پسر محمودرضا خاوری در کانادا «تاجر الهام بخش و بااراده سال» شد!

پسر محمودرضا خاوری در کانادا «تاجر الهام بخش و بااراده سال» شد!

مجله تجاری تایکون (Tycoon) اردوان خاوری معروف به اردی، یکی از پسران محمودرضا خاوری، اختلاس گر بزرگ فراری به کشور کانادا را به عنوان تاجر الهام بخش سال ۲۰۲۲ انتخاب کرد.

مجله تایکون در گزارشی مفصل با عنوان «به دست آورنده جوان و بااراده» بدون آنکه به پرونده اختلاس پدر او، محمودرضا خاوری در ایران و فرارش به کشور کانادا و رسوایی مالی چند میلیون دلاری پسران خاوری کند، تنها به دستاوردهای تجاری اردوان خاوری پرداخته و او را تاجری کارآفرین و موفق توصیف کرده است.

پسر خاوری، اختلاس گر بزرگ، «تاجر الهام بخش سال» مجله کانادایی شد

در گزارش این مجله در معرفی پسر خاوری این‌طور آمده است: «هنگامی که اردوان خاوری در ۱۸ سالگی تصمیم به سرمایه‌گذاری گرفت، کسی به او توجه نکرد؛ زیرا بسیار جوان بود. آنچه دیگران از آن اطلاع نداشتند پیشینه خانوادگی خاوری جوان بود. اردوان خاوری متعلق به خانواده‌ای است که چندین نسل سابقه کارآفرینی دارند و تجربه صدها سال کسب و کار و ظرافت‌های آن به او ارث رسیده است.»

این مجله از قول اردوان خاوری آورده است که صبر باید یکی از ویژگی‌های کلیدی افراد کارآفرین باشد. او گفته است: «ما نمی‌خواهیم یک روزه یک امپراتوری بسازیم یا یک شبه میلیونر شویم. زندگی یک مارتن است، نه دوی سرعت.»

پسر خاوری، اختلاس گر بزرگ، «تاجر الهام بخش سال» مجله کانادایی شد

در این گزارش همچنین آمده است: «آقای خاوری در سال ۲۰۰۵ شروع به فعالیت در صنعت سفر و گردشگری کرد. او طی سه سال فعالیت، تبدیل به یکی از سه شرکت بزرگ فعال در آژانس‌های مسافرتی در کانادا شد و شرکت او  ۱۱ دفتر در سراسر کشور تاسیس کرد و خدمات فروش عمده خدمات مسافرتی به بیش از ۲۵ آژانس در کشور ارائه داد. افراد و شرکت‌های ثروتمند و برجسته در زمره مشتریانش بودند و به همین علت شرکت او جزو نخستین آژانس‌های مسافرتی غربی بود که بسته کامل تور گردشگری دبی را به مشتریان ارائه داد.»

پسر خاوری، اختلاس گر بزرگ، «تاجر الهام بخش سال» مجله کانادایی شد

این مجله کسب و کار درباره دیگر فعالیت های اقتصادی اردوان خاوری نوشته است: «ارتباط دائمی اردوان خاوری با صاحبان کسب و کارهای اماراتی باعث شد تا او در سال ۲۰۰۷ یک شرکت بازرگانی تخصصی در زمینه خرید و فروش مصالح ساختمانی در این کشور راه‌اندازی کند. شرکت موردنظر موفق شد گردش مالی سالانه ۲۵۰ میلیون دلاری را محقق کند. در گام بعدی، او در سال ۲۰۰۹ حمایت مالی از چند پروژه بزرگ ساخت و ساز آپارتمان‌های لوکس در تورنتو را آغاز کرد. هم اکنون این تشکیلات اقتصادی تبدیل به پروژه‌ای به ارزش چند ۱۰ میلیون دلار در تامین مالی سهام چنین طرح‌های ساختمانی شده است.»

پسر خاوری، اختلاس گر بزرگ، «تاجر الهام بخش سال» مجله کانادایی شد

اردوان خاوری در سال ۲۰۱۸ شرکت سرمایه گذاری خانوادگی خود به نام ۸۶۰۸Capital Group را راه‌اندازی کرد که در گزارش مجله تایکون درباره مشتریان این شرکت سرمایه‌گذاری چنین نوشته شده است: «مشتریان شرکت نیز افراد موفق کارآفرین هستند و ثروت موروثی آن‌ها باعث شده است نیازهای خاص داشته باشند. آقای خاوری و تیم او نیز دارای چنین پشتوانه‌ای است و به همین علت می‌توانند با آن‌ها همذات‌پنداری کنند.»

پسر خاوری، اختلاس گر بزرگ، «تاجر الهام بخش سال» مجله کانادایی شد

گفتنی است محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی ایران با افشای فساد بزرگ اقتصادی‌اش به بهانه مشکلات عصبی و بیماری مزمن از مقام خود استعفا کرده و به کشور کانادا که تابعیت آن را داشت فرار کرد. خاوری از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و دریافت رشوه جمعا به ۳۰ سال حبس محکوم شد. نام این مجرم بزرگ اقتصادی مدتی در فهرست افراد تحت تعقیب اینترپل قرار داشت، اما از اواسط مهرماه ۱۳۹۵ دیگر نام او در این فهرست مشاهده نشد. خاوری دست کم از سال ۲۰۰۱ به همراه خانواده‌اش در کانادا زندگی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

با بزرگترین اختلاس های تاریخ ایران آشنا شوید

مرجان شیخ الاسلامی، یکی از متهمان اصلی اختلاس در پتروشیمی را بهتر بشناسید

مطالب مرتبط
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • علی خرداد ۹, ۱۴۰۱

    دست پرورده مکتب ج.ا