دوازدهمین سالگرد روز پیتزای بیت کوینی: ماجرای گرانترین پیتزای تاریخ چیست؟

دوازدهمین سالگرد روز پیتزای بیت کوینی: ماجرای گرانترین پیتزای تاریخ چیست؟

دقیقا ۱۲ سال قبل بود که اولین مبادله بیت کوین و کالا انجام گرفت. در این روز، یک مرد اهل فلوریدا برای خرید دو عدد پیتزا ۱۰ هزار بیت کوین پرداخت. از روز انجام نخستین مبادله بیت کوین و کالا، همه ساله طرفداران رمزارز در سراسر جهان این روز را با عنوان «روز پیتزای بیت کوین (Bitcoin Pizza Day)» گرامی می دارند. با روزیاتو همراه باشید.

در هفته ای که گذشت، یکی از مشهورترین مناسبت های مربوط به رمزارزها را پشت سر گذاشتیم. هر چند حالا هزاران رمزارز مختلف وجود دارد، اما قطعا هیچ رمزارزی به اندازه بیت کوین نتوانسته ارزش فناوری نبوغ آسای بلاکچین را به جهانیان نشان دهد. بیت کوین حالا تبدیل به ارزشمندترین رمزارز جهان شده و بازاری تریلیون دلاری را به دست آورده است. لازلو هانیکز، کسی که معمولا در رسانه های اینترنتی از او به عنوان مرد شکمویی که اولین مبادله رمزارزهای جهان با کالا را انجام داد، در واقع، مسئول بازاریابی برای پذیرفته شدن بیت کوین بود.

به روزهای ابتدایی بیت کوین برگردیم. در آن زمان، هنوز صرافی های آنلاین رمزارز پایه ریزی نشده بودند و اصلا هیچ محل قابل اعتمادی هم برای انجام معاملات بیت کوین وجود نداشت. اولین صاحبان این رمزارز تنها از طریق ارتباط مستقیم در انجمن ها و چت روم های اینترنتی می توانستند دارایی های دیجیتال خود را با هم مبادله کنند. در آن روزها، با وجود امیدواری هایی که به فناوری بلاکچین وجود داشت، اما بیت کوین همچنان درم مرحله آزمایشی بود و ارزش آن هم از چند سنت بیشتر نبود.

دو عدد پیتزایی که لازلو هانیکز به مبلغ ۱۰ هزار بیتکوین خریداری کرد
دو عدد پیتزایی که لازلو هانیکز به مبلغ ۱۰ هزار بیت کوین خریداری کرد

لازلو هانیکز یک برنامه نویس ساکن فلوریدا بود. او روز ۲۲ مه ۲۰۱۰ (۱ خرداد ۱۳۸۹) در ازای ۱۰ هزار بیت کوین دو عدد پیتزا از پیتزافروشی پاپاجان خریداری کرد. هانیکز به این ترتیب، تبدیل به اولین فردی در جهان شد که یک تراکنش تجاری بیت کوین را انجام می داد. ۱۰ هزار بیت کوین هانیکز در آن زمان تنها ۴۱ دلار ارزش داشت، اما ارزش دارایی های دیجیتال این برنامه نویس پیشگام در حال حاضر حدود ۳۰۰ میلیون دلار است.

اما بر خلاف آنچه این روزها در شبکه های اجتماعی و رسانه های آنلاین می شنویم، هانیکز چیزی بیش از مرد شکمو بود که ۱۰ هزار بیت کوین صرف خرید دو عدد پیتزا کند. در واقع بهتر است او را یکی از پیشگامان شبکه بلاکچین بدانیم. هانیکز اولین توسعه دهنده کد بیت کوین برای سیستم عامل مک بود. علاوه بر این، این برنامه نویس فلوریدایی سازوکار استخراج بیت کوین را هم کاملا متحول کرد.

در آن روزها، پیش از ظهور تراشه های ای سیک (ASIC)، بیتکوین ها با استفاده از CPUها استخراج می شدند. اما هانیکز توانست کد ماینینگی بنویسد که به استخراج کنندگان بیت کوین اجازه می داد، عملیات استخراج را از طریق کارت های گرافیکی GPU انجام دهند. جالب است بدانید، در آن زمان، حتی ساتوشی ناکاموتو، مخترع مرموز فناوری بلاکچین هم چندان به استخراج بیت کوین به وسیله GPU خوش بین نبود. به هر حال، حالا با مشارکت های پیشگامانه برخی از افراد نوآور در حوزه بلاکچین مانند لازلو هانیکز، این فناوری توجه بسیاری از شرکت ها و صنایع را به خود جلب کرده است.

منبع: cryptopotato
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود