اعلام جزییات میزان افزایش حقوق بازنشستگان، مستمری بگیران و کمک‌های جنبی آنها

اعلام جزییات میزان افزایش حقوق بازنشستگان، مستمری بگیران و کمک‌های جنبی آنها

بخشنامه‌ افزایش حقوق بازنشستگان مستمری بگیر و کمک‌های جنبی و تعیین حداقل مستمری در سال ۱۴۰۱ توسط میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، با صدور به واحدهای اجرایی این سازمان در سراسر کشور ابلاغ شد.

طبق این بخشنامه، در اجرای مواد (۹۶) و (۱۱۱) قانون تامین‌ اجتماعی و با عنایت به تصمیمات متاخذه در جلسه مورخ ۱۹‌ اسفند ۱۴۰۰ شورای عالی‌ کار و تصویب‌نامه مورخ ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ و اصلاحیه مورخ ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ﻫﯿات محترم وزیران، میزان افزایش مستمری و کمک‌های جنبی (به همراه مبالغ متناسب‌سازی) قابل پرداخت از ابتدای سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین شده است:

میزان افزایش مستمری 

همه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تامین‌ اجتماعی که تا پایان سال ۱۴۰۰ برقرار شده است، از تاریخ یک فروردین ۱۴۰۱ ، به ترتیب برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری (مبلغ ۲۶ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۹۵۰ ریال) و کمتر از آن، به میزان پنجاه و هفت و چهار دهم درصد و برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری به میزان (ده درصد) مستمری آنان در پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد. به نحوی که مجموع دریافتی ایشان بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد از مبلغ ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال کمتر نباشد.

مشمولین سطوح بالاتر که مجموع دریافتی ماهیانه آن‌ها بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد پس از افزایش موضوع این بند کمتر از ۱۰۰ میلیون ریال باشد، این افزایش تا سقف مزبور به اضافه شش میلیون و ۵۰۰ هزار ریال خواهد بود. (مشمولان قوانین خاص که میزان مستمری پرداختی به آنان تابع مقررات مستمری بگیری جزئی است؛ صرفاً مشمول افزایش ۵۷ ممیز ۴ درصدی خواهند بود.)

مبلغ حداقل مستمری در سال ۱۴۰۱

حداقل میزان مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول اجرای ماده (۱۱۱) قانون تامین‌اجتماعی از تاریخ یک فروردین ۱۴۰۱ براساس مصوبات شورای عالی کار، ماهیانه مبلغ ۴۱ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۵۰۰ ریال تعیین می‌شود.

تفاوت تطبیق مصوبه سال ۱۴۰۱

اگر مجموع دریافتی مستمری‌بگیران مشمول ماده (۱۱۱) قانون (بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد) از مبلغ ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال کمتر باشد، مابه‌التفاوت مربوطه با عنوان «تفاوت تطبیق مصوبه سال ۱۴۰۱» پرداخت می‌شود. مبلغ مذکور در خصوص مستمری‌بگیران جزیی، به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه خواهد بود.

میزان کمک‌های جنبی

با هدف جبران بخشی از افزایش هزینه‌های زندگی و ارتقای وضعیت معیشت مستمری‌بگیران و به موجب ضوابط قانونی و مفاد بودجه سنواتی سازمان، میزان کمک‌های جنبی در سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین می‌گردد:

۱) حق سنوات

در سال ۱۴۰۱، حق سنوات مازاد بر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه، به میزان پنج هزار ریال به ازای هر سال سابقه مازاد بر ۲۰ سال افزایش می‌یابد.

۲ ) کمک‌هزینه عائله‌مندی، کمک‌هزینه اولاد و کمک‌هزینه همسر متکفل فرزند

میزان این کمک‌ها در سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین و وفق ضوابط جاری به مشمولین پرداخت می‌گردد:

  • عائله‌مندی: مبلغ چهار میلیون و ۷۳ هزار و ۸۹۵ ریال
  • اولاد: مبلغ یک میلیون و ۵۶ هزار و ۱۹۵ ریال
  • همسر متکفل فرزند: مبلغ چهار میلیون و ۷۳ هزار و ۸۹۵ ریال
۳) کمک‌هزینه مسکن

کمک‌هزینه مسکن به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ یک میلیون و ۶۵۰ هزار ریال در ماه است.

۴) کمک به تامین معیشت مستمری‌بگیران

کمک به تامین معیشت مستمری‌بگیران به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ دو میلیون و ۲۰۰ هزار ریال در ماه است.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

خلاصه نکات مهم بودجه ۱۴۰۱ ؛ از افزایش سن بازنشستگی تا حذف وام ازدواج

حقوق بازنشستگی رییس جمهور ایران پس از ترک پاستور چقدر است؟

۶۰۰۰ طلاق صوری دختران ایرانی برای دریافت مستمری پدری

قطع یارانه: علت، شرایط و شیوه اعتراض به قطع یارانه نقدی مستمری بگیران

تاریخ واریز افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد

حقوق بازنشستگان ۱۰ تا ۵۷ درصد افزایش یافت + جزییات

 

بدون نظر

ورود