سرطان مثانه: چگونه علائم تومور را در ادرار خود شناسایی کنیم؟

سرطان مثانه: چگونه علائم تومور را در ادرار خود شناسایی کنیم؟

سرطان مثانه می تواند یکی از کشنده ترین بیماری ها باشد. با این حال، علائم هشدار دهنده اولیه آن را می توان به راحتی تشخیص داد و اگر تومورها در مثانه شروع به رشد کنند، تشخیص زودهنگام برای افزایش میزان بقا مهم و کلیدی است.

مانند بسیاری از سرطان ها، اگر بتوانید علائم هشدار دهنده اولیه رشد تومور در مثانه خود را تشخیص دهید، شانس بسیار خوبی برای تشخیص، درمان و بهبودی زودهنگام خواهید داشت.

افرادی که زود به این بیماری مبتلا می شوند، در سال اول زندگی خود ۹۵ درصد شانس زنده ماندن را خواهند داشت؛ به طوری که نیمی از بیماران تشخیص داده‌شده به مدت ده سال یا بیشتر پس از کشف سرطان زندگی می کنند . همین امر باعث می شود سرطان مثانه به یکی از تقریباً ۲۰۰ سرطانی که بدن انسان می تواند تولید کند مبدل شود که شانس بقا هنگام ابتلا بیشتر است.

سرطان مثانه

تشخیص زودهنگام

پیش از این، بدون تشخیص زودهنگام، سرطان مثانه یکی از کشنده ترین سرطان ها بود. با توجه به آگاهی بیشتر عمومی از علائم سرطان، در درجه اول وجود خون در ادرار، میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در ۳۰ سال گذشته تقریباً به نصف کاهش یافته است.

هنگامی که پزشک نگران می شود که یک علامت شما ممکن است ناشی از سرطان مثانه باشد، آزمایش ادرار برای تشخیص بیماری انجام می دهد، یا می تواند از سیستوسکوپی برای مشاهده داخل مجرای ادرار و مثانه برای بررسی تومورهای تومور استفاده کند.

اگرچه یافتن خون در ادرار تنها علامت هشداردهنده نیست، اما نشانه اصلی این است که باید در اسرع وقت با پزشک خود ملاقات کنید.

ادرار خونی که هماچوری نامیده می شود، می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات مایل به صورتی، قرمز روشن، قهوه‌ای یا فقط رگه‌های خونی ملایم، وجود خون در ادرار می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات مثانه باشد.

اگرچه لزوماً به این معنی نیست که شما سرطان مثانه دارید، اما می تواند نشانه عفونت دستگاه ادراری (UTI) یا سایر مشکلات سلامتی باشد.

سرطان مثانه

این علائم بیشتر به دلیل عفونت دستگاه ادراری (UTI)، سنگ مثانه، مثانه بیش فعال یا بزرگ شدن پروستات (در مردان) ایجاد می شود. دکتر تا در صورت نیاز علت را پیدا کرده و درمان کنند.

با این حال، ۸۰ درصد از مبتلایان به سرطان مثانه، خون در ادرار خود مشاهده کردند. این امر به این دلیل است که سرطان مثانه باعث رشد سلول ها در پوشش داخلی مثانه می شود. این سلول ها می توانند در کنار هم جمع شوند و تومورهایی را در پوشش مثانه تشکیل دهند که می تواند باعث خونریزی شود.

سایر علائم هشدار دهنده سرطان مثانه

  • ادرار کردن بیشتر از حد معمول
  • احساس میل بسیار ناگهانی و فوری برای ادرار کردن
  • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
  • درد در قسمت پایین شکم، گاهی در شکم یا کمر
  • احساس خستگی و ناخوشی
  • از دست دادن اشتها
  • استخوان درد

در حالی که اکثر بیماران مبتلا به سرطان مثانه با سرطان اولیه مثانه تشخیص داده می‌شوند که عمدتاً سلول‌های پوشاننده مثانه را تحت تأثیر قرار می‌دهند، گاهی اوقات این سرطان‌ها می‌توانند متاستاز داده یا به سلول‌های دیگر خارج از مثانه سرایت کنند.

سرطان مثانه

«زمانی که سلول های سرطانی فراتر از پوشش داخلی، به عضله مثانه اطراف گسترش می یابند، به آن سرطان مثانه مهاجم عضلانی (یا سرطان مثانه مهاجم) گفته می شود. این کمتر شایع است، اما شانس بیشتری برای سرایت به سایر قسمت های بدن دارد.”

در این حالت می تواند علائم دیگری مرتبط با سرطان های دیگر ایجاد کند، اما احساس درد در استخوان ها می تواند نشانه ای از گسترش سلول های سرطانی باشد.

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مهم است که در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر خون در ادار شما قابل مشاهده نیست، می‌توان آزمایش‌هایی را برای یافتن خون میکروسکوپی و تشخیص توده‌های بالقوه سرطانی انجام داد.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

۷ علامت هشدار دهنده سرطان پروستات در مردان؛ از جریان ضعیف ادرار تا زور زدن

با شایع ترین انواع سرطان در میان مردان آشنا شوید

سگی که می تواند سرطان را بهتر از آزمایشگاه ها تشخیص دهد

همه چیز درباره «تکرر ادرار»؛ از علل تا نحوه درمان و پیشگیری

همه چیز در مورد بیماری کلیه پلی‌کیستیک؛ از علل ابتلا، علائم و عوارض تا پیشگیری و درمان

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود