چطور سطح هوش خود را بسنجیم؟

چطور سطح هوش خود را بسنجیم؟

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

از سال‌های گذشته روانشناسان در مورد روش‌های اندازه‌گیری سطح هوش و درست و غلط بودن آنها بحث داشتند. در اوایل دهه ۱۹۰۰، روانشناس فرانسوی آلفرد بینه و همکارش هانری سیمون برای تفکیک دانش آموزانی که نیاز به تمرین بیشتر برای یادگیری داشتند و دانش آموزان باهوش‌تر، ایده‌ای ارائه دادند. بینه و سایمون چیزی را توسعه دادند که اکثر روانشناسان امروزی آن را اولین تست هوش می‌دانند که طیف گسترده‌ای از سوالات مانند توانایی نامگذاری اشیا، تعریف کلمات، ترسیم تصاویر و کامل کردن جملات را شامل می‌شد. این ایده به مرور توسعه پیدا کرد و امروزه شاهد ظخور تست‌هایی هستیم که به افراد کمک می‌کنند تا سطح هوش و یا همان ضریب هوشی خود را با آن بسنجند.

اما انتخاب درست و غلط از میان این تست‌ها، کمی چالش برانگیز بود. طولی نکشید که روانشناسان و متخصصان توانستند از میان صدها تست هوش، بهترین آنها را شناسایی کنند. مشکل بسیاری از تست‌های هوش این بود که در آنها بسیاری از فاکتورهای مهم در شناسایی سطح هوش مانند فرهنگ، جنسیت، فقر و غیره لحاظ نشده بود و همین موضوع می‌توانست اعتبار آنها را زیر سوال ببرید.

تست‌های هوشی که توانستند اعتبار کسب کنند و در حال حاضر توسط بسیاری از کلینیک‌های روانشناسی، سازمان‌ها و شرکت‌ها و همچنین مدارس و دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

 • تست هوش ریون
 • تست هوش وکسلر
 • تست هوش بینه استنفورد
 • تست توانایی شناختی
 • تست‌های هوش وودکاک-جانسو

تست هوش ریون

اما همان‌طور که عنوان کردیم فاکتورهای مهم مانند فرهنگ و جنسیت روی نتیجه تست بسیار اثر دارند. در میان این آزمون‌های هوش، آزمون هوش ریون Raven’s یک تست هوش بصری است و مناسب تمام فرهنگ‌ها طراحی شده است. به همین خاطر به معروف‌ترین و محبوب‌ترین آزمون هوش جهان تبدیل شده است. علاوه بر این، تحلیل آماری سوالات و محتوای این آزمون هوش نشان داده که می‌توان به آن به عنوان یک آزمون معتبر استناد کرد و میزان هوش را سنجید.

تست هوش ریون

همان‌طور که عنوان کردیم، تست هوش ریون یکی از شناخته‌ شده‌ترین و البته پراستفاده‌ترین تست‌ها برای سنجش ضریب هوشی به شمار می‌آید. جان سی ریون طراح و پایه‌گذار این تست هوش است و هدف خود را در زمان طراحی این تست، هوش سیال افراد قرار داد. از تست هوش ریون برای مواقع مختلف استفاده می‌شود که مهم‌ترین آنها استفاده از آن در زمان استخدام، استفاده از آن برای کودکان برای سنجش میزان هوش و همچنین استفاده از آن در ارتش و پلیس برای ارزیابی میزان توانایی متقاضیان کار در این مشاغل است. اما در نهایت خروجی تمام این استفاده‌ها این است که به درک درستی از موارد زیر برسند:

 • سنجش میزان توانایی افراد در استدلال منطقی، حل مسئله و تفکر انتقادی
 • ارزیابی و بررسی کامل عملکرد شناختی افراد
 • شناخت توانایی فردی در درک مفاهیم
 • ارزیابی مهارت دیداری و منطقی افراد

تست هوش ریون چه مزایای دارد؟

اگر بخواهیم به مهم‌ترین مزیت این تست هوش اشاره کنیم، باید بگوییم که این همان تستی است که سال‌ها به عنوان معتبرترین تست توسط متخصصین حوزه روانشناسی استفاده می‌شود و اعتبار آن به واسطه این است که آزمون هوش ریون منطبق بر آخرین مقالات و تحقیقات علمی دنیا می‌باشد. این مهم‌ترین مزیت تست هوش ریون است و دیگر مزایای مهم آن عبارت است از:

 • این تست هوش یک تست هوش بصری است که هیچ وابستگی فرهنگی در آن مشاهده نمی‌شود.
 • تصویری بودن این تست آن را به آزمونی جذاب تبدیل کرده که در صورت طولانی شدن، از انجام آن خسته نخواهید شد.
 • برعکس بسیاری از تست‌های هوش که دارای سوالات بسیار سخت و پیچیده هستند، تست هوش ریون تنها روی تصاویر تمرکز دارد و برای پاسخ دادن به سوالات تنها باید تمرکز داشته باشید.
 • هدف اصلی تست هوش ریون اندازه گیری هوش عمومی است که این کار را با دقت بالا انجام می‌دهد.
 • از این آزمون برای استعدادیابی نوجوانان و جوانان، گزینش و استخدام متقاضیان و مطالعات پژوهشی و بالینی استفاده می‌گردد.

تست هوش ریون را کجا انجام دهیم؟

تست هوش ریون

نوع طراحی تست هوش ریون به گونه‌ای است که آن را تستی ایده‌آل برای استفاده‌های متفاوت کرده است. به عنوان مثال، از آن برای آزمون‌های استخدامی شرکت‌ها، آزمون‌های ورودی موسسات آموزشی و همچنین موسسات و کلینیک‌های روانشناسی و تحقیقات بالینی استفاده می‌شود. تست هوش ریون در ایران تلنت نسخه به روز و اصلاح شده این تست است که آن را به نسخه استاندارد تبدیل کرده است.

تست هوش ریون را می‌توانید در سایت کاریابی ایران تلنت به صورت رایگان انجام دهید. همچنین می‌توانید این تست را در رزومه خود در ایران تلنت قرار دهید تا کارفرمایان و کارشناسان استخدام، آن را مشاهده و نتیجه آن را بررسی کنند. برای انجام تست هوش ریون در ایران تلنت اینجا را کلیک کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود