مرد انگلیسی پس از امتناع از پاسخ به سوالی درباره باردار بودن از اهدای خون منع شد

مرد انگلیسی پس از امتناع از پاسخ به سوالی درباره باردار بودن از اهدای خون منع شد

یک اهداکننده خون بریتانیایی که حاضر نشد به سوالی مبنی بر اینکه آیا باردار است یا خیر، جواب بدهد، از اهدای خون منع شد.

لزلی سینکلیر ۶۶ ساله گفت طی پنج دهه گذشته زندگی‌اش ۱۲۵ پینت (بیش از ۷۰ لیتر) خون اهدا کرده اما در آخرین مراجعه خود به کلینیکی در شهر استرلینگ اسکاتلند به او گفته شد فرمی را پر کند که در آن از او سوال می‌شد آیا در انتظار فرزند است یا در شش ماه گذشته باردار بوده است یا خیر.

او به این نکته اشاره کرد که یک مرد است اما کارکنان کلینیک گفتند با وجود فشار مسئولان برای جذب اهداکنندگان جدید خون، نمی‌توانند خون او را بپذیرند مگر اینکه به این سوال پاسخ دهد. سینکلر می‌گوید: «به آنها گفتم این احمقانه است و احتمال بارداری من غیرممکن است. گفتم که اگر محبور به ترک آنجا شوم دیگر هرگز برنمی‌گردم و رفتم.»

مرد داوطلب به اهدای خون پس از امتناع از پاسخ به احتمال بارداری اش، از خون دادن منع شد

این سوال در راستای ترویج همه شمولی بارداری و به دلیل اینکه بارداری همیشه از نظر بصری مشخص نیست، از تمام اهداکنندگان بالقوه پرسیده می‌شود.

سینکلیر که پدر دو فرزند است در پی این اتفاق گفت: «عصبانی‌ام، چون از ۱۸ سالگی خون اهدا کردم و به‌طور مرتب این کار را انجام دادم. همیشه خوشحال بودم که می‌توانم بدون هیچ مشکلی این کار را بکنم.»

او گفت: «همیشه یک فرم برای پر کردن وجود دارد که این خوب است، اما در این فرم‌ها بیشتر در مورد شرایط پزشکی یا بیماری ها سوال می‌شود و دلیل آن هم روشن است. اما این بار سوالی دیدم که پیش از این ندیده بودم: آیا در شش ماه گذشته باردار بوده‌اید؟ که مستلزم پاسخ بله یا خیر بود.»

مرد داوطلب به اهدای خون پس از امتناع از پاسخ به احتمال بارداری اش، از خون دادن منع شد

مارک ترنر، مدیر سرویس ملی انتقال خون اسکاتلند در پی رسانه‌ای شدن این حادثه از سوال مربوط به بارداری موجود در فرم اهدای خون دفاع کرد و گفت: «ما از حمایت تک تک جامعه اهداکنندگان و از آقای سینکلر برای تعهدش به این کار طی چندین سال تشکر می‌کنیم.»

او ادامه داد: «جنسیت تعیین شده در بدو تولد همیشه از نظر بصری برای کارکنان واضح نیست. ما به عنوان یک نهاد عمومی، تغییرات در جامعه در مورد چگونگی پرسیدن چنین سوالاتی بدون تبعیض را درک می‌کنیم و وظیفه داریم همه شمولی آن را ارتقا دهیم. درنتیجه از همه اهداکنندگان سوالات یکسانی پرسیده می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

روز جهانی اهدای خون ؛ چه کسانی می‌توانند خون بدهند و چه کسانی مجاز نیستند؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • امیر تیر ۱, ۱۴۰۱

    امان از مغز افراد وقتی تحلیل رود! اینه علم؟ نه جدا اینه علم ماورای تصور غرب؟ بابا اعراب جاهلیتم با این فرم شرم زده میشن چه برسه به بشر قرن ۲۱ میلادی!

  • روزبه تیر ۱, ۱۴۰۱

    بله وقتی جامعه ای ساختید که توش یک نفر امروز تصمیم میگیره زنه همنجنسگرا باشه فردا مرده دوجنسگرا و پس فردا نون-باینریه دگرجنسگرا و روز بعدش کوییر تراجنسیتی اسکشوال خوب معلومه باید از همه در مورد باردار بودن و بقیه مسائل زنانه و مردانه سوال کنید. فقط حواستون باشه ضمیر سوم شخص فرد رو اشتباه بکار نبرید وگرنه به جامعه همنجسگراها، تراجنسیتی ها، زنان یا … (بسته به اینکه اون روز طرف تصمیم گرفته باشه چی باشه) توهین کردید و باید سریعا اخراج بشید و آبرو و حیثیتتون بر باد بره.