ماده مخدر کاپتاگون چیست و چه عوارضی دارد؟

ماده مخدر کاپتاگون چیست و چه عوارضی دارد؟

کاپتاگون (Captagon) یکی از چندین نام تجاری برای ترکیب شیمیایی و مخدر فنی اتیلن است که در سال ۱۹۶۱ میلادی توسط شرکت داروسازی آلمانی ساخته شد. فنی اتیلن در ابتدا به جای ریتالین در درمان بیش فعالی و گاه افسردگی استفاده می‌شد اما با بررسی عوارض آن و کشف داروهای جدید، استفاده از این دارو ممنوع و پس از آن به عنوان مخدر شناخته شد.

کاپتاگون که با نام‌های دیگری نظیر بیوکاپتون و فیتون نیز شناخته می‌شود، در بدن انسان تبدیل به یک ماده مخدر آمفتامینی و تئوفیلینی می‌شود که موجب افزایش قدرت بدنی شده و از این رو مورد استفاده برخی بدنسازان قرار می‌گیرد. این ماده همچنین نوعی سرخوشی در مصرف‌کننده ایجاد می‌کند اما مثل دیگر مخدرها لطمه‌های جبران‌ناپذیری برای سلامت فرد به دنبال دارد و با ایجاد تغییرات برگشت‌ناپذیر در مدارهای مغزی  که وظیفه کنترل تکانه و قضاوت انسان را بر عهده دارند، توانایی استدلال و تفکر منطقی را از او می‌گیرد.

هرآنچه باید درباره ماده مخدر کاپتاگون بدانید

از آنجایی که کاپتاگون که گاهی از آن به عنوان کوکائینِ فقرا نام برده می‌شود به شکل قرص وجود دارد، مصرف آن راحت‌تر است و قیمت ارزان‌تر آن نسبت به خیلی از مخدرهای دیگر آن را تبدیل به ماده‌ای پرطرفدار کرده است. گفته می‌شود قرص کاپتاگون از محبوب‌ترین مواد مخدری است که به صورت تفریحی توسط جوانان خاورمیانه مصرف می‌شود.

پزشکان و مسئولان مراکز ترک اعتیاد نسبت به شیوع این ماده مخدر خطرناک در ایران هشدار داده و می‌گویند مصرف کاپتاگون هم نظیر سایر مواد روانگردان با افزایش چشمگیر سالانه روبه‌روست.

عوارض کوتاه مدت مصرف کاپتاگون

اثر این ماده مخدر بسته به میزان مصرف حدود نیم ساعت بعد ظاهر شده و مثل تمام انواع مواد مخدر و محرک این عوارض در افراد مختلف متفاوت است. اما به‌طور کلی می‌توان این حالت‌ها را برای بعد از مصرف ماده مخدر کاپتاگون در نظر گرفت:

سرخوشی کاذب

انرژی و هیجان

افزایش قدرت و اعتماد به نفس

خشکی دهان

گشاد شدن مجاری قلب

و …

هرآنچه باید درباره ماده مخدر کاپتاگون بدانید

عوارض بلندمدت مصرف کاپتاگون

از عوارض ماندگار شایع این ماده مخدر می‌توان به کاهش وزن، سوء تغذیه، مشکلات مزمن خواب، گرفتگی عضلات، ضربان نامنظم قلب، افزایش فشار خون، نارسایی کلیه و … اشاره کرد.

هرآنچه باید درباره ماده مخدر کاپتاگون بدانید

کاپتاگون و داعش

بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف ماده مخدر کاپتاگون در میان تروریست‌ های داعش شیوع بالایی دارد و سربازان داعشی از آن برای حفظ روحیه جنگ‌ طلبی خود استفاده می‌کنند. گفته می‌شود این ماده مخدر تروریست‌ها را چنان دچار اعتیاد می‌کند که کاری جز پیروی از سران گروه‌های خود نمی‌توانند انجام دهند.

هرآنچه باید درباره ماده مخدر کاپتاگون بدانید

قاچاق کاپتاگون در جهان

محموله‌های بزرگی از این ماده مخدر در کشورهای مختلف جهان ازجمله فرانسه، یونان و عمدتا کشورهای حاشیه خلیج فارس ازجمله امارات، عربستان، اردن و … کشف شده است.

بیشتر بخوانید:

عکس عاشقانه فیسبوکی، قاچاقچی مواد مخدر تحت تعقیب در ۲۰۰ کشور را لو داد!

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • 👀 فروردین ۳۱, ۱۴۰۱

    جوان بد بخت ، اجماعا برای تمام جوونا و نوجوونامون یک فاتحه بخونیم .. بسم الله الرحمن الرحیم…