آن ها در پای صندوق رأی حاضر شدند. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه دو هفته دیگر مصادف با ۲۴ آوریل برگزار خواهد شد.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

نکته مهم در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اقبال فراوان رأی دهندگان به راست افراطی بوده که در مجموع ۳۳ درصد کل آرا را به خود اختصاص داده است. بدین ترتیب لوپن می تواند علاوه بر ۲۲ درصد آرای خود روی ۷ درصد آرای اریک زومر و ۲.۱ درصد آرای نیکلا دوپونت- آنیان نیز حساب کند در حالی که هر دوی این کاندیداها در صحبت های قابل انتظار از طرفداران خود خواسته اند به مکرون رأی ندهند. طرفداران ژان لوک ملنشون که رتبه سوم را بدست آورده، علیرغم پذیرش شکست توسط این کاندیدا هنوز امیدشان را از دست نداده اند و امیدوارند فاصله بین او و نفر دوم که لوپن است در آرای شمارش نشده باقیمانده جبران شود. ملنشون پس از پذیرش شکست، از طرفداران خود خواست که به مکرون رأی بدهند.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

کاهش رأی دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از نارضایتی عمومی نسبت به افزایش قیمت ها، کاهش امنیت و مسئله مهاجرت ناشی می شود. در شرایطی که جنگ در اوکراین ادامه دارد و در شرایطی که این موضوع اتحاد غرب را به چالش خواهد کشید، عملکرد قوی لوپن به تمایل ناسیونالیستی و ضد مهاجرتی کنونی در اروپا اشاره دارد. احزاب راست و چپ افراطی در مجموع ۵۱ درصد از کل آرا را به خود اختصاص داده اند، که نشانه ای واضح از خشم و درماندگی فرانسوی هاست. در صورتی که لوپن پیروز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شود، شاهد فرانسه ای ضد ناتو و بیشتر طرفدار روسیه خواهیم بود که می تواند نگرانی بزرگی برای پایتخت های متحدان کنونی فرانسه باشد و واکنش ناتو به حمله روسیه به اوکراین را دچار خدشه نماید.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

اما مکرون با آرایی بیشتر از رقیب اصلی خود به دور دوم می رود و البته نتایج انتخابات نشان می دهد که عملکرد بهتری نسبت به نظرسنجی ها داشته است زیرا برخی نظرسنجی ها اختلاف او و لوپن را تنها دو درصد برآورد کرده بودند. تمرکز مکرون روی تقبیح سیاست های ضد مهاجرتی و ناسیونالیستی افراطی لوپن بوده که باعث شده این نامزد راستگرا کمی دیدگاه های خود را تعدیل کند اما لوپن همچنان اصرار دارد که باید فرانسوی ها در اولویت باشند و فرانسه سرزمین مهاجران نباشد. نظرسنجی ها از پیروزی میلیمتری و چند درصدی مکرون در دور دوم بر لوپن خبر می دهند.

بیشتر بخوانید:

هرآنچه باید درباره انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بدانید

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • ارژنگ فروردین ۲۲, ۱۴۰۱

    همه جای دنیا احزاب ضد مهاجرت رای می آورند اینجا ما فقط تو هفت ماه یک میلیون افغانی وارد کردیم …

  • من فروردین ۲۲, ۱۴۰۱

    همه جای دنیا احزاب ضد مهاجرت رای می آورند بعد اینجا ما فقط تو هفت ماه یک میلیون افغانی وارد کردیم …