۶ روش درمان هالوکس والگوس یا انحراف شست پا

۶ روش درمان هالوکس والگوس یا انحراف شست پا

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

هالوکس والگوس یا بونیون عارضه‌ای است که در آن نوعی برجستگی استخوانی در کنار و انتهای شست پا ایجاد می‌شود. این عارضه در کف پا، درد، تورم و التهاب را به همراه دارد. هالوکس والگوس شست پا معمولاً در زنان و به خصوص زنان مسن ایجاد می‌شود؛ زیرا با گذشت زمان و افزایش سن، مفصل آسیب دیده سفت و دردناک شده و دچار تغییر شکل می‌شود.

هالوکس والگوس چیست؟

هالوکس والگوس یا بونیون نوعی برجستگی در کنار شست پا است که در مفصل محل اتصال انگشت شست به پا به وجود می‌آید. این عارضه را می‌توان به صورت بزرگ یا شدید و متوسط و خفیف دسته بندی کرد. هالوکس والگوس دردی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل دشواری در راه رفتن و اندازه نبودن کفش شود. فیزیوتراپیست ها به افراد مبتلا به این عارضه کمک می‌کنند تا درد در قسمت کف پای خود را کاهش داده، قدرت عضلات را بهبود بخشیده، عملکرد انگشت شست پا را بهتر کرده و توانایی راحت راه رفتنشان را مجدداً باز یابند.

از جمله عواملی که باعث ایجاد هالوکس والگوس می‌شود می‌توان به صافی کف پا، عوامل وراثتی، شکل پا، آرتروز، ایستادن طولانی مدت، بیماری‌های زمینه‌ای مانند نقرس، نرمی یا سستی مفاصل و ضعف عضله دورکننده شست اشاره کرد.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد، کفش نمی‌تواند باعث ایجاد هالوکس والگوس شود. البته باید گفت کفش تنگ می‌تواند با مالش روی بافت مفصل این بیماری را تحریک کند و فشار ناشی از تنگ بودن کفش می‌تواند درد و تورم بیشتری ایجاد کند. به جهت تشخیص و درمان هالوکس والگوس یا انحراف شست پا می‌توانید به فوق تخصص پا “دکتر بابک اتوکش” مراجعه کنید. همچنین اگر دچار شکستگی مچ پا، دفورمیتی مچ پا یا تغییر شکل مچ پا، جراحی مچ و کف پا، درمان صافی کف پا، درمان کلاب فوت، آرتروز مفاصل پا، قوس کف پا شدید، می توانید با راه های ارتباطی زیر با دکتر تماس بگیرید.

آدرس سایت فوق تخصص مچ پا “دکتر بابک اتوکش”: https://drbotoukesh.ir

آیدی پیج اینستاگرام: dr_otoukesh

شماره تماس: ۰۹۱۰۷۲۱۴۱۳۵

روش‌های درمان هالوکس والگوس

هالوکس والگوس یا بونیون عارضه‌ای است که در آن نوعی برجستگی استخوانی در کنار و انتهای شست پا ایجاد می‌شود.

روش‌های مختلفی برای درمان غیر جراحی هالوکس والگوس یا کجی شست پا مانند درمان خانگی هالوکس والگوس وجود دارد که می‌تواند درد و فشار ناشی از بونیون را کاهش دهد. برخی از این روش‌های درمانی که در این بخش هر کدام را جداگانه توضیح خواهیم داد عبارت است از: استفاده از یخ، طب سوزنی، فیزیوتراپی بونیون، تعویض کفش، استفاده از کفی مناسب و مراجعه به فوق تخصص.

استفاده از یخ

گاهی ممکن است مفصل انگشت شست پا در اثر هالوکس والگوس متورم و دردناک شود. برای کاهش این درد و ناراحتی می‌توانید کیسه یخ را بر روی محل عارضه قرار داده و این کار را چندین بار در روز تکرار کنید. استفاده از یخ به مدت ۲۰ دقیقه بر روی محل، باعث تسکین موقت درد و ناراحتی می‌شود. یک کیسه یخ را در یک پارچه قرار دهید و از قرار دادن یخ به طور مستقیم بر روی پا خودداری کنید زیرا این کار باعث سوختن پوست در اثر سرما می‌شود.

طب سوزنی

طب سوزنی یک هنر و روش درمانی سنتی است که ابتدا در چین به وجود آمده و سپس به دیگر نقاط جهان انتقال یافته. در این طب، سوزن‌هایی در نقاط انرژی پوست فرو می‌شود تا درد و تورم کاهش یافته و بیماری درمان شود. طب سوزنی برای درمان دردهای مفصلی و دردهایی که روش‌های درمانی دیگر نتوانسته آن را کاهش دهد استفاده می‌شود. طب سوزنی کاملاً بی خطر بوده و معمولاً افراد توان مالی برای انجام آن را دارند. باید توجه داشته باشید، نقاط طب سوزنی که باعث تسکین هالوکس والگوس می‌شود، همه در نزدیکی انگشت شست پا قرار نداشته و در دیگر قسمت‌های بدن نیز هست.

فیزیوتراپی بونیون

متخصص فیزیوتراپی یا فیزیوتراپیست، حرکات کششی و تقویت کننده پا و انگشتان پا را به بیمار نشان داده و در صورت نیاز مفاصل ملتهب را با استفاده از دستگاه‌های الکتروتراپی و اولتراسوند درمان می‌کند. همچنین ممکن است فیزیوتراپیست انگشتان پا را با باند مدیکال گرید بندد تا از رباط‌ها، مفصل و تاندون‌ها محافظت شده و علائم کاهش یابد. معمولاً بیماران به ۴ تا ۸ هفته و هر هفته ۲ الی ۳ جلسه فیزیوتراپی نیاز دارند تا تأثیر آن بر درد مفصل احساس شود.

تعویض کفش

کفشی بپوشید که قسمت جلوی انگشتان آن پهن باشد زیرا با پوشیدن کفش‌های کف پهن و انعطاف پذیر می‌توانید از پاها محافظت کرده و فشار وارد بر هالوکس والگوس را کاهش دهید. کفش‌هایی مانند صندل، کفش ورزش و کفش چرم نرم برای این عارضه مناسب بوده و از پوشیدن کفش‌های نوک تیز، باریک یا بدون بند خودداری کنید.

کفشی بخرید که مناسب سایز پای شما باشد و در قسمت جلوی آن فضای کافی برای بونیون وجود داشته باشد. بهتر است در کفش خود ارتوتیک قرار دهید تا فشار وارده به بونیون کاهش یافته و درد تسکین یابد.

استفاده از کفی مناسب

به منظور برداشتن فشار از روی هالوکس والگوس شست پا ممکن است پزشک استفاده از کفی‌های طبی بدون نیاز به نسخه یا کفی‌هایی که به طور سفارشی ساخته می‌شود را به بیمار توصیه می‌کند. پدها یا کفی‌های بونیون از جنس سیلیکون هستند و می‌توانند در ناحیه‌ای که به بونیون فشار وارد می‌شود استفاده شده و درد را کاهش دهد. اگر احساس درد و ناراحتی همچنان ادامه داشت، به متخصص ارتوپد مراجعه کنید که بتواند یک کفی سفارشی برای شما بسازد که مناسب شرایط پای شما باشد.

مراجعه به فوق تخصص

پزشک فوق تخصص می‌تواند با معاینه پا و پنجه پا، وجود هالوکس والگوس یا انحراف شست را تشخیص داده و پس از انجام معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حالی از بیمار، از او می‌خواهد عکس رادیوگرافی تهیه کند زیرا گرفتن عکس رادیوگرافی می‌تواند به پزشک فوق تخصص در تشخیص علت ایجاد و شدت هالوکس والگوس کمک کند. سپس با توجه به وضعیت بیمار راه‌های درمان مناسب با وضعیت او را در نظر گرفته و درمان را شروع می‌کند.

جمع بندی

هالوکس والگوس یا بونیون یک برجستگی در کنار شست پا است که در مفصل محل اتصال انگشت شست به پا به وجود می‌آید و در کف پا، درد، تورم و التهاب را به همراه دارد. این عارضه بیشتر در زنان و مخصوصاً زنان مسن دیده می‌شود. علت‌های به وجود آمدن این عارضه متفاوت است و همچنین راه‌های درمانی متعددی از جمله استفاده از یخ، طب سوزنی، فیزیوتراپی، تعویض کفش و استفاده از کفی مناسب دارد.

برای درمان بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک پس از انجام معاینه و بررسی وضعیت بیماری بهترین شیوه درمان را برای شما در نظر می‌گیرد تا درد شما را کاهش داده و مشکل شما را حل کند.

بدون نظر

ورود