پرتره ابریشمی مرلین مونرو با قیمت باورنکردنی ۱۹۵ میلیون دلار فروخته شد

پرتره ابریشمی مرلین مونرو با قیمت باورنکردنی ۱۹۵ میلیون دلار فروخته شد

پرتره معروف اندی وارهول از مرلین مونرو با صفحه ابریشمی به قیمت ۱۹۵ میلیون دلار در حراجی فروخته شد. این بیشترین قیمت برای اثر یک هنرمند آمریکایی است.

تابلوی ‘Shot Sage Blue Marilyn’  که خالق آن اندی وارهول است روز دوشنبه به قیمت ۱۹۵ میلیون دلار فروخته شد. بنابراین، پرتره نمادین این بازیگر و مدل امریکایی به گران‌ترین اثر یک هنرمند آمریکایی که تا کنون در حراجی فروخته شده تبدیل شد.

تصویر صفحه ابریشمی ۱۹۶۴ مونرو را در نمای نزدیک شفاف – با موهای بلوند، سایه چشم آبی و لب های قرمز – در پس زمینه آبی پررنگ نشان می دهد.

طبق گفته خانه حراج کریستی در نیویورک، این گران‌ترین اثر قرن بیستم به شمار می رود که تا کنون به حراج گذاشته شده است.

کریستیز در بیانیه‌ای این پرتره ۴۰ در ۴۰ اینچی را «یکی از نادرترین و متعالی‌ترین تصاویر موجود» توصیف کرد.

یک فروش رکودشکن

فروش وارهول رکورددار قبلی و یک استاد مدرن دیگر، ژان میشل باسکیا را که تابلوی نقاشی «بی عنوان» یا ‘Untitled’  بود شکست. این تابلو در سال ۱۹۸۲ از چهره ای شبیه جمجمه به قیمت ۱۱۰.۵ میلیون دلار در حراج ساتبیز در سال ۲۰۱۷ فروخته شد.

ده ها نفر از همکاران کریستی در اتاق بودند و تلفن های خود را در دست داشتند و از خریداران احتمالی سفارش می گرفتند.

خانه حراج متعلق به فرانسوا پینو، نجیب زاده فرانسوی، در یک کنفرانس مطبوعاتی کوتاه گفت که پیشنهاد برنده برای “مارلین” از داخل اتاق انجام شده است.

کریستیز گفت که یک خریدار ناشناس این خرید را دوشنبه شب انجام داده است.

زمانی که این حراج در اوایل سال جاری اعلام شد، آنها تخمین زدند که قیمت آن تا ۲۰۰ میلیون دلار خواهد بود.

روتر گفت: «تابلوی Shot Sage Blue Marilyn اوج مطلق پاپ آمریکایی و وعده رویای آمریکایی است که خوش‌بینی، شکنندگی، شهرت و نماد نگاری را به یکباره در بر می‌گیرد». این نقاشی فراتر از ژانر پرتره است و هنر و فرهنگ قرن بیستم را در خود گنجانده است.

روتر در مراسم رونمایی در دفتر مرکزی کریستی گفت که این پرتره در کنار «تولد ونوس» ساندرو بوتیچلی، «مونالیزا» داوینچی و «Les Demoiselles d’Avignon» پیکاسو به‌عنوان «کلاً یکی از بهترین نقاشی‌های تمام دوران» قرار دارد.

حراج کریستی به نفع کودکان

درآمد حاصل از فروش به بنیاد توماس و دوریس آمان زوریخ تعلق خواهد گرفت که این نقاشی را به حراج گذاشته است. هدف این بنیاد کمک به کودکان در زمینه مراقبت های بهداشتی و برنامه های آموزشی است.

مرگ مرلین مونرو

شد. دلیل رسمی مرگ وی «خودکشی» بر اثر «مصرف بیش از حد داروهای خواب‌آور و آرام‌بخش» اعلام شد، اما ادعاهای مبنی بر حصول یک توطئه و مجموعه حوادث اسرارآمیزی که منجر به مرگ وی شد، همواره بحث‌برانگیز بوده‌است.

مریلین مونرو در ۸ اوت ۱۹۶۲ میلادی، در یکی از آرامگاه‌های مشهور شهر لس‌آنجلس، به نام گورستان وست‌وود به خاک سپرده شد. پلیس علت مرگ را میزان بالای نمک اسید باربیروتیک در بدن وی و بر اثر خودکشی اعلام کرد.

آغاز به کار وارهول در خلق یک اثر استثنایی

وارهول پس از مرگ این بازیگر زن بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر در سن ۳۶ سالگی در آگوست ۱۹۶۲ شروع به ساخت صفحات ابریشمی از مونرو کرد.

این هنرمند پاپ در سال ۱۹۶۴ پنج پرتره از مونرو تولید کرد که همگی از نظر اندازه برابر با زمینه های رنگی متفاوت بودند. نقاشی های خاص او در موزه های سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است.

اثر مذکور بر اساس عکس تبلیغاتی مونرو از فیلم نیاگارا در سال ۱۹۵۳ به کارگردانی هنری هاتاوی ساخته شده است که با رنگ های روشن روی چشم ها، موها و لب های او نمایش داده شده است.

آثار وارهول بر روی صفحه ابریشم بخشی از گروهی از پرتره‌های او از مونرو است که پس از آن که یکی از بازدیدکنندگان استودیوی منهتن، معروف به «کارخانه»، ظاهراً اسلحه‌ای را به سمت آنها شلیک کرد، به مجموعه «شات» معروف شد. گلوله به مرلین آبی اصابت نکرد.

این نقاشی خاص دو سال پس از مرگ این ستاره پر زرق و برق ساخته شد و رکورد قبلی اثر قرن بیستم را شکست. این رکود متعلق به “زنان الجزیره” پابلو پیکاسو بود که در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۱۷۹.۴ میلیون دلار فروخته شد.

رکورد تمام دوران برای هر اثر هنری از هر دوره ای که در حراج به فروش می رسد متعلق به “Salvator Mundi” اثر لئوناردو داوینچی است که در نوامبر ۲۰۱۷ به قیمت ۴۵۰.۳ میلیون دلار فروخته شد.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

از مادر ترزا تا مرلین مونرو؛ با الهام‌بخش‌ترین زنان تاریخ آشنا شوید

ستاره دنباله دار: از مرلین مونرو تا لیندزی لوهان

۸ لباس و شیء مربوط به فیلم های مشهور که در موزه آکادمی به نمایش درآمده اند

۱۰ مورد از مشهورترین و تکان‌دهنده‌ترین موارد خودکشی تاریخ؛ از هنرمندان تا سیاستمداران

۱۱ سلبریتی سرشناسی که نمی‌دانستید در کودکی به فرزند خواندگی پذیرفته شده‌اند

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود