حواشی سفر هیات ۴۳ نفره مسئولین به سوئیس برای شرکت در اجلاس آنلاین بین المللی

حواشی سفر هیات ۴۳ نفره مسئولین به سوئیس برای شرکت در اجلاس آنلاین بین المللی

با وجود دشواری های معیشتی مردم و توصیه مکرر دولت و مسئولین به صرفه جویی اقتصادی، اخیرا هیاتی ۴۳ نفره از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و البته نمایندگان مجلس برای حضور در اجلاس بین المللی کار راهی کشور سوئیس شدند. موضوعی که خشم کاربران فضای مجازی را برانگیخت.

سازمان بین المللی کار (ILO) که از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد در امور مربوط به کار و کارگران است هر سال خردادماه اقدام به برگزاری کنفرانسی در مقر این سازمان یعنی شهر ژنو می‌کند. امسال نیز قرار است این مجمع سالانه از ۲۷ ماه می (۶ خرداد) به مدت دو هفته برگزار شود.

پیش از شیوع همه‌ گیری رویدادهای اجلاس سازمان کار حضوری بود و همواره جمع کثیری از نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان برای شرکت در آن راهیِ کشور سوئیس می‌شدند. اما مطابق آنچه در سایت ILO آمده، امسال نشست عمومی این مجمع به صورت مجازی و از طریق ویدیوکنفرانس برگزار خواهد شد و صرفا جسات کمیته‌ها به صورت حضوری اتفاق خواهد افتاد. با این حساب، سفر هیاتی متشکل از ۴۳ نفر از کشورمان به ژنو سوئیس به بهانه حضور در این کنفرانس بسیار سوال برانگیز است.

سفر هیات ۴۳ نفره مسئولین به سوئیس به بهانه شرکت در اجلاس بین المللی کار

با این حال مشاور رسانه ای وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حساب توییتر خود این‌طور توضیح داد:

این اجلاس مهم‌ترین نشست جهانی در حوزه کار است که هر سال با حضور کشورهای مختلف در ژنو برگزار می‌شود. در سال ۲۰۲۰ این اجلاس برگزار نشد و ۲۰۲۱ هم مجازی بود. در سال ۲۰۱۷ هیات ایرانی ۴۴ نفر، در سال ۲۰۱۸ تعداد ۳۶ نفر و در سال ۲۰۱۹ تعداد ۴۳ نفر در این اجلاس شرکت کردند. امسال هم این اجلاس مانند ادوار گذشته به‌صورت حضوری و مجازی برگزار خواهد شد و هیات‌های کارگری و کارفرمایی به انتخاب خودشان و تعدادی هم از دولت و مجلس در آن حضور خواهند داشت.

سفر هیات ۴۳ نفره مسئولین به سوئیس به بهانه شرکت در اجلاس بین المللی کار
حمیدرضا سیفی، مشاور وزیر کار در امور کارفرمایی

اما آن‌طور که پیداست تنها مسئولین نبودند که برای حضور در این اجلاس راهی سفر اروپایی شدند. به عنوان نمونه، مدارک منتشرشده نشان می‌دهد حمیدرضا سیفی، مشاور وزیر کار در امور کارفرمایی به همراه همسر دومش، معصومه ردایی و دختر ۱۷ ساله‌اش عسل سیفی از همسر قبلی، در کشور سوئیس حاضر شده است. ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، سید حمزه امینی و حسین حاتمی نیز از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند که به بهانه شرکت در اجلاس سازمان کار راهی ژنو شده‌اند.

سفر هیات ۴۳ نفره مسئولین به سوئیس به بهانه شرکت در اجلاس بین المللی کار

سفر هیات ۴۳ نفره مسئولین به سوئیس به بهانه شرکت در اجلاس بین المللی کار

سفر هیات ۴۳ نفره مسئولین به سوئیس به بهانه شرکت در اجلاس بین المللی کار

اسامی نفرات اعزامی تمامی کشورها را می‌توانید از این لینک و با انتخاب و فیلتر نام هر کشور مشاهده کنید.

با جست‌وجویی ساده در سایت‌ های رزرو هتل می‌توان دریافت هزینه هر شب اقامت هر یک از مسئولین در یک هتل چهار ستاره متوسط در شهر ژنو چیزی حدود ۲۵۰ یورو خواهد بود. دقت کنید که این هزینه سوای از حق ماموریت، ناهار، شام و چیزهای دیگری است که برای آنها در نظر گرفته خواهد شد. با یک محاسبه کوچک می‌توان فهمید اگر تنها ۴۰ نفر از هیات اعزام‌شده به مدت متوسط ۷ روز در اجلاس شرکت کنند، بیش از صد هزار یورو از کشور خارج خواهد شد.

واکنش وزیر کار به ماجرای اعزام ۴۳ نفر به سوییس برای شرکت در کنفرانس مجازی

حجت‌الله عبدالملکی در واکنش به خبر اعزام ۴۳ نفر از وزارت کار به سوئیس در دوران جراحی اقتصادی گفت:

اجلاس بین‌المللی کار یکی از موسسات سازمان ملل متحد است که به امور کار و کارگران می‌پردازد و هنوز فهرست این افراد توسط وزارت کار برای حضور در این اجلاس نهایی و بسته نشده است. در دوره‌های قبل تعداد افراد شرکت کننده در اجلاس بین‌المللی کار بیش از ۴۰ نفر بود که اکثریت آن‌ها از نمایندگان کارگری و کارفرمایی بودند. دولت در دوره‌های قبل این اجلاس، پرتعداد شرکت می‌کرد اما اکنون تصمیم بر حضور ۴۳ نفر قطعی نیست و ما اصلا این فهرست را نبسته‌ایم. تعدادی که از طرف دولت برای حضور در اجلاس بین‌المللی کار خواهند رفت، قطعا نسبت به دوره‌های قبل کمتر خواهد بود. البته اکثریت افراد برای حضور در این اجلاس نیز نمایندگان کارگری و کارفرمایی هستند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

  • رضایی خرداد ۱, ۱۴۰۱

    خوب سالهای قبل ۲۰۲۰ هم یک عده مفت خور دیگه مثل شماها توی مجلس و دولت بودند. اونها هم از هر فرصتی برای سفر خارج استفاده می کردند. حالا چون یک عده دیگه یک زمانی از بیت المال خرج خودشون کردند پس شما هم حق خودتون می دونید بیت المال رو برای خوش گذرونی خودتون حیف و میل کنید؟ چقدر هم حق به جانب افاضات کرده! “قبلش بیاید با خودم چک کنید” ببند بابا اون دهن رو!

  • علی خرداد ۲, ۱۴۰۱

    خاک‌ بر سرتون ..همین

  • رضا خرداد ۳, ۱۴۰۱

    ای کاش ذره ای هم برای دل مردم مظلوم ایران وقت گذاشته باشن و ب فکر رفع مشکلات اقتصادی مردم باشن …