تهویه مطبوع و بررسی آن، انواع فیلترهای کولر گازی

تهویه مطبوع و بررسی آن، انواع فیلترهای کولر گازی

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

امروزه واژه و یا عبارت تهویه مطبوع را زیاد شنیده‌اید. تهویه مطبوع در حقیقت به فرآیند و یا عملیاتی گفته می‌شود که سیستم‌های منحصر‌به‌فرد با بهره‌گیری از آن‌ها به پاکسازی هوای محیط می‌پردازند. سیستم‌های تهویه مطبوع مختلف و متنوعی تولید شده‌اند که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند.

سیستم‌های تهویه را با استفاده از؛ نوع عملکرد، کارایی، توان و ظرفیت می‌توان از یک دیگر تفکیک کرد. سیستم سرمایشی و گرمایشی نمونه‌ای از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع خواهد بود. لازم به ذکر است که با مطالعه این مقاله می‌توانید با ویژگی‌های این نوع تهویه‌ها، نحوه عملکرد آن‌ها و… آشنا شوید.

تهویه مطبوع چیست و آشنایی با آن

تهویه مطبوع در حقیقت به وسایل و یا تجهیزاتی گفته می‌شود که جدا از ساختار و ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند با یک هدف واحد به فعالیت خود ادامه می‌دهند و آن تولید هوای مطبوع و با کیفیت خواهد بود. دستگاه‌ها و تجهیزات تهویه به دلیل تنوع بالایی که دارند، ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلفی نیز خواهند داشت.

به عنوان مثال برخی از آن‌ها به سرمادهی محیط نیز کمک می‌کنند. برخی دیگر علاوه بر قابلیت سرمایشی، قابلیت گرمایشی نیز دارند. سیستم‌های تهویه را به طور کلی می‌توان به دو نوع مستقل و مرکزی دسته بندی کرد که هر کدام انواع مختلفی دارند.

اگر بخواهیم سیستم تهویه مطبوع را تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم. به سیستم‌هایی گفته می‌شود که با توجه به عملکرد منحصر‌به‌فردی که دارند باعث کنترل رطوبت محیط می‌شوند و قابلیت سرمایشی و گرمایشی دارند.

انواع تهویه‌ها و آشنایی با آن‌ها

سیستم‌های تهویه مطبوع را به طور کلی می‌توان بر اساس نوع عملکرد، ساختار و… از یک دیگر تفکیک کرد. در این قسمت قصد داریم به دسته بندی این نوع سیستم‌ها بپردازیم و انواع آن‌ها را معرفی کنیم.

سیستم‌های تهویه هوای مطبوع را می‌توان بر اساس درجه حرارت از یک دیگر تفکیک کرد که خود شامل سه نوع چون سیستم‌های زمستانی، سیستم‌های تابستانی و سیستم‌های زمستانی تابستانی می‌باشند. سیستم‌های زمستانی و یا تک فصل گرم کننده به سیستم‌هایی گفته می‌شود که تنها در فصل زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع دو فصلی

سیستم‌های تهویه که به سیستم‌های دو فصلی معروف می‌باشند انواع مختلف و متعددی دارند. سیستم‌های تهویه دو فصلی، سیستم‌هایی می‌باشند که می‌توان از آن ها در تمام فصول سال استفاده کرد.

در فصل زمستان می‌توان به عنوان وسیله گرمایشی و در فصل تابستان به عنوان وسیله سرمایشی مورد استفاده قرار داد. لازم به ذکر می‌باشد که این سیستم تهویه، یکی از متنوع‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع خواهد بود. از انواع آن‌ها می‌توان به چیلرها، مینی چیلرها، فن کویل‌ها و… اشاره کرد.

آشنایی با نمونه‌های دیگر

نمونه‌های دیگری از سیستم‌های تهویه مطبوع نیز وجود دارند که اغلب برای ساختمان‌های اداری، بانک‌ها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم‌های دو فصلی گاز سوز GHP، سیستم‌های دو فصلی الکتریکی VRF و… از انواع این نوع سیستم‌ها می باشند.

عملکرد  یا مکانیسم این نوع سیستم‌ها با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع تفاوت چندانی ندارد. تنها تفاوت آن‌ها در قدرت و توان خواهد بود. همان طور که مشخص است رفت و آمد در ساختمان‌های اداری بیشتر خواهد بود، متراژ محل مورد نظر بیشتر می‌باشد در نتیجه سیستمی مورد نیاز است که قدرت بالا و عملکردی با سرعت بالا تر داشته باشد.

سیستم تهویه مطبوع دو فصلی الکتریکی VRF

یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع ، سیستم گرمایشی و سرمایشی الکتریکی وی آر اف می‌باشد. این نوع سیستم یکی از مدرن ترین سیستم‌ها می‌باشد که به عنوان سیستم‌های تهویه مرکزی از آن یاد می‌شود. این سیستم توانسته رضایت اکثر افراد را جلب کند زیرا مجموعه‌ای کامل است که از انواع یونیت‌ها تشکیل شده است.

یونیت‌های داخلی موجود در این سیستم زیر سقف قرار می‌گیرند و با توجه به لوله کشی‌های عایق می‌توان آن‌ها را مورد استفاده قرار داد. توجه کنید که یونیت‌های داخلی در سقف‌های کاذب باید قرار گیرند، به همین دلیل در ساختمان‌های اداری و بانک‌ها بهترین گزینه می‌باشند. یونیت‌های خارجی نیز از دیگر قسمت‌های تشکیل دهنده این نوع سیستم تهویه خواهند بود که بیرون از ساختمان نصب می‌شوند.

چیلرها و یا مینی چیلرها، سیستم تهویه مطبوع

چیلرها یکی از رایج‌ترین سیستم‌های تهویه هوای مطبوع می‌باشند که کیفیت بی‌نظیری دارند. در حقیقت این نوع سیستم‌های تهویه مطبوع به دلیل عملکرد بی‌نظیر و کیفیت بالایی که دارند نسبت به سایر سیستم‌های تهویه بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

چیلرها در سایزها و ابعاد مختلف تولید شده‌اند که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. چیلرها در دسته‌ی سیستم‌های مستقل قرار می‌گیرند، به همین دلیل در اغلب ساختمان‌های چند طبقه از این نوع سیستم تهویه استفاده می‌شود تا هر طبقه متناسب با نیاز خود بتواند به صورت مستقل از آن استفاده کند. ناگفته نماند که کنترل رطوبت محیط نیز از دیگر ویژگی‌های این نوع سیستم خواهد بود.

خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع

برای خرید انواع سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانید از مرکز معتبری چون دماتک کمک بگیرید. این مرکز به دلیل عملکرد ویژه و منحصربه‌فردی که دارد، توانسته رضایت همگان را جلب کند. توجه کنید که این مرکز در زمینه خرید و یا فروش انواع کولر گازی سابقه‌ای درخشان و طولانی مدت دارد.

مشتریان عزیز برای خرید از این فروشگاه اینترنتی دماتک می‌توانند به صورت غیر حضوری اقدام کنند، در نتیجه کافی است از وب سایت کولرنیو استفاده کنند. ناگفته نماند که امکان بررسی محصولات از طریق وب سایت نیز وجود دارد.

فیلتر تصفیه کولرهای گازی و انواع آن‌ها

انواع فیلتر‌های تصفیه هوا کولرهای گازی، از یک هدف پیروی می‌کنند. در ساختار کولرهای گازی از قطعه‌ها و تجهیزات مختلف و متنوع استفاده شده است که هر کدام از آن‌ها وظیفه‌های منحصربه‌فردی به عهده دارند. فیلتر تصفیه هوا، کمپرسور، کندانسور، بخار‌کننده و… از قطعه‌ها و یا تجهیزات موجود در ساختار این نوع وسایل می‌باشند.

توجه کنید که فیلتر تصفیه هوا یکی از مهم‌ترین اجزا موجود در کولر گازی، اسپلیت ها و چیلرها می‌باشند که به افزایش کیفیت هوای محیط کمک می‌کند. فیلترهای تصفیه کولر گازی انواع مختلف و متنوعی دارند که آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نیست. آشنایی و یا شناخت انواع فیلترهای تصفیه کولرهای گازی باعث می‌شود تا در هنگام خرید کولر گازی، بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید. برای شناخت انواع فیلترهای تصفیه می‌توانید با ما همراه باشید.

فیلترهای تصفیه هوا کولر گازی و آشنایی با آن

فیلترهای تصفیه هوا کولر گازی، همان طور که از نام آن‌ها مشخص است وسیله‌ای هستند، مخصوص کولرهای گازی که به تصفیه هوا کمک می‌کنند. فیلترهای تصفیه کولر گازی انواع مختلف و متنوعی دارند که تمام آن‌ها هدف یکسانی دارند و آن تصفیه هوا خواهد بود.

فیلترهای تصفیه کولر گازی در پنل داخلی کولرهای گازی نصب شده‌اند که باعث جذب آلودگی‌ها و باکتری‌ها می‌شوند و هوای پاک را به محیط منتقل می‌کنند. لازم به ذکر است که این نوع وسایل منحصربه‌فرد علاوه بر پاک سازی محیط به افزایش طول عمر کولرها نیز کمک می‌کنند.

فیلترهای تصفیه هوا کولر گازی و آشنایی با نحوه عملکرد آن ها

در اینجا قصد داریم به صورت کاملا مختصر و گذرا به بررسی نحوه عملکرد فیلترهای تصفیه هوا کولر گازی بپردازیم. کولرهای گازی با گذر زمان و گسترش علم و تکنولوژی پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند. در حقیقت کولرهای گازی در مدل‌های مختلف و متنوع تشکیل شده‌اند و  قابلیت‌های متعددی دارند که می‌توان به عملکرد سرمایشی و گرمایشی آن‌ها، رطوبت زدایی و… اشاره کرد.

فیلترهای موجود در ساختار داخلی پنل‌های داخلی کولرهای گازی علاوه بر این که گرد و غبار و آلودگی‌ها را جذب می‌کنند، ممکن است با باردار کردن ذرات موجود در هوا به جذب سایر مواد موجود در هوا کمک کنند.

توجه کنید، همان‌طور که گفته شد فیلترهای تصفیه هوا انواع مختلفی دارند، در نتیجه نحوه عملکرد هر کدام منحصربه‌فرد خواهد بود. ناگفته نماند که انواع فیلترهای تصفیه کولر گازی با یک هدف واحد تولید شده‌اند.

انواع فیلترهای تصفیه هوا کولر گازی و آشنایی با آن ها

در این قسمت قصد داریم به معرفی انواع فیلترهای تصفیه هوا کولر گازی بپردازیم. در حقیقت در این قسمت برخی از انواع فیلترهای استفاده شده در کولرهای گازی را مورد بررسی قرار داده ایم تا بهتر با آن‌ها آشنا شوید.

ناگفته نماند که آن‌ها براساس نوع عملکرد، ساختار و… از یک دیگر تفکیک شده‌اند؛ فیلتر نانو نقره، فیلتر کربن اکتیو، فیلتر‌های شارژ الکترواستاتیک و … از انواع فیلترهای تصفیه کولر گازی می‌باشند که در ادامه می‌توانید با آن‌ها بیشتر آشنا شوید:

  1. فیلتر نانو نقره: فیلتر نانو نقره یکی از انواع فیلترهای تصفیه هوا کولر گازی می‌باشد که یکی از ویژگی‌های بارز آن، ضد باکتری بودن آن می‌باشد. در حقیقت نقره نیز نوعی ضد باکتری بسیار عالی است که قادر است انواع باکتری‌های گرم مثبت و سرد منفی را به خوبی جذب و نابود کند. این فیلتر با تولید و آزاد کردن یون‌های یون‌های نقره باعث پاکسازی محیط می‌شود. ناگفته نماند که علاوه بر نابودی، از رشد باکتری‌ها نیز جلوگیری می‌کند.
  2. فیلتر کربن اکتیو: یکی دیگر از انواع فیلترهای تصفیه کولر گازی، فیلتر کربن اکتیو خواهد بود. این نوع فیلتر منحصربه‌فرد قادر است بوی نامطبوع موجود در محیط را از بین ببرد. به عبارت دیگر در ساختار این نوع فیلترها منافذ منحصر به فردی تحت عنوان منافذ میکروسکوپی وجود دارند که باعث جذب مولکول‌های بو شده و از پخش آن‌ها در محیط جلوگیری می‌کنند. لازم به ذکر می‌باشد که با پر شدن منافذ میکروسکوپی دیگر امکان جذب مولکول‌های بو امکان پذیر نخواهد بود، در چنین شرایطی باید برای تعویض فیلترها اقدام کرد.
  3. فیلترهای شارژ الکترواستاتیک: یکی دیگر از انواع فیلترهای تصفیه کولر گازی، فیلترهای شارژ الکترواستاتیک می‌باشند. در ساختار این نوع فیلترها از الیاف الکترواستاتیکی شارژ شده تشکیل شده است که به صورت محکم به یک دیگر بافته شده‌اند. این نوع فیلترها در برابر گرد و خاک، باکتری‌ها، آلودگی‌ها، دود و … مقاومت بالایی دارند.

فیلتر تصفیه کولر گازی و تعویض آن ها

فیلترهای تصفیه هوا کولر گازی را باید بعد از مدتی تعویض کرد. به عبارت دیگر تعویض فیلترهای تصفیه‌ی کولرهای گازی امری مهم است که باید هر چند مدت یک بار انجام شود. ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که چه موقع باید فیلترها را تعویض کرد.

در پاسخ به این سوال باید گفت زمان تعویض تصفیه کولرهای گازی به عوامل مختلفی بستگی دارد که می‌توان به شرایط آب و هوایی، نوع فیلترها و… اشاره کرد. به عنوان مثال مدت زمان تعویض فیلتر تصفیه کولر گازی در مناطقی که گرد و خاک زیاد است زودتر از مناطقی که دارای هوای سالم می‌باشند. در واقع کوتاه‌تر خواهد بود.

خرید فیلترهای تصفیه کولر گازی با بهترین کیفیت

برای خرید انواع فیلترهای تصفیه کولر گازی و همچنین بهترین کولرهای گازی می‌توانید از مرکز کولرنیو کمک بگیرید. کولرنیو یکی از مراکز معتبر در سطح کشور است که به دلیل کیفیت بالای محصولات و قیمت مناسب، توانسته رضایت همگان را جلب کند. با مراجعه به وب سایت این مرکز به راحتی می‌توانید محصول مورد نظر را خریداری کنید.

منبع: https://damatak.com/

بدون نظر

ورود