۱۰ مسابقه پولساز و پربیننده تاریخ ورزش بوکس؛ از «دوران- شوگر ری» تا «تایسون- هالیفیلد»

۱۰ مسابقه پولساز و پربیننده تاریخ ورزش بوکس؛ از «دوران- شوگر ری» تا «تایسون- هالیفیلد»

تقریباً تمام علاقمندان به دنیای بوکس می دانند که مبارزه فلود می ودر و مانی پاکیائو بزرگ ترین مسابقه بوکس تمام دوران از لحاظ تجاری بوده است. بیش از ۴,۶۰۰,۰۰۰ میلیون نفر تماشای این مسابقه بسیار مورد انتظار برای عنوان قهرمانی متحد سبک وزن را خریداری کردند بعد از آنکه سال ها برای این مسابقه برنامه ریزی شده و هر بار اتفاقی باعث کنسل شدن آن می شد. مبارزه بین می ودر و کانر مک گرگور نیز در رده دوم بزرگ ترین مبارزات تاریخ بوکس از لحاظ مالی و تجاری قرار می گیرد. اما اخیراً کمپانی Parimatch اطلاعات تازه ای منتشر کرده که نشان می دهد ورود این ستاره دنیای یو اف سی به بوکس دومین مبارزه برتر تاریخ از لحاظ تجاری نبوده است. در واقع اضافه کردن عامل تورم باعث می شود برخی اعداد و ارقام در این زمینه جابجا شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مبارزه پولساز دنیای بوکس بر اساس ارقام تجاری آشنا کنیم که برخی از آن ها مربوط به دوران قدیمی است که هنوز خبری از اعداد چند صد میلیون دلاری نبود.

پولسازترین و پربیننده ترین مسابقات تاریخ بوکس

۱۰- آنتونی جاشوا در برابر ولادیمیر کلیچو (۲۰۱۷)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۳۵,۵۱۱,۰۰۰ پوند

پیروزی جاشوا بر کلیچکو بدون شک بزرگ ترین مبارزه دوران این حرفه ای و بسیار مهم تر از پیروزی اش بر پووتکین بود اما حجم پولی که تولید کرد بسیار کمتر از دیگر مبارزه بزرگ جاشوا بود، احتمالاً به خاطر قراردادهای تلویزیونی که در نتیجه مبارزه اول بهبود یافته بود. حدود ۹۰,۰۰۰ نفر واارد استادیوم برنلی شدند تا این مبارزه تاریخی را تماشا کنند. بوکسور بریتانیایی مقابل حریف اوکراینی روز سختی داشت، کلیچکویی که می دانست این آخرین شانس او برای تاجگذاری مجدد در بوکس سنگین وزن است پس از آنکه در سال ۲۰۱۵ تایسون فیوری او را بالاخره پایین کشیده بود. این مبارزه پرهیجان با ناک داون شدن هر دو مبارز همراه بود اما در نهایت این جاشوا بود که به پیروزی رسید.

پولسازترین و پربیننده ترین مسابقات تاریخ بوکس

۹- آنتونی جاشوا در برابر الکساندر پووتکین (۲۰۱۸)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۳۷,۰۹۴,۴۰۰ پوند

بعد از دو بار سفر به استادیوم پرینسیپالیتی برای مبارزه با کارلوس تاکام و گرفتن کمربند قهرمانی از جوزف پارکر، آنتونی جاشوا در بازگشت به ومبلی توانست الکساندر پووتکین را شکست دهد. این مبارزه از لحاظ مالی بسیار بهتر از مبارزه بزرگ جاشوا با ولادیمیر کلیچکو در تابستان قبل بود که باعث شد هر دو مبارز میلیون ها دلار دستمزد دریافت کنند. جاشوا در این مبارزه سرتر بود و تا راند هفتم در کارت های هر سه داور پیش تر از حریف خود بود.در نهایت در راند هفتم بود که توانست پووتکین را وادار به پذیرش شکست کرده و دومین شکست بوکسور روسی و اولین توقف مسابقه به ضرر وی در دوران حرفه ایش را رقم زد. این پیروزی به خوبی جاشوا را برای حضورش در رینگ بوکس در آمریکا آماده کرد که در نهایت با شکست برابر اندری روییز جونیور همراه شد. او هنوز هم می خواهد به آمریکا بازگردد تا در رینگ حاضر شود، اتفاقی که در آینده رخ خواهد داد.

پولسازترین و پربیننده ترین مسابقات تاریخ بوکس

۸- فلوید می ودر در برابر کانلو آلوارز (۲۰۱۳)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۵۶,۳۲۲,۰۰۰ پوند

فلوید می ودر همواره به انتخاب آسان ترین حریفان در بهترین زمان ممکن در دوران حرفه ایش متهم بوده است و بهترین مثال، سال «کانلو آلوارز» جوان در سال ۲۰۱۳ بود. این بوکسور مکزیکی به تازگی توانسته بود به عنوان یک قدرت قابل توجه در دنیای بوکس عرض اندام کند اما زمانی که با می ودر روبرو شد هنوز نتوانسته بود خود را یکی از بهترین های این رشته نشان دهد در شرایطی که می ودر در آخرین روزهای دوران حرفه ایش قرار داشت. می ودر اما این مسابقه را مثالی برای عکس ادعاهای مطرح شده علیه خود می داند و مدعی است که در این دوران در بدترین شرایط خود قرار داشت در حالی که کانلو بهترینِ خودش بود. مبارزه این دو هیجان زیادی نداشت و تا ماه گذشته، آلوارز دیگر هرگز مسابقه ای را نباخته بود اگر چه با حریفان متفاوت و متعددی روبرو شد.

۷- لری هولمز در برابر جری کوونی (۱۹۸۲)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۵۲,۵۱۰,۰۰۰ پوند

مسابقات کسب عنوان سنگین وزن بوکس همیشه توانسته بیشترین طرفداران را به سالن های بوکس بکشاند و نبرد بین هولمز و کوونی در لاس وگاس در سال ۱۹۸۲ نیز از این قاعده مستثنی نبود. هر دو بسیار قوی هیکل و مشهور بوده و طرفدارانی بسیاری را به سالن کشانده بودند و بیش از ۲۹و۰۰۰ نفر برای تماشای این مسابقه به سالن سزار پالاس در لاس وگاس آمدند. برای مقایسه با امروز باید بدانید که سالن مشهور و بزرگ T-Mobile Arena به خاطر قوانین مربوط به امنیت و سلامتی تماشاگران نمی تواند بیش از ۲۰ هزار تماشاگر را در خود جای دهد. اما حضور پرتعداد تماشاگران در مسابقه این دو باعث شد هر کدام دستمزدهای قابل توجهی دریافت کنند. هولمز توانست حریف خود را شکست داده و کمربند قهرمانی سنگین وزن را بدست آورد و هرگز دیگر مانند آن روز نشد. این بوکسور نیویورکی تا سال ۱۹۹۰ هرازگاهی به مبارزه در رینگ ادامه می داد تا اینکه طی دو راند مغلوب جورج فورمن بزرگ شد.

۶- جیک پال در برابر نیت رابینسون (۲۰۲۰)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۶۶,۸۵۸,۰۰۰ پوند

این بار نوبت جیک پال برادر لوگان بود تا در دنیای بوکس برای خود نامی دست و پا کند به ویژه در شرایطی که کسی شانسی برای پیروزی او قائل نبوده و تازه اولین حضورش در یک مسابقه بوکس در برابر چشم تماشاگران پرتعداد بود. مایکل تایسون و روی جونز جونیور در روز جشن شکرگزاری در سال ۲۰۲۰ و در سالن استپلز سنتر لس آنجلس با هم روبرو شده و هر کدام نیز میلیون ها دلار برای مبارزه نمایشی شان دریافت کرده بودند. اما مسابقه اصلی بین پال یوتیوبر و نیت رابینسون ستاره سابق بسکتبال ان بی ای بود. این دو به عنوان دستمزد پایه تنها چند هزار دلار دستمزد دریافت کردند اما درآمد آن ها به ازای هر بازدید تلویزیونی بسیار قابل توجه بود که به عدد ۱.۵ میلیون نیز می رسید. به عنوان یک مبارزه ورزشی، چیز زیادی برای دیدن وجود نداشت زیرا پل تنها در دو راند توانست رابینسون را نابود کند و خود را پادشاه مسابقات بوکس سلبریتی ها نشان دهد. او در سال ۲۰۲۱ در سه مسابقه دیگر پیروز شد و رکورد خود را به ۵ مسابقه، ۵ برد و چهار ناک اوت رساند.

