سومین ناو هواپیمابر چین با طولی برابر با ۹ نهنگ آبی و بسیار شبیه ناوهای آمریکایی

سومین ناو هواپیمابر چین با طولی برابر با ۹ نهنگ آبی و بسیار شبیه ناوهای آمریکایی

نیروی دریایی چین در حال ساخت یک ناو هواپیمابر با تکنولوژی بسیار پیشرفته و غول پیکر است که قرار است سریع تر از دیگر ناوهای هواپیمابر بوده و تجهیزات نظامی بسیار بیشتری داشته باشد. رونمایی ابرناو هواپیمابر Type 003 به دلیل شیوع کرونا در چین با تاخیر همراه بوده است، موضوعی که ناشی از تاخیر در تکمیل این ناو عنوان شده است. ناو هواپیمابر چینی type 003 وزنی ۹۰,۰۰۰ تنی داشته، طول آن به اندازه مجموع طول بدن ۹ نهنگ آبی است و گفته می شود که غول پیکرترین و پیشرفته ترین هیولای نظامی است که چین تاکنون به خود دیده است. ناو هواپیمابر Type 003 از لحاظ اندازه بسیار به ناوهای آمریکایی نزدیک است اما مهم ترین تغییر در این ناو، چگونگی به پرواز درآمدن هواپیماهای جنگی از روی آن است.

این ناو جدید از سیستم فرود منجنیقی موسوم به CATOBAR (Catapult Assisted Take-Off But Arrested Recovery) استفاده می کند و به جای سیستم منجنیق بخار قبلی، از سیستم الکترومغناطیسی برای به پرواز درآوردن هواپیماها استفاده می کند که هر دوی آن ها با پروازهای بیشتر و سریع تری روی عرشه این ناو همراه خواهند بود. تصاویر منتشر شده نشان می دهند که این کشتی غول پیکر در آخرین مراحل ساخت در کارگاه کشتی سازی جیانگ نان در شانگهای قرار دارد. کارشناسان نظامی بر این باورند که سومین ناو هواپیمابر چین در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ رونمایی شده و به آب انداخته خواهد شد. همچنین گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه تاریخ به آب انداختن این ناو اول آگوست باشد که مصادف با روز تاسیس ارتش آزادی بخش خلق چین است.

دیگر منابع خبری مدعی شده اند که ناو هواپیمابر سوم چین  «جیانگسو» نام خواهد داشت که از اسم استان ساحلی چین گرفته شده است. خبرهای مربوط به رونمایی از تازه ترین ناو هواپیمابر چین در شرایطی است که مقامات آمریکایی مدعی شده اند چین در حال افزایش قابل توجه توان نظامی خود در آستانه «حمله برنامه ریزی شده» به همسایه خود تایوان است. مقامات اطلاعاتی ایالات متحده بر این باورند که چین قصد دارد خود را در شرایطی قرار دهد که بتواند به راحتی به تایوان حمله کرده و این کشور را تصرف کند.

بیشتر بخوانید:

ناو هواپیمابر جرالد آر فورد، گرانقیمت ترین کشتی جنگی تاریخ بالاخره تکمیل شد + ویدیو

۱۳ کشور دارای بال هوایی متحرک؛ چه کشورهایی در جهان ناو هواپیمابر در اختیار دارند؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود