یارانه دستمزد چیست و چه کسانی این یارانه را دریافت خواهند کرد؟

یارانه دستمزد چیست و چه کسانی این یارانه را دریافت خواهند کرد؟

این روزها خبرهایی از یارانه دستمزد می‌شنویم که جسته و گریخته در فضای مجازی و رسانه ها منتشر می‌شود. اما آیا این یارانه به شما هم تعلق می گیرد؟ ادامه این مطلب را بخوانید تا بدانید یارانه دستمزد چیست و آیا شامل حال شما هم می شود یا خیر.

طرح یارانه دستمزد مخصوص فارغ التحصیلان و جوانان بیکار جویای کار در مناطق محروم و کم برخوردار از اشتغال برنامه ریزی شده است. بنا بر این طرح، ۳۰ درصد از حداقل مبلغ دستمزد مصوب شورای عالی کار برای نیروی کار متناسب با سال اجرای طرح است که به صورت یارانه از طرف دولت و به مدت یک سال به کارفرمایانی که نیروی کار شغل اولی را در بنگاه جذب کنند، پرداخت می‌شود.

در نتیجه، با توجه به افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۱، مبلغ یارانه دستمزد برای نیروهای کار جذب شده در سال جاری رقمی معادل یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان خواهد بود.

دلیل پرداخت یارانه دستمزد چیست؟

وزارت کار ، به عنوان یکی از سیاست­های فعال بازار کار، هدف از طرح پرداخت یارانه دستمزد و تدوین و اجرایی کردن آن را موارد زیر اعلام کرده است:

  • تحرک­ بخشی به ایجاد اشتغال در بنگاه­های خرد، کوچک و متوسط
  • زمینه­ سازی برای اشتغال دانش­ آموختگان مقاطع تحصیلی دیپلم و بالاتر
  • ارتقاء مهارت و کسب تجربه توسط جویندگان کار به ویژه شغل ­اولی­‌ها از طریق تعامل با نیرو‌های متخصص و با تجربه
  • انتقال دانش و فناوری به بنگاه اقتصادی با ورود نیروی جوان
  • افزایش تولید و سرمایه‌گذاری در بخش­های تعاونی و خصوصی

میزان استقبال از طرح یارانه دستمزد

طبق نتایج گزارش عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد ، تاکنون حدود ۳۹ هزار نفر ( ۳۸ هزار و ۹۷۷ نفر) از کارجویان و متقاضیان در این طرح ثبت نام کرده‌اند. از این تعداد ۳۳ هزار و ۱۷۵ نفر جوینده کار قرارداد بسته و جذب بنگاه شده‌اند. ۶۸۰۷ کارفرما نیز در این طرح ثبت نام و اقدام به جذب نیروی کار کرده‌اند.

استان خوزستان بیشترین تعداد داوطلب،‌ کارفرما و قرارداد منعقده را در بین استان‌های کشور، به خود اختصاص داده و کمترین میزان استقبال متعلق به استان خراسان شمالی بوده است.

شرایط دریافت یارانه دستمزد

داوطلبان و جویندگان کار جهت بهره‌مندی از این طرح باید مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آن‌ها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد. شرط سنی برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.

وزارت کار، طرح یارانه دستمزد را با هدف کاهش هزینه‌های اشتغال نیروی کار جدید برای کارفرما به منظور پایداری و توسعه تولید و اشتغال، افزایش فرصت‌های شغلی در بازار کار و حمایت از بنگاه‌های بخش تعاونی و خصوصی به اجرا درآورده که به اعتقاد فعالان اقتصادی، اجرای آن موجب رونق بازار کار و اشتغال در کشور می‌شود.

متقاضیان و کارفرمایان جهت بهره‌مندی از مزایای این طرح می‌توانند به سامانه https://pyd.mcls.gov.ir وزارت کار مراجعه و ثبت‌نام کنند.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

یارانه یک میلیون تومانی عید فطر به چه کسانی تعلق می گیرد؟

یارانه ویژه ماه مبارک رمضان چقدر است و کی پرداخت می شود؟

دو برابر شدن رقم یارانه ها از ابتدای دی ماه

یارانه جدید ۱۲۰ هزار تومانی به چه کسانی تعلق خواهد گرفت؟

جزئیات یارانه جدید؛ یارانه پدرانه جایگزین یارانه نقدی می شود

بدون نظر

ورود