انیمیشن حیرت انگیزی که بزرگی و عظمت منظومه شمسی را به تصویر می کشد + ویدیو

انیمیشن حیرت انگیزی که بزرگی و عظمت منظومه شمسی را به تصویر می کشد + ویدیو

گاهی اوقات تنها از طریق انیمیشن می توان تنوع و عظمت واقعی جهان و منظومه شمسی را درک کرد. اینجاست که یک ستاره شناس به نام جیمز اودونو از آژانس تحقیقات هوافضای ژاپن به میان می آید. وی انیمیشنی کوتاه در حساب توییتری اش منتشر کرده که بزرگی منظومه شمسی را به تصویر می کشد. این ویدیو کوتاه در ابتدا سیارک های کوچک را به تصویر کشیده و در ادامه به سراغ سیاره های بزرگ تری مانند زمین رفته و در پایان با زوم کردن روی خورشید به پایان می رسد.

انیمیشنی که عظمت منظومه شمسی ما را به تصویر می کشد

حتی اگر سایز نسبی هر چیزی که در منظومه شمسی است را بدانید، وقتی مشتری و خورشید در برابر چشم شما قرار می گیرند می توانید شکوه و عظمت آن ها را تا حدودی درک کنید و شاید هرگز نتوانید درک کنید که سرعت چرخش مشتری به دور خورشید در مقایسه با زمین را درک کنید. این کلیپ ویدیویی تنها ۴۵ ثانیه طول می کشد اما آن قدر حیرت انگیز است که می توان بارها آن را تماشا کرد، ویدیویی که تاکنون بیش از ۱۳ میلیون بار دیده شده است. سایزها، پیچش ها و چرخش های سیاره ها در این ویدیو به تصویر کشیده می شود اگر چه جایگاه این سیاره ها تغییر داده شده است. در واقع تمام سیاره ها و ستاره ها به هم نزدیک تر نشان داده می شوند تا بتوان آن ها را در یک ویدیو کلیپ جای داد. اگر می خواهید اعداد و ارقام پشت این انیمیشن را درک کنید باید بدانید که سیاره ما ۱۲,۷۴۲ کیلومتر قطر دارد. مشتری، در مقایسه، ۱۳۹,۸۲۰ کیلومتر قطر دارد که بیش از ۱۰ برابر بیشتر از قطر زمین است.

انیمیشنی که عظمت منظومه شمسی ما را به تصویر می کشد

قطر خورشید حدود ۱.۳۹ میلیون کیلومتر است که حدود ۱۰ برابر بیشتر از قطر مشتری ساست و ۱۰۰ برابر بیشتر از قطر زمین. به عبارت دیگر، می تواند یک میلیون زمین را در داخل خورشید جای داد. در این ویدیو نشان داده می شود که منظومه خورشیدی ما تحت کنترل مشتری است که خود تحت الشعاع خورشید قرار می گیرد. یک روز در مشتری معادل ۹ ساعت و ۵۶ دقیقه است. مشتری پنجمین سیاره در سیستم خورشیدی است و چنان بزرگ است که دو برابر وسیع تر از مجموع دیگر سیاره هاست. دکتر جیمز اودونو در این باره می گوید: «مشترین هم بزرگ ترین و هم سریع ترین سیاره در جهان است». اگر قرار بود مشتری یک محفظه باشد می توانست ۱,۳۰۰ زمین را در خود جای دهد. اگر مشتری را یک زمین فوتبال فرض کنیم، سایز زمین در مقایسه با آن به اندازه یک سکه کوچک خواهد بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • ناشناس اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۱

    و پدید آورنده این ها کسی نیست جز خداوند عظیم الشعن ، نه آن بت و سنگ ها…که حتی نمی‌توانند خودشان را گرد گیری کنند

  • Unknown اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۱

    شرط بستم اگه اونی بود که من خودم قبلاً دیدم توی کامنتا فحش بدم :
    ****************