کنایه سنگین عادل فردوسی‌‌ پور به مدیر شبکه ۳ + ویدئو

کنایه سنگین عادل فردوسی‌‌ پور به مدیر شبکه ۳ + ویدئو

عادل فردوسی پور، مجری مشهور و محبوب که دانش آموخته و استاد دانشگاه صنعتی شریف است، چند روز قبل در مراسم فارغ‌ التحصیلی این دانشگاه حضور یافت و در جمع دانشجویان فارغ التحصیل درباره ی امید به آینده و تلاش برای موفقیت سخنرانی کرد. فردوسی پور در بخشی از صحبت های خود چیزی گفت که به نظر می رسد کنایه ای به علی فروغی، مدیر شبکه ۳ باشد که باعث تعطیلی برنامه محبوب و موفق ۹۰ شد. او گفت: «شاید در این مسیر آدم‌ هایی که در قواره شما نیستند، بالادست شما باشند اما مطمئنم شما با استعداد و نبوغ‌ تان می‌ توانید راه‌ تان را پیدا کنید.» فردوسی پور همچنین با اشاره به معضل مهاجرت نخبگان ایرانی گفت: «با مهاجرت هر ایرانی یک خنجر بر قلبم زده می‌ شود».

عادل فردوسی‌ پور در سخنرانی‌ اش در جمع فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف گفت:

همیشه یکی از حسرت‌ ها، افسوس‌ ها و ناراحتی‌ هایم رفتن بچه‌ ها به خارج هست. هر یک نفری که از ایران خارج می‌ شود و می‌ رود انگار یک خنجر به قلب من زده می‌ شود و خیلی ناراحت می‌ شوم. ای کاش برای نخبه‌‌ های ما فضای فعالیت مهیا بشود. می‌ دانم خیلی سخت است، می‌ دانم هیچ فرش قرمزی برای هیچ کدام از ما هیچ وقت پهن نشده، باید کلی موانع را پشت سر بگذارید، کلی تلاش کنید، کلی کوشش کنید تا به آنچه استحقاقش را دارید برسید. شاید در این مسیر آدم‌ هایی که در قواره شما نیستند، بالادست شما باشند اما مطمئنم شما با استعداد و نبوغ‌تان می‌ توانید راه‌ تان را پیدا کنید.

اینقدر این روزها استارتاپ و کار خلاقانه هست که شاید نیازی نباشد شما منتظر استخدام شدن باشید و می توانید مسیر خودتان را پیدا کنید. من کاملا درک می کنم که شرایط بسیار سخت است. شرایط برای کار و پیدا کردن جایگاه مورد نظرتان خیلی سخت است و کسانی در این شرایط، رفتن را انتخاب می‌ کنند. من کاملاً آن هایی که تصمیم می‌ گیرند مسیر زندگی‌ شان را جور دیگری دنبال کنند را درک می کنم و به آن ها کاملا احترام می‌ گذارم. آن ها هم خیلی سختی می کشند. هر کسی از اینجا برود دیگری بودن را باید احساس کند و خاک و خانواده و فرهنگ و کشور خودش را از دست می‌ دهد.

امیدوارم آن هایی که می‌ روند همیشه نام ایران برایشان مهم باشد. آن ها می‌ توانند نام ایران را پرآوازه کنند همانطور که خیلی از عزیزان خارج از ایران مایه ی افتخار مملکت هستند. امیدوارم همه ی ما در کنار هم موانع را پشت سر بگذاریم و مسیر کشور را به سمت بهبود جلو ببریم و با تمام این موانع و مشکلاتی که پیش پایمان می‌گذارند بجنگیم. من خیلی موانع را پشت سر گذاشتم؛ از کار کوچک و گزارش تنیس شروع کردم و پله پله رفتم بالا و هیچ وقت ناامید نشدم. شما هم در هر مسیری که دارید می‌ توانید موانع را پشت سر بگذارید.

عادل فردوسی پور دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف و مدرک دکترای رشته مدیریت رسانه از دانشگاه تهران است. او درس زبان تخصصی صنایع را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌ کند.

پس از روی کار آمدن علی فروغی، مدیر جوان و تازه کار شبکه، اختلافاتی میان او و عادل فردوسی پور درگرفت که در نهایت به تعطیلی برنامه نود در سال ۹۷ انجامید.

علی فروغی در سال ۹۹ در گفتگویی درباره ی علت برکناری فردوسی پور از برنامه نود و توقف این برنامه ی پرطرفدار، گفت «او داشت از مدار خارج می شد». این صحبت های فروغی واکنش های منفی زیادی را به دنبال داشت.

سال گذشته نیز محسن سرافراز، رئیس سابق صدا و سیما که از سال ۹۳ تا ۹۵ ریاست رسانه ملی را برعهده داشت، در مصاحبه ای، زوایای دیگری از علت حذف عادل فردوسی پور را روشن ساخت.

سرافراز، درباره ی عادل فردوسی پور و تعطیلی برنامه نود گفت: «در دوره ی ما فشار برای تعطیلی برنامه ۹۰ بود، منتها مجموعه ی تصمیمات این بود که این کار انجام نشود. اما به نظرم در دوره ی بعد خواستند مدیر مجموعه ی شبکه ۳ خودش را نشان دهد و او هم کمک کرده که این برنامه تعطیل شود. مدیران شبکه سه تصور می‌ کردند می‌ توانند شبیهش را درست کنند که خب نتوانستند!»

او در جواب به این سؤال که فردوسی‌ پور چه خطری برای صداوسیما داشت، گفت: «هیچ خطری. ایشان در حوزه ی تخصصی خودش در همان چارچوب اگر کار کند، تهیه‌ کننده، مجری و برنامه‌ ساز موفق است و چون در اوج موفقیت او برنامه‌اش حذف شد، به یک جور عقده برای کسانی که سال‌ ها این برنامه را دنبال می‌ کردند، تبدیل شده است.»

سرافراز درباره ی صحبت‌ های پیمان جبلی، رئیس جدید صدا و سیما که از احتمال بازگشت فردوسی پور با برنامه نود گفته بود، توضیح داد: «این یکی از مشکلات نظام حکمرانی ماست که خیلی راحت پیاده‌ شان می‌ کنند. خیلی افراد به‌راحتی حذف شده و کنار گذاشته می‌ شوند. این کار اشتباه است، چون انگیزه‌ ها کم و افراد به‌ دردبخور کم می‌ شوند. میدان به دست افراد متظاهر و ضعیف‌ تر می‌ افتد.»

بیوگرافی عادل فردوسی پور

عادل فردوسی‌پور گزارشگر فوتبال، تهیه‌ کننده، مجری تلویزیونی، مترجم و مدرس دانشگاه، متولد سال ۱۳۵۳ در یزد است.

فردوسی‌ پور فعالیت حرفه‌ای خود از سال ۷۲ با روزنامه‌ نگاری در مجلات ورزشی شروع کرد و سپس در تلویزیون نیز به عنوان گزارشگر ورزشی مشغول به کار شد. او پس از گزارشگری مسابقات فوتبال جام جهانی ۱۹۹۸ به شهرت رسید و در سال ۷۸ برنامه ۹۰ را برای بررسی فوتبال ایران طراحی و تهیه کرد. او تا سال ۹۷ که از سوی مدیریت شبکه سه کنار گذاشته شد، به اجرای ۹۰ پرداخت و این برنامه همواره از پرمخاطب‌ ترین و بهترین برنامه‌ های صدا و سیما به‌شمار می‌ رفت.

عادل فردوسی‌ پور در میان شخصیت‌ های تلویزیونی ایران از محبوبیت گسترده‌ ای برخوردار است و عناوینی مانند «بهترین گزارشگر فوتبال»، «بهترین مجری» و «بهترین چهره تلویزیونی» را از جشنواره‌ های مختلف دریافت کرده‌ است. او در کنار تهیه و اجرای برنامه‌ های فوتبالی در تلویزیون و فضای مجازی، آثاری را نیز ترجمه کرده و از مدرسان دانشگاه صنعتی شریف است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • محمد علی اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۱

    سلام
    فردوسی پور کارمند رسمی صدا و سیما است!
    دکترای رسانه دانشگاه آزاد است
    استاد شریف نیست و معلم کانون زبان دانشگاه شریف است