۱۰ فیلم وسترن بسیار جذاب، دیدنی و متفاوتی که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد

۱۰ فیلم وسترن بسیار جذاب، دیدنی و متفاوتی که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد

فیلم وسترن چیست؟ همه ما فیلم های وسترن شناخته شده را می شناسیم، از سه گانه دلار سرجیو لئونه تا فیلم نابخشوده ساخته کلینت ایستوود اما چه چیزهایی یک فیلم را به فیلمی وسترن تبدیل می کند؟ خب این فیلم ها معمولاً داستان این فیلم ها در اواسط تا اواخر قرن نوزدهم رخ داده و بر تعدادی از تم های کلیدی تمرکز دارد: یک هفت تیرکش تنها و بی خانمان با گذشته ای راز آلود وجود دارد؛ سپس نوبت به یک شخصیت منفی خشن می رسد که تاریخچه مشترکی با قهرمان داستان دارد؛ یک یا دو مرد قانون که قصد دارند آن شخصیت منفی را دستگیر کنند (یا شاید شخصیت قهرمان داستان) و در نهایت یک قتل یا دوئلی با عاقبت غیرمنتظره. این چیزهایی است که از یک فیلم وسترن در ذهن داریم، فیلم هایی که در دهه پنجاه، شصت و هفتاد به ترتیب توسط جان وین، جان فورد و ایستوود ساخته شدند.

اما وسترن ها صرفاً به این فرمت محدود نمی شوند. برخی فیلمسازان این تم ها را گرفته و کمی آن ها را تغییر داده و داستان اکشنی را در کشور یا حتی سیاره متفاوتی روایت می کنند یا حتی در دوره ای متفاوت. فیلم های این فهرست همگی وسترن هستند که تم ها و ژانرهای متفاوتی دارند اما همگی شرایط کلی ژانر وسترن را در خود دارند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

۱۰- ۷ Women

وقتی در مورد فیلم های وسترن صحبت می کنیم، جان فورد یکی از اولین نام هایی است که به ذهن خطور می کند. او برخی از مشهورترین فیلم های این ژانر مانند Stagecoach, The Searchers و  The Man who Shot Liberty Valance را خلق کرد اما یکی از نادیده گرفته شده ترین اما بهترین فیلم های وسترن او فیلم ۷ Women است که در سال ۱۹۶۶ منتشر شد. این فیلم آخرین فیلمی بود که کارگردان نامی سینما پیش از مرگ موفق به اتمام آن شد، فیلمی که تمام آنچه در مورد ژانر وسترن دوست داریم را در خود داشته اما حال و هوای ژانر وسترن را تغییر می دهد. داستان فیلم در سال ۱۹۳۵ رخ می دهد و در مورد یک پزشک است که به یک منطقه روستایی دوردست در چین می رود.

او که قصد دارد به زنان مطرود در این منطقه کمک کند با پیش داوری ها، سیاسی بازی ها، خشونت و مرگ مواجه شده  و باید در عملیاتی برای مقابله با یک گروه راهزن مغولی به ساکنان منطقه کمک کند. ۷ Women فیلمی وسترن است اما دور از آمریکا و همه کلیشه های ژانر وسترن در آن دیده می شود. اما در اینجا برخلاف اکثر فیلم های وسترن، شخصیت های اصلی همگی زن هستند و اشارات اجتماعی زیادی مانند افراط دینی در آن مورد بحث قرار می گیرد. در آن تیراندازی وجود دارد، یک اخراجی در داستان هست و به رویکرد جامعه، نقش های زنان و تغییر فضای شهری که در حال رشد است می پردازد.

قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

۹- Rango

جذابیت فیلم Rango در این است که ظاهراً در غرب وحشی روایت می شود یا دستکم در شهری که ساکنان آن حیواناتی هستند که با گروهی از راهزنان، یک توطئه بزرگ و شرایط دشوار زندگی روبرو شده اند. این فیلم به کارگردانی گور وربینسکی و صداپیشگی دوست داشتنی جانی دپ در نقش اصلی رنگو آفتاب پرست در سال ۲۰۱۱ منتشر شده و یکی از بامزه ترین و منحصربفردترین فیلم های انیمیشن خانوادگی تاریخ هالیوود لقب گرفت. رنگو یک آفتاب پرست رام است که روزهایش را به رویاپردازی در مورد اینکه کاش قهرمان یک داستان بزرگ بود می گذراند.

بعد از اینکه صاحبان او متوجه افتادن رنگو از ماشین نمی شوند، او با یک شهر خشکسالی زده مواجه می شود که به شدت به کمک نیاز دارد. او به صورت تصادفی یک عقاب را می کشد و ادعا می کند که یک قهرمان است. رنگو در ادامه به کلانتر شهر تبدیل شده و به مردم محلی در حل مشکل آب و راهزنان کمک می کند. به عنوان یک فیلم، داستان کلی فیلم قابل پیش بینی است اما به لطف صداپیشگی خیره کننده دپ، ایزلا فیشر و بیل نایی، فضای منحصربفرد و انیمه سازی زیبا، فیلم Rango یک انیمیشن بی نقص است. در این فیلم نیز مانند هر فیلم وسترن دیگری شاهد تیراندازی های دیدنی هستیم و البته کاریکاتوری جذاب از کلینت ایستوود که صداپیشگی او را تیموتی اولیفانت بر عهده دارد.

قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

۸- The Rover

برای کسانی که قدرت بازیگری رابرت پتینسون را به چالش می کشند، تماشای فیلم The Rover یک ضرورت است. در کل، روایت فیلم بسیار ساده است؛ یک وسترن کلاسیک ساده با تغییر جزییات کلیدی است تا آن را برای مخاطبان مدرن قابل درک تر کند. در کنار این ها باید به دو بازی خیره کننده از پتینسون و گای پیرس اشاره کرد و البته برخی دکورهای بسیار جذاب. داستان فیلم در آینده ای نزدیک رخ می دهد، جایی که بی قانونی حاکم شده و تمدن تقریباً از بین رفته است. در این شرایط است که یک مرد تنها به نام اریک با بازی پیرس با به سرقت رفتن خودروش تصمیم می گیرد به هر قیمتی که شده آن را پس بگیرد. طرف دیگر ماجرا یکی از اعضای زخمی گروه سارقان است که ری نام دارد و نقشش را پتینسون بازی می کند.

این زوج نامتجانس را با پس زمینه ای از بیابان های استرالیا و جامعه ای بدون قانون ترکیب کرده و نتیجه فیلمی خواهد شد که همه چیز برای ماندگار شدن آن مهیاست. بازی ها بهترین بخش این فیلم وسترن است و پیرس به شکلی راضی کننده نقش یک شخصیت خرد شده اما ترسناک را ایفا می کند در شرایطی که پتینسون با درماندگی و ناخوشایندی خاصی نقش ری را بازی می کند. به لطف تصاویر جذاب و کارگردانی بی نقص از دیوید میچود و سناریویی قوی و اورجینال، فیلم The Rover بهترین چیزی است که این ژانر می تواند ارائه دهد و یک تریلر روانشناختی احساسی و خلاصه که روی طمع و شیطان صفتی انسان تمرکز دارد.

قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

۷- Vampires

یکی از هیجان انگیزترین و بامزه ترین فیلم های خون آشامی که تاکنون ساخته شده، فیلم Vampires ساخته جان کارپنتر است که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد، فیلمی در ژانر وسترن که به جذاب ترین و عجیب ترین شکل ممکن پیچ و تاب خورده است. جیک کرو (جیمز وودز) یک جایزه بگیر است که رهبری تیمی را برای بازپس گیری یک اثر باستانی بر عهده دارد، اثری که به خون آشام ها امکان خواهد داد تا در طول روز نیز بیرون بیایند. در دنیایی که خون آشام ها حاکم هستند، جلوگیری از افتادن چنین قدرت تعیین کننده ای به دست آن ها بسیار حیاتی است. خیلی زود خشونت از راه می رسد، مرگ های فراوان رخ می دهد و شخصیت ها به یکدیگر خیانت می کنند.

تماشای فیلم Vampires بسیار لذت بخش است و در طول یک ساعت و نیم، اکشن جذابی خواهید دید اما به عنوان یک وسترن مدرن با اثری بسیار باشکوه مواجه خواهید شد. فیلم کارپنتر توانسته کلیشه های محبوب ژانر وحشت و وسترن را با هم ترکیب کند که شامل تیراندازی، عشق و تک روهای سرسخت است. همانند بسیاری از دیگر فیلم های این فهرست، فیلم Vampires نیز در ظاهر فیلم خوب و جذابی به نظر نمی رسد اما وقتی پای سرگرم کنندگی در میان باشد همه چیز در این فیلم وجود دارد و نتیجه کار کارپنتز یک فیلم نئووسترن بامزه و جذاب است.

قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

۶- Outland

شان کانری در نقش یک مارشال کهنه کار. یک مجموعه معدنکاوی فاسد. یک دارودسته قاچاقچی مواد مخدر بسیار خشن و یک بازسازی از یک فیلم وسترن کلاسیک به نام High Noon. همه این ها و بسیاری چیزهای دیگر در فضا رخ می دهد. دیگر چه می خواهید؟! فیلم Outland که در دوران انتشارش در سال ۱۹۸۱ توسط بسیاری از کارشناسان سینما و منتقدان لقب «وسترن فضایی» را دریافت کرد، توانست به شکلی غیرمنتظره ذات چیزی که فیلم High Noon را ماندگار ساخت در دل خود داشته باشد.

تنش های قابل حس بسیاری در داستان وجود دارد همراه با شخصیت های بسیار جذاب و یک شخصیت قهرمان کلیشه ای سرسخت که در یک سازه معدنکاوی فضایی دست به کارهای خطرناکی می زند. باید به همه این ترکیبات خوشایند گروهی از قاتلان، سفر فضایی، سیاست، فساد و البته خیانت را نیز اضافه کرد. گرفتن فرمول کلاسیک وسترن و انتقال آن در زمان و فضا، به این فیلم تنش قابل توجهی می دهد که در ترکیب با مواد مخدر و موجودات فضایی جذابیت خاصی به فیلم کانری در یکی از بهترین نقش آفرینی هایش خواهد بخشید. البته گاهی اوقات باید مغزتان را هنگام تماشای این فیلم خاموش کنید اما وقتی فیلمی بامزه، عجیب و خوشایند است، آبکی بودن زیاد اهمیت پیدا نمی کند.

قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

۵- Lone Star

پیش از اینکه متیو مک کانهی برنده جایزه اسکار شده و یکی از بهترین تغییرات سینما را باعث شود، بازی خیره کننده و تحسین شده ای در فیلم Lone Star ارائه داد که یک الماس جذاب اما نادیده گرفته شده از اوست که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد. این فیلم که نویسندگی و کارگردانی اش را جان سیلز بر عهده داشته، در دهه نود روایت شده و در مورد کلانتری با بازی کریس کوپر است که به تحقیق در مورد یک اسکلت تازه کشف شده می پردازد. کلانتر به بررسی گذشته شهر می پردازد و در می یابد که پدر محبوب و مشهورش (مک کانهی) آنطور که همه فکر می کنند، مرد پاک و سالمی نبوده است.

جدای از کلیشه های ژانر وسترن کلاسیک، Lone Star مملو از عشق و داستان های فرعی در مورد فساد، پول، فریب، خانواده و سنگینی بار گذشته است. کوپر و مک کانهی به وضوح بی نقص ظاهر می شوند. هر قاب از فیلم با دقت طراحی شده، با هر افشاگری که رخ می دهد تنش در داستان افزایش می یابد و همه چیز به خوبی از یک وسترن کلاسیک به زمان و مکان جدیدی منتقل می شود اما این موضوع باعث نمی شود که آنچه که می بینیم بامزه تر و باشکوه تر از داستان های قرن نوزدهم نباشد. و البته باید از بازی کریس کریستوفرسون نیز یاد کنیم که نقش مهمی در این تریلر روانشناختی دارد که در زمان انتشار با استقبال مواجه گردید اما خیلی زود فراموش شد.

قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

۴- Hell Or High Water

فیلم Hell Or High Water توسط تیلور شریدان نوشته شده و کارگردانی آن را دیوید مکنزی بر عهده داشت، فیلمی که در سال ۲۰۱۶ اکران شد. در این فیلم کریس پاین، بن فاستر و گیل بیرمینگام در کنار جف بریجز ظاهر می شوند که در هیچ فیلمی غیر از Big Lebowski تا به این اندازه خوب و قوی ظاهر نشده است. داستان فیلم در مورد دو برادر است که برای پرداخت وام خانه شان دست به سرقت از بانک ها می زنند. همه چیز خوب آغاز می شود اما وقتی یک پلیس کهنه کار (بریجز) به تعقیب آن ها می پردازد. این فیلم که بسیاری آن را یک تریلر نئووسترن سرقت از بانک نامیده اند، از آن دسته فیلم هایی است که تاثیر غرب وحشی بر زندگی امروزی را به تصویر می کشد.

چیزهای بسیاری نسبت به آن زمان تغییر کرده اند اما مردان قانون و سارقان بانک هنوز هم همان قبلی ها هستند اما درگیری های مسلحانه از لحاظ بزرگی و ترسناکی با گذشته قابل مقایسه نیستند. به کمک بازی هایی قابل توجه- از جمله بهترین بازی کارنامه هنری کریس پاین- و یک موسیقی متن جذاب از نیک کیو و وارن الیس،  Hell Or High Water یک فیلم پرتنش است که آرام آرام مخاطب را در خود فرو می برد و با هر قاب، هر رویارویی و هر تهدید خشونتی شما را هیجان زده می کند. اوج فیلم نیز از بهترین های ژانر وسترن است اگر چه می دانید چه چیزی در راه است و داستان چطور به پایان خواهد رسید اما تا پایان نمی توانید از تماشای فیلم دست بکشید.

قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

۳- Wind River

Wind River در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و کارگردانی آن را تیلور شریدان (بازیگر سریال Sons of Anarchy و مغز متفکر Sicario) بر عهده دارد. Wind River که مملو از تم های مترداف با ژانر وسترن است، داستان یک افسر حیات وحش به نام کوری لمبرت با بازی جرمی رنر و یک مامور اف بی آی به نام جین بنر با بازی الیزابت اولسن را روایت می کند که تلاش دارند پرونده تجاوز و قتل یک دختر نوجوان در منطقه سرخ پوستان حل کنند. از بسیاری از جهات با فیلمی مواجه هستیم که از ژانر وسترن فاصله می گیرد و به مخاطب اجازه می دهد بفهمد که چطور غرب وحشی و جنگ هایش و آشوب سیاسی باعث شکلی گیری آمریکای کنونی شده است.

فراتر از آن، رودخانه باد فیلمی مملو از رازآلودگی، تنش و سیاسی بازی است، یک تریلر جنایی بی نقص با دکور و فضای خیره کننده و فیلمبرداری تحسین برانگیز. همانطور که در فیلم Sicario ثابت کرد، شریدان در خلق سکانس های تنش زا و گرفتن بیشترین تاثیر از آن ها بی نقص عمل می کند. به همین خاطر به نظر می رسد که شریدان برای ساخت فیلم های وسترن زاییده شده است؛ فیلم هایی پرتنش، با فضای محدود اما و حماسی که همه چیز در چند لوکیشن محدود رخ می دهد. با این وجود، Wind River از همه لحاظ یک وسترن مطلق است و به خاطر دستاوردهایش شایسته تقدیر.

قصد داریم شما را با بهترین فیلم های وسترنی آشنا کنیم که داستان آن ها در غرب وحشی نمی گذرد، فیلم هایی که به آن ها نئو وسترن گفته می شود.

۲- No Country For Old Men

فیلم No Country For Old Men که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد، بدون شک موفق ترین فیلم این فهرست با بهترین واکنش از جانب منتقدان و سینماروها در این فهرست است. این فیلم که برادران همیشه شاهکارساز کوئن نویسندگی و کارگردانی شده در مورد یک شکارچی با بازی جاش برولین است که سعی دارد همراه با مقداری پول باد آورده از دست یک قاتل روانی فرار کند، کسی که نقش آن را خاویر باردم بازی کرده و برای آن برنده جایزه اسکار شد. در میان تمام تعقیب و گریزها، تیراندازی های پرتنش و دیالوگ های بامزه، باید به کلانتر اد بل اشاره کرد که نقشش را تامی لی جونز بازی می کند، کلانتری سالخورده و خسته که ایمانش به عدالت و آرامش به شدت ضربه خورده است.

تمام فیلم یک مدیتیشنی خیره کننده در مورد فیلمسازی و تم های آرامش، قانون و ایده جهانی خیر در برابر شر است. No Country For Old Men یک فیلم مدرن شده وسترن است با شخصیت هایی که نقششان را به خوبی خواهید شناخت اما حضورشان در دنیایی متفاوت خلق شده است که با دنیای وسترن غرب وحشی متفاوت است. و البته چه کسی می تواند سخنرانی پایانی جونز را در لحظات آخر فیلم فراموش کند، سخنانی که مو بر تن آدم سیخ می کند.

۱- Serenity

به نویسندگی و کارگردانی جاس ودون، فیلم Serenity یک وسترن بی نقص است، پر از هفت تیر کش ها و زنانی سرسخت همراه با درگیری های مسلحانه و فضاهای باشکوه. این فیلم که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، ادامه ای بر سریال کالت پرطرفدار Firefly بود که در اشتباهی خنده دار پس از یک فصل بسیار قوی و باکیفیت کنسل شد. فیلم Serenity تلاشی برای کاستن از خشم طرفداران این سریال بود و داستان مالکوم رینولدز و تیمش را به شکلی راضی کننده به پایان می رساند. این فیلم داستان گروهی از سرنشینان یک کشتی فضایی را روایت می کند که ناتان فیلون در نقش مال رهبری آن ها را بر عهده دارد در شرایطی که سعی دارند از رژیمی شیطانی که بر جهان حکومت می کند فرار کنند. این کشتی فضایی که دو فراری مرموز با گذشته ناشناخته و رازهای فراوان را در خود جای داده، توسط فرمانده یک گروه نظامی فرستاده شده توسط این رژیم تعقیب می شوند.

Serenity یک وسترن در معنای شناخته شده اش نیست در حالی که جذابیت علمی تخیلی، فانتزی، رازآلودگی و حتی کمدی نیز به آن اضافه شده است اما همچنان همه ویژگی های کلی یک وسترن را دارد؛ لوکیشن ها بسیار مسحور کننده و رنگارنگ هستند، مال رینولدز یک هفت تیرکش تنهای کلاسیک کلیشه ای است که زبان تندی دارد اما قلباً مهربان است، و تم های سیاسی که زیربنای تعقیب و گریزها و خشونت های این نئووسترن هستند.

بیشتر بخوانید:

۱۰ فیلم وسترن بسیار دیدنی، باکیفیت و به ناحق نادیده گرفته شده ای که قبل از مرگ باید دید

۱۰ فیلم وسترن متفاوت و هیجان انگیز برای کسانی که به غرب وحشی علاقه ای ندارند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • مجمد فروردین ۲۸, ۱۴۰۱

    عکس رو پایین تیتر بزارید

    شما اول عکس رو گذاشتید و معلوم نیست عکس مربوط به مطلب قبل هست یا مطلب بعد