گوگوش به پارکینسون مبتلا است

گوگوش به پارکینسون مبتلا است

بهمن بابازاده، خبرنگار حوزه موسیقی مدعی شده فائقه آتشین ، خواننده ی زن مشهور قبل از انقلاب، ملقب به گوگوش ، به بیماری پارکینسون مبتلا شده است.

بابازاده در توییتر خود نوشته:

خانم گوگوش که مدت‌هاست به بیماری پارکینسون دچار است، حالا در مواجهه با این بیماری به مرحله‌ ی جدیدی رسیده که تارهای صوتی این خواننده را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

او تا به امروز هرگز حاضر به گفتگو درباره بیماری اش نشده است.»

بابازاده منبعی برای ادعای خود مطرح نکرده و توضیحات بیشتری نیز ارائه نکرده است.

پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون پس از آلزایمر شایع‌ ترین بیماری مخرب اعصاب به شمار می‌ رود. پارکینسون یک اختلال عصبی است که بر حرکت تأثیر می گذارد. این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌ های ترشح‌ کننده ی ماده‌ ای به نام دوپامین رخ می دهد که نقش مهمی در تنظیم حرکت بدن دارد.

علائم پارکینسون به تدریج شروع می شود. شایع ترین علامت آن لرزش دست و پا در حالت استراحت است، اما این اختلال باعث کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل نیز می شود.

در مراحل اولیه ی بیماری، لرزش اندام مختصر و معمولاً در یک طرف بدن است که نیازی به درمان ندارد اما با پیشرفت بیماری بر شدت علائم افزوده می شود.

این بیماری به‌ تنهایی موجب مرگ افراد مبتلا نمی‌ شود، بلکه علائم ناشی از آن می‌ تواند منجر به بروز بیماری‌ ها و مشکلات دیگری شود که می توانند جان بیمار را به خطر اندازند. به همین دلیل مراقبت‌ شبانه‌ روزی و دقیق از بیماران پارکینسون که در مراحل پیشرفته ی بیماری قرار دارند، حیاتی است.

تاکنون درمان قطعی ای برای بیماری پارکینسون کشف نشده اما برای کنترل علائم آن از دارو استفاده می شود. گاهی نیز متخصصان مغز و اعصاب برای بهبود علائم بیمار انجام عمل جراحی را پیشنهاد می‌ کنند.

علت این عارضه دقیقاً مشخص نیست اما پزشکان تصور می کنند ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی می تواند در بروز این بیماری مؤثر باشد، از جمله افزایش سن، پیشینه خانوادگی ابتلا به بیماری پارکینسون، جهش‌ های ژنتیکی، جنسیت، قرار گرفتن در معرض سموم دفع آفات، برخی داروها و پیشینه آسیب و جراحت مغز.

از لحاظ آماری، بیماری پارکینسون بین مردان شایع‌ تر از زنان است. همچنین افراد بین ۵۰ تا ۶۰ سال نیز بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. ۱۵ درصد بیماران دارای پیشینه خانوادگی ابتلا به این بیماری هستند. همچنین حدود ۵ تا ۱۰ درصد مبتلایان به پارکینسون دارای جهش ژنتیکی در یکی از جایگاه‌ های ژنی دخیل در بروز این بیماری هستند.

بیوگرافی گوگوش

فائقه آتشین که با نام هنری گوگوش شناخته می شود، متولد سال ۱۳۲۹ در تهران، خواننده و بازیگر ایرانی است. او یکی از مشهورترین خوانندگان زن پیش از انقلاب است اما در دهه های ۳۰ تا ۵۰ در چندین فیلم نیز نقش آفرینی کرد. او که در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در آمریکا به سر می برد، در آن زمان به ایران بازگشت و به دلیل ممنوع شدن آوازخوانی زنان، دیگر فعالیتی در زمینه ی خوانندگی نداشت اما پس از ۲۱ سال گوشه نشینی در ایران، درنهایت در سال ۷۹ کشور را به مقصد آمریکا ترک کرد. او پس از مهاجرت به آمریکا فعالیت خوانندگی خود را از سر گرفت.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود