فناوری جدید و حیرت انگیز ناسا برای تخلیه زباله در فضا + ویدیو

فناوری جدید و حیرت انگیز ناسا برای تخلیه زباله در فضا + ویدیو

خارج کردن زباله ها از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بسیار ساده تر شده است. Nanoracks یک شرکت فضایی خصوصی مستقر در هیوستون، فناوری جدیدی برای دفع زباله در فضای بیرونی را با موفقیت آزمایش کرد که این فرآیند را ساده ‌تر می‌سازد.

Nanoracks در تاریخ ۲ جولای یک محفظه مخصوص زباله را مستقر کرد که می‌تواند بیش از ۲۷۰ کیلوگرم زباله را که در هوابند بیشاپ (Bishop Airlock) خود نگهداری می‌کند در خود جای دهد. سپس کیسه زباله، رها شده و پس از ورود مجدد به اتمسفر می‌سوزد و هوابند دوباره خالی می‌شود.

آزمایش موفقیت آمیز فناوری جدید تخلیه زباله در فضا + ویدیو

در حال حاضر فضانوردان مجبورند زباله ها را جمع آوری کرده و ماه ها در ایستگاه فضایی بین المللی ذخیره کنند تا فضاپیمای حمل بار یک بارمصرف سیگنوس (Cygnus) از راه برسد و آنها را با خود ببرد.

پس از آنکه سیگنوس ماموریت اصلی خود را در ایستگاه فضایی بین المللی به پایان رساند، فضانوردان این فضاپیما را قبل از رها شدن از ایستگاه برای خارج شدن از مدار پر از زباله می‌کنند که در این مرحله کل فضاپیما با ورود مجدد به جو زمین می‌سوزد.

آزمایش موفقیت آمیز فناوری جدید تخلیه زباله در فضا + ویدیو

اولین آزمایش این فناوری Nanoracks با مشارکت مرکز فضایی جانسون ناسا انجام شد که بیش از ۷۸ کیلوگرم زباله شامل فوم و مواد بسته بندی، کیسه های انتقال محموله، لباس های کثیف خدمه، انواع محصولات بهداشتی و لوازم اداری مستعمل را در خود جای داده بود.

آزمایش موفقیت آمیز فناوری جدید تخلیه زباله در فضا + ویدیو

کوپر رید، مدیر برنامه هوابند Bishop در Nanoracks در بیانیه ای گفت: «جمع آوری زباله در فضا یک چالش دیرینه است، اما نه آنطور که به طور عمومی مورد بحث قرار گرفته است. چهار فضانورد می‌توانند در سال تا ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم و یا در هفته دو سطل زباله تولید کنند. از آنجایی که به سمت زمانه ای در حرکت هستیم که قرار است افراد بیشتری در فضا زندگی و کار کنند، این موضوع یک عملکرد حیاتی است، درست همانطور که روی زمین برای افراد مهم است.»

بدون نظر

ورود