پولسازترین و پربیننده ترین مسابقات تاریخ بوکس

۵- لوگان پال در برابر فلوید می ودر (۲۰۲۱)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۷۶,۹۵۸,۰۰۰ پوند

در این فهرست شاهد حضور یک بسکتبالیست در دنیای بوکس هستیم و همچنین ورود کانر مک گرگور به بوکس تراز جهانی بدون اینکه از پیش خود را برای آن آماده کرده باشد اما مورد حاضر عجیب ترین آن هاست. بیش از یک میلیون طرفدار با خرید حق تماشای مسابقه یک یوتیوبر در برابر یک بوکسور مشهور یکی از گران ترین نبردهای دنیای بوکس را رقم زدند. این مسابقه بین لوگان پال با رکورد یک مسابقه و یک برد در برابر فلوید می ودر با ۵۰ مسابقه و بدون شکست برگزار شد که اعداد و ارقام و سابقه دو بوکسور نیز از عجیب بودن آن خبر می دهد. انجام این مسابقه در حوالی کریسمس ۲۰۲۰ اعلام شده بود اما حدود ۶ ماه خبری از آن نبود تا اینکه در نهایت در استادیوم هارد راک برگزار شد. این مسابقه از همان ابتدا عجیب و غریب بود زیرا پال علیرغم اینکه وزنش به دسته سنگین وزن سبک (cruiserweight) نزدیک بود اجازه حضور در مسابقه را یافت در حالی که می ودر حدود ۱۵۵ پوند وزن داشت و این نشان از سنگین تر بودن ۳۵ پوندی حریف یوتیوبی داشت. لوگان پال در طول مسابقه توانست به خوبی از خود محافظت کند و به نوعی برنده بازی باشد. اما مسابقه در نهایت در پایان راند هشتم مساوی اعلام شد اگر چه بسیاری از جمله خود لوگان پال و فلوید می ودر معتقد بودند که می ودر آنطور که باید ضربه نزد.

پولسازترین و پربیننده ترین مسابقات تاریخ بوکس

۴- مایک تایسون در برابر ایواندر هالیفیلد ۲ (۱۹۹۷)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۱۵۳,۶۷۱,۵۰۰ پوند

تایسون یکی از آن نام هایی است که اسمش با ورزش بوکس عجین شده است، به ویژه پس از کارهای عجیب و غریبی که در دهه ۸۰ و ۹۰ این ورزش انجام داد. هیچ کسی نمی خواست در رینگ با مایک آهنین روبرو شود و زمانی که برای اولین بار با ایواندر هالیفیلد روبرو شد، او به خوبی توانسته بود ماجرای شکست شوکه کننده اش در برابر باستر داگلاس در سال های قبل را فراموش کند. تایسون در مسابقه ای مشهور و علیرغم اینکه هیچ کس شانسی برای داگلاس قائل نبود، در توکیو شکست خودر و هالیفیلد نیز در مبارزه اولش با تایسون شرایط مشابهی داشت و کسی او را دارای شانس برد زیادی نمی دانست. اما هالیفیلد با عضلات ترسناک خود در برابر ضربات سهمگین تایسون مقاومت کرده و در نهایت در راند یازدهم او را ناک اوت کرد تا شهرت ترسناک تایسون را دچار خدشه کند. آن ها تابستان بعد بار دیگر با هم روبرو شوند، مبارزه ای که با احتساب تورم، صدها میلیون دلار عایدی مالی داشت. بعد از شکست مقابل هالیفیلد در دومین مبارزه و با دیسکوالیفیکیشن به خاطر گاز گرفتن گوش حریف، تایسون دیگر نتوانست رنگ کمربند قهرمانی را ببیند.

پولسازترین و پربیننده ترین مسابقات تاریخ بوکس

۳- فلوید می ودر در برابر کانر مک گرگور (۲۰۱۷)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۱۵۴,۲۱۹,۰۰۰ پوند

هرگز مسابقه ای در دنیای بوکس نبوده که به اندازه مسابقه بین می ودر و مک گرگور در تابستان سال ۲۰۱۷ بتواند توجه رسانه ها را به خود جلب کند. در آن دوران، مک گرگور قهرمان دو دسته یو اف سی بود و هنوز هم علیرغم اینکه باید انتقام شکست از نیت دیاز را می گرفت، حال و هوای شکست ناپذیری در او دیده می شود. اما کمپانی تبلیغاتی می ودر در همکاری با دانا وایت رییس یو اف سی به رسانه ها و طرفداران هر دو ورزش القا کرده بودند که مک گرگور شانسی در برابر یکی از بهترین بوکسورهای تاریخ این ورزش دارد، اگر چه این ورزشکار بریتانیایی از روزهای آماتوری دوران بچگی اش دیگر بوکس کار نکرده بود. بیش از ۴,۳۰۰,۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۷ به طور قانونی حق تماشای این مسابقه را خریداری کردند در حالی که این عدد برای تماشاهای غیرقانونی بسیار بالاتر بود و بدین ترتیب یک گردش مالی عظیم شکل گرفت.

۲- روبرتو دوران در برابر شوگر ری لئونارد ۲ (۱۹۸۰)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۳۳۶,۴۳۸,۰۰۰ پوند

برای مبارزه شان در سالن سوپر دوم نیو اورلئانز، شوگر ری لئونارد و روبرتو دوران دستمزدهای دو رقمی دریافت کردند، دستمزدهایی که امروزه مک گور و برادران پال به آن ها خواهند خندید. اما در آن دوران، حرف زدن از ارقام میلیون دلاری ممکن نبود و گرانقیمت ترین بلیت مبارزه کمتر از ۱,۰۰۰ دلار  و حدود ۸۰۰ دلار قیمت داشت. این مسابقه اما در بخش درآمد برای هر یک از دو مبارز بسیار پردرآمد بود. بازی دوم بین دوران و لئونارد را یک سوپرمبارزه می نامیدند مسابقه ای که در آن به خاطر جمله «دیگر نمی توانم» مشت بخورم دوران روی چهارپایه مشهور شد. دوران و لئونارد اوایل آن سال یک بار با هم روبرو شده بودند و بوکسور پانامایی برنده اعلام شده بود اما در مسابقه دوم و در نهایت سوم این لئونارد بود که پیروز میدان شد.

پولسازترین و پربیننده ترین مسابقات تاریخ بوکس

۱- فلوید می ودر در برابر مانی پاکیائو (۲۰۱۵)

ارزش تجاری مبارزه با لحاظ کردن تورم: ۳۶۶,۰۶۰,۰۰۰ پوند

فلوید می ودر و مانی پاکیائو هر دو در مبارزه شان در سال ۲۰۱۵ میلیون ها دلار دستمزد دریافت کردند و بعد از اعمال نرخ ۱۵ درصد تورم امروزی، دستمزدشان بسیار بزرگ تر از آن زمان به نظر می رسد. در پایان مسابقه و علیرغم ناراضی بودند تماشاگران، این می ودر بود که پیروز مسابقه ام جی ام گرند گاردن آرینا اعلام شد اما این مسابقه از قبل نیز یک موفقیت تاریخساز بود. می ودر بعد از مسابقه اعلام کرد که از دنیای بوکس خداحافظی خواهد کرد اما یک مسابقه بازنشستگی دیگر برابر آندره برتو انجام داد و سال ۲۰۱۷ برای مبارزه با مک گرگور نیز برگشت. از آن زمان به بعد، پاکیائو دنیای بوکس را رها کرده و وارد سیاست شد اما می ودر همچنان در مسابقات نمایشی حضور پیدا کرده و دستمزدهای میلیون دلاری می گیرد. هر دوی آن ها به صورت ضمنی حضور در مسابقات نمایشی را تایید کرده اند اما تاکید کرده اند که از بوکس حرفه ای بازنشسته شده اند.

بیشتر بخوانید:

رتبه بندی قوی ترین مردانی که وارد دنیای بوکس شدند؛ از هافثور پی یرشون تا هالک ایرانی

فیوری، تایسون، علی و جاشوا: بهترین بوکسورهای تاریخ سنگین وزن به روایت آمار کدامند؟

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود