آیا راهی برای پیروزی اوکراین در جنگ با روسیه وجود دارد؟ کارشناسان چه می گویند؟

آیا راهی برای پیروزی اوکراین در جنگ با روسیه وجود دارد؟ کارشناسان چه می گویند؟

بر اساس گزارشی جدید، اوکراین می تواند روی زمین روسیه را شکست داده و قلمروهای از دست رفته اش را باز پس بگیرد اما تنها به شرطی که ناتو و غرب حمایت قابل توجه نظامی از این کشور داشته باشد. این نتیجه گزارش جدیدی از کارشناسانی است که اخیراً از این کشور بازگشته و یافته هایشان را به نگارش درآورده اند. برای تغییر دادن مسیر جنگ، اوکراین به مقادیر بیشتری تجهیزات نظامی از جانب ایالات متحده و دیگر حامیان خود نیاز دارد، سلاح هایی که بتوانند برتری های روسیه را از بین برده و به نیروهای اوکراینی اجازه دهند از نقاط ضعف روس ها نهایت بهره را ببرند.

اوکراین چگونه می تواند روسیه را شکست دهد؟

اگر غرب در حمایت خود از اوکراین جدیت بیشتری نداشته باشد، بر اساس محتوای این گزارش، نبرد بین دو کشور وارد مرحله ای فرسایشی شده که به یک جنگ طولانی ختم شده و در نهایت به سود روسیه به پایان خواهد رسید. این گزارش با عنوان اوکراین در جنگ: هموار کردن مسیر از بقا به پیروزی (Ukraine at War: Paving the Road from Survival to Victory) توسط موسسه خدمات متحد سلطنتی در بریتانیا منتشر شده و بر اساس آن، اوکراین «انگیزه لازم برای به شکست کشانددن عملیاتی ارتش روسیه» را دارد اما نمی تواند این پیروزی را به روسیه تحمیل کند زیرا قابلیت تحرک تاکتیکی، تجهیزات کلیدی و دیگر فاکتورها را در اختیار ندارد. در این حین، ارتش روسیه دست بالاتر را در موشک های نقطه زن، توپخانه و جنگ الکترونیک دارد. در نتیجه، اوکراین توانایی بسیج گسترده نیرواه را ندارد که باعث می شود این کشور نتواند ضدحمله های سریع و موثری داشته باشد. نیروهای نظامی اوکراینی برخلاف تمام انتظارات موفقیت های قابل توجهی کسب کرده اند.

اوکراین چگونه می تواند روسیه را شکست دهد؟

بسیاری از تحلیل گران بر این باور بودند که کی‌یف زیر فشار سنگین ارتش روسیه به سرعت سقوط خواهد کرد. اما اصلاحات نظامی صورت گرفته در ارتش این کشور پس از اشغال کریمه توسط روسیه در سال ۲۰۱۴، کمک های نظامی غرب و عملکرد ضعیف روس ها در میدان نبرد باعث شده روس ها نه تنها از اطراف کی‌یف عقب نشینی کنند بلکه در منطقه شرقی دونباس نیز پیشروی بسیار با تاخیر و دشواری داشته باشند. اکنون جنگ بین روسیه و اوکراین به یک نبرد سنگین توپخانه ای و پیاده نظام تبدیل شده است در حالی که هیچ یک از طرفین توانایی رسیدن به پیروزی قاطع و مطلق را ندارد. پنج نکته کلیدی این گزارش به شرح زیر است:

اوکراین باید تسلیحات جنگ الکترونیکی روسیه را شکست دهد

سیستم های جنگ الکترونیک روسیه مانع از آن شده که اوکراین بتواند یک «زنجیره کشتار» خلق کند که به این کشور امکان می دهد تا به سرعت نیروهای مهاجم را نابود نماید. زنجیره های کشتار در گفتمان نظامی به شبکه ای از پایندگان انسانی و تسلیحاتی اطلاق می شود که به کمک ارتباطات رادیویی به واحدهای فرماندهی متصل هستند. این ناظران، حرکات نیروهای دشمن را به واحدهای فرماندهی گزارش داده که آن ها نیز به نوبه خود این اهداف را در اختیار توپخانه خودی قرار می دهند. روسیه به کمک جمینگ ارتباطات، مانع شدن از دیده وری سیستم های پایش باعث شده که فرماندهی و توپخانه اوکراینی ها نتوانند با هم ارتباط مناسبی داشته باشند.

راه حل این است، بر اساس گزارش مذکور، که از موشک های ضد تشعشع برای هدف قرار دادن سیستم های جنگ الکترونیک روسیه استفاده شود. سیستم های جمینگ فرکانس های مخرب خود را روی طیفی از فرکانس های رادیویی منتقل می کنند و ارتعاشات رادیویی آن ها امکان شناسایی شدن توسط دشمن را دارند. گام بعدی هدف دادن این سیستم های جمینگ با موشک های ضد تشعشعی است که روی سیستم های تولید فرکانس متمرکز شده اند. وقتی این سیستم ها نابود شوند، نیروهای اوکراینی می توانند عملکرد موثرتری داشته و نیروهای روسی را سریع تر از قبل مورد هدف قرار دهند.

اوکراین به مقادیر زیادی سیستم راکتی نیاز دارد

در گزارش RUSI به اهمیت سیستم های پرتاب راکت های چندگانه موسوم به MLRS اشاره شده است. این سیستم ها و به طور خاص سیستم های خودکششی M270 MLRS و M142 HIMARS که روی کامیون ها نصب می شوند، از سیستم پرناب راکت چندگانه هدایت شونده استفاده می کنند که از سیستم GPS برای رساندن کلاهک بسیار انفجاری به اهدافی تا ۴۳ مایلی سود می برند. برخلاف اکثر لانچرهای راکتی که بر باراندن رگباری از راکت های غیردقیق روی هدف و سرکوب کردن آن تمرکز دارند، سیستم HIMARS یک سلاح بسیار دقیق است که توانایی حمله به شش هدف خاص و متفاوت را با شش راکت مختلف داراست.

ایالات متحده ۸ قبضه سیستم پرتاب راکت M142 HIMARS به اوکراین داده است که هر کدام می توانند هر بار می توانند تا ۶ راکت GMLRS را همزمان شلیک نمایند. نروژ و بریتانیا نیز هر کدام سه قبضه سیستم های بزرگ تر و سنگین تر M270 در اختیار اوکراین قرار داده اند. سیستم راکتی M270  یک سیستم توپخانه ای کششی قدیمی تر است که توانایی پرتاب تا ۱۲ راکت را دارد. ۱۴ قبضه سیستم توپخانه ای مدرن و قوی شروع خوبی برای تقویت توپخانه اوکراین است اما اوکراین به ده ها قبضه دیگر از این سیستم ها نیاز دارد.

سلاح های ضد تانک از هر زمانی مهم تر هستند

نیاز مهم دیگری که در این گزارش به آن اشاره شده، سلاح های ضد تانک بیشتر برای اوکراین است. سیستم ضد تانک برد کوتاه سوئدی NLAW و سیستم ضد تانک میان برد آمریکایی Javelin هر دو در اوایل نبرد بین روسیه و اوکراین کارآیی خود را نشان داده و اوکراینی ها توانستند با آن ها تانک ها و خودروهای زرهی روسی بسیاری را نابود کنند. این سلاح ها مانع از آن شدند که روس ها بتوانند قدرت زرهی خود را به صورت گسترده ای به کار گیرند و بدین ترتیب بود که شکارچی خود به شکار تبدیل شد.

نیروهای زرهی روسیه تلفات قابل توجهی از زمان حمله به اوکراین متحمل شده اند و بیش از ۸۰۰ تانک روسی نابود شده، رها شده یا به دست اوکراینی ها افتاده است. مسکو هزاران تانک دیگر دارد و با گذشت زمان می تواند تانک ها و خودروهای زرهی خود را بازسازی کرده و دوباره به میدان نبرد بفرستد. در زمین های هموار و باز منطقه دونباس، تانک های روسی می توانند آزادانه حرکت کرده و تاثیر مهمی بر نبرد دارند و البته نقش قابل توجهی نیز در عقب راندن مدافعان اوکراینی ایفا کرده اند. تزریق مداوم سلاح های ضد تانک به اوکراینی ها می تواند نیروهای زرهی روسیه را دائماً در معرض تهدید نگه دارد.

خودروهای زرهی حمل کننده سربازان یا همان نفربرهای زرهی

نداشتن خودروهای زرهی مدرن بدین معناست که بسیاری از پیاده نظام اوکراین به عنوان پیاده نظام سبک در میدان نبرد ظاهر می شوند. پیاده نظام سبک پیاده در میدان نبرد حضور می یابد و به همین دلیل تنها به سلاح هایی که می تواند روی دوش خود حمل کند متکی است و حفاظت زرهی در اختیار نارد. در حالی که پیاده نظام سبک برتری هایی نیز دارد، به ویژه در نبردهای شهری، آن ها نمی توانند یک قدم جلوتر از باران توپخانه دشمن بوده یا در خودروهای زرهی شان پناه گرفته و از این توپخانه فرار کنند. پیاده نظام سبک، پیاده پیشروی می کند و به همین دلیل توانایی پیشروی سریع و قابل توجهی در میدان نبرد را ندارد. بر اساس گزارش صورت گرفته، باید برای نیروهای اوکراینی تحرک حفاظت شده ایجاد کرد تا نیروها بتوانند زیر تهدید توپخانه دشمن نیز قدرت مانور داشته باشند.

چنین قابلیتی تنها با در اختیار داشتن نفربرهای زرهی برای رساندن نیروها به خط مقدم امکانپذیر است. همچنین باید اوکراینی های خودروهای تهاجمی پیاده نظام یا IFV در اختیار داشته باشند، خودروهای با زره های سنگین تر که برای انتقال نیروها در خود میدان نبرد طراحی شده اند. هلند، ایالات متحده، لیتوانی، بریتانیا، استرالیا، دانمارک و پرتغال نزدیک به ۳۰۰ فروند نفربر زرهی به اوکراین داده و کشورهای اسلواکی، لهستان و جمهوری چک نیز نزدیک به ۱۳۵ فروند خودروی تهاجمی پیاده نظام با زره قوی تر در اختیار این کشور قرار داده اند اما اوکراین به صدها دستگاه دیگر از چنین خودروهای زرهی نیاز دارد.

سیستم های دفاع نقطه ای برای محافظت از زیرساخت های کلیدی

یک توانایی جدیدی که تا پیش از این در اختیار اوکراین قرار نگرفته و در گزارش اخیر به آن اشاره شده، سیستم های دفاع نقطه ای برای محافظت از زیرساخت های کلیدی این کشور است. موشک های نقطه زن روسی برد کافی برای هدف قرار دادن اهداف خود در عمق و عرض خاک اوکراین را دارند و بدین ترتیب هیچ هدفی در اوکراین ایمن نیست. ایستگاه های قطار، سدها، کارخانه ها، ساختمان های دولتی، پایگاه های هوایی، پایگاه های زمینی، همه آین ها اهدافی بالقوه هستند که از دست رفتن آن ها می توانند بخش قابل توجهی از توان نظامی، روحیه یا اقتصاد اوکراین را نابود کند.

سیستم های دفاع نقطه ای که می تواند راکت ها، پهپادها و موشک های کروز نزدیک شونده را ساقط کند می توانند به کمک اوکراین بیایند. یکی از این سیستم ها، سیستم دفاع نقطه ای C-RAM است، نسخه زمینی سیستم Phalanx که از کشتی های ایالات متحده، ناتو و ژاپن در مقابل حملات هوایی محافظت می کند. یک سیستم دفاعی موثر دیگر نیز سیستم دفاع هوایی کوتاه برد و میان برد نروژی NASAMS است که می تواند یک شهر کامل را از موشک های کروز روسیه محافظت کند. ایالات متحده اخیراً اعلام کرده است که دو سیستم کامل NASAMS را به اوکراین فرستاده است.

اوکراین چگونه می تواند روسیه را شکست دهد؟

اصرار روسیه بر ادامه جنگی که در پیروزی سریع در آن ناکام مانده و جنگی که احتمال پیروزی کامل و قاطع روسیه در آن دور از دسترس به نظر می رسد، بدین معناست که اوکراین باید به شکلی قاطع روسیه را در میدان نبرد شکست دهد تا جنگ به پایان برسد. جنگ اوکراین و روسیه در همین مدت نسبتاً کوتاه نیز دچار تحول شده است و بدین ترتیب برای سازگار شدن به این تحولات به تاکتیک ها و سلاح های جدیدی نیاز است. شش ماه دیگر، گزارش جدیدی می تواند انواع جدیدی از سلاح ها را برای ارائه به اوکراین پیشنهاد دهد. با این وجود، سلاح هایی که در این مطلب به آن ها اشاره شد سلاح هایی هستند که اوکراین اکنون به آن ها نیاز دارد، هم برای بردن جنگ و هم محافظت از مردم خود.

بیشتر بخوانید:

چرا روسیه نتوانست در جنگ با اوکراین جزیره «مار» را در تصرف خود نگه دارد؟ + ویدیو

۳ سلاح بسیار پیشرفته و دوربرد ناتو که اوکراین می خواهد با آن ها روسیه را شکست دهد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • علی تیر ۲۲, ۱۴۰۱

    چه آرزوهایی !!!
    گویا تویسنده محترم اطلاع ندارد که اوکراین ویران شده و ۲۰ درصد اراضی مهم خود را از دست داده است و می خواهد نادان رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس خبیث را با روش دیگر القاء کند .
    تنها راه نجات اوکراین قربانی کردن زلنسکی دلقک و اطرافیانش است تا بعد از آن سر میز مذاکره بنشیند و اختلافات خود را روسیه حل و فصل کند.