اولین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از تاریخ ۱۴ میلیارد ساله جهان هستی + ویدیو

اولین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از تاریخ ۱۴ میلیارد ساله جهان هستی + ویدیو

جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده از اولین تصویر تلسکوب جیمز وب متعلق به ناسا رونمایی کرد که عمیق ترین و باکیفیت ترین تصویر مادون قرمز از جهان دوردست تا به امروز است، تصویری که رشته ای از کهکشان هایی با فاصله ۴ میلیارد سال نوری از زمین را نشان می دهد. بایدن با نمایش اولین تصویر تلسکوب فضایی جیمز وب می گوید: «این تصاویر به جهانیان یادآور خواهند شد که آمریکا می تواند کارهای بزرگی انجام دهد و به فرزندان ما می گوید که هیچ چیز فراتر از ظرفیت ما نیست. ما می توانیم چیزهایی ببینیم که هیچ کسی قبلاً ندیده است و به جاهایی برویم که هرگز کسی نرفته است. آمریکا با یک واژه واحد تعریف می شود، احتمالات».

در این تصویر که با نام Webb’s First Deep Field شناخته می شود، رشته ای از کهکشان ها موسوم به SMACS 0723 در واقع چیزی است که تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری جیمز وب تاکنون توانسته ثبت کند پیش از اینکه امروز برای اولین بار به طور کامل یافته ها و تصاویر خود از فضا را منتشر نماید.

عمیق ترین و باکیفیت ترین تصویر جهان هستی از تلسکوپ فضایی جیمز وب

عمیق ترین و باکیفیت ترین تصویر جهان هستی از تلسکوپ فضایی جیمز وب

بیل نلسون مدیر ناسا می گوید:

اگر یک دانه شن را روی نوک انگشتانتان قرار داده و در طول دستتان به آن نگاه کنید، این چیزی است که اکنون می بینید. تنها یک نقطه کوچک. شما کهکشان هایی را می بینید که در اطراف دیگر کهکشان ها می درخشند، کهکشان هایی که نورشان شکسته شده و تنها بخش بسیار کوچکی از جهان را نظاره گر هستید. ما داریم به ۱۳ میلیارد سال قبل نگاه می کنیم. نور با سرعت ۱۸۶۰۰۰ مایل بر ثانیه حرکت می کند- نوری که شما روی یکی از این نقطه های کوچک می بینید برای ۱۳ میلیارد سال در حرکت بوده است. به هر ترتیب، ما داریم پیش تر می رویم. از آنجایی که می دانیم جهان  هستی ۱۳.۸ میلیارد سال قدمت دارد، تقریباً داریم به ابتدای هستی باز می گردیم. یکصد سال پیش فکر می کردیم که تنها یک کهکشان وجود دارد، اکنون این عدد نامحدود است. در کهکشان خودمان میلیاردها ستاره و خورشید داریم و میلیاردها کهکشان وجود دارد.

عمیق ترین و باکیفیت ترین تصویر جهان هستی از تلسکوپ فضایی جیمز وب

عمیق ترین و باکیفیت ترین تصویر جهان هستی از تلسکوپ فضایی جیمز وب

کامالا هریس، معاون رییس جمهور ایالات متحده نیز گفت: «جیمز وب به ما امکان می دهد تا بیشتر از گذشته عمق فضا را ببینیم. این تلسکوپ چیزی که در مورد دنیایمان، منظومه شمسی مان و احتمالاً زندگی خود ما را افزایش خواهد داد. این تلسکوپ چنان دقیق خواهد بود که خواهد دید آیا سیاره ها، این سیاره ها قابل سکونت هستند یا خیر». تلسکوپ جیمز وب در ۲۵ دسامبر سال گذشته و با هدف نگاهی به زمان گذشته به آغاز جهان و بدست آوردن درکی از اتفاقاتی که صدها میلیون سال ییش و پس از انفجار بزرگ رخ داد راه اندازی شد.

رشته کهکشان های SMACS 0723 چنان قدرت جاذبه و کشش شدیدی دارد که هم فضا-زمان و همسر مسیری که نور در ادامه از طریق آن طی می کند را تغییر می دهد. کهکشان های این رشته نقش لنزهایی گرانشی را بازی می کنند که نور اشیاء پشت شان را تشدید کرده و تغییر می دهند و بدین ترتیب اجازه دیدی میدانی عمیق نسبت به جمعیت کهکشانی بسیار دور و به شدت مبهم را می دهد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود