روایت نماینده مجلس از وضعیت حجاب در ایران: «از ایران رهاتر و برهنه تر در دنیا نیست»

روایت نماینده مجلس از وضعیت حجاب در ایران: «از ایران رهاتر و برهنه تر در دنیا نیست»

بحث عفاف و حجاب و گشت ارشاد این روزها داغ ترین بحث روز جامعه ایران بوده و حتی تورم از کنترل خارج شده را نیز تحت الشعاع قرار داده است. فعالیت های گشت ارشاد و تذکر حجاب به شکل محسوسی در هفته های اخیر افزایش یافته و همه سیاستمداران و فعالان اجتماعی به نحوی در مورد حجاب اظهارنظر می کنند. امروز بیست و یکم تیر ماه نیز روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است. در کنار انتقادهایی به عملکرد گشت ارشاد در هفته های اخیر مطرح شده، برخی نیز از افزایش سختگیری ها در زمینه حجاب دفاع کرده و آن را بر اساس قانون و عرف جامعه دانسته اند.

حسین جلالی، نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی

در تازه ترین واکنش به این ماجرا، حسین جلالی نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی در این باره اظهارنظر کرده و مدعی شده که اوضاع حجاب در ایران بسیار بدتر از بسیاری از نقاط جهان است. نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی در مصاحبه ای در این مورد چنین گفته است:

کجای این ۱۰ سال گذشته ، گشت ارشادی بوده که شما ذکر می کنید. از ایران رهاتر و برهنه تر در دنیا جایی سراغ دارید به من بگویید. کو گشت ارشاد؟ قانون مرتب زیر پا گذاشته می شود. ایران کشوری است که هنجارشکنی و قانون شکنی در آن پر است، اصلا نمی گویم پوشش و حجاب اسلامی در آن هست یا نیست. این قانون حجاب اجرا می شود یا نمی شود؟ شما لباس ملی یا هویت یا لباس ایرانی یا اسلامی دارید؟ نه! هیچی در کشور نیست و باز هم می گویید چرا گشت ارشاد داریم. این چه سوالی است؟ شما باید سوال کنید ما چه پوششی داریم. یعنی هند، افغانستان، چین و حتی اروپا پوشش دارد. ما نباید پوشش ایرانی داشته باشیم؟ تنها لباس ملی ما چادرمان است که آن را هم حذف کردید. با سوالاتی که مطرح می کنید مردم را می ترسانید. ما نباید هویت ، پوشش و لباس ملی داشته باشیم؟ قانون چه می گوید؟ اگر قانون هست، باید قانون شکنان تبرئه شوند یا کسانی که می خواهند قانون را رعایت کنند؟

جالب است کسانی که پوشش اسلامی را می خواهند رعایت کنند امروز مورد حمله قرار می گیرند و امنیت ندارند. سوال شما حاشیه ایجاد می کند. شما برای جامعه چی گذاشته اید که بخواهیم سوال کنیم و برایش گشت بگذاریم؟ ببینید اروپا یک باغ وحش منظم است. هر کس از این قانونی که گذاشته تخلف کند، از خدمات اجتماعی محروم می شود. اما در ایران، درباره مد و پوشش قانون گذاشته اید. به جای این که از قانون دفاع کنید از قانون شکنان دفاع می کنید.

من دفاع نمی کنم چه چیزی باید باشد و چه چیزی را باید پوشید. من می گویم قانون هست یا نه؟ اگر هست، از قانون حمایت کنید وگرنه سنگ روی سنگ بند نمی شود و هیچ چیز برای شما باقی نمی ماند. یا قانون نگذارید یا اگر قانون می گذارید به قانون احترام بگذارید و پای بند باشید. کشوری که قانون نداشته باشد هرج و مرج است. کشوری که در آن قانون نباشد سنگ روی سنگ بند نمی شود. شما به جای حمایت از قانون و کمک به آن، می آیید می گویید مردم گرسنه اند. آن یکی می گوید پابرهنه گان را رها کردید و به سر برهنه گان چسبیدید؟ آن دیگری چیز دیگری می گوید. با جنجال سیاسی و هوچی بازی، باورها و ارزش ها را یکی پس از دیگری درنوردیدید. امروز در کشور هیچ گونه حد و مرز و حریمی نه در پوشش، نه در فضای مجازی، نه در باورها نمانده است. شما خبرنگارها هم که باید حافظ قانون و باورها باشید بر طبل بی قانونی می کوبید. شما هم که باید حرمت قلم و قانون را حفظ کنید اینطوری با سوال از این و آن همه را به انفعال می کشید. این شد رسالت قلم و خبرنگاری که می گویید تا معیشت مردم مساله است به چیز دیگری گیر ندهیم ، خواب این شد منطق . این سوالات به نظرم رها سازی اصول و گیر دادن به فروع است. برخوردها با پوشش هیچ فرقی نکرده، قبلا برخوردی نمی کردیم الان هم برخورد نمی کنیم.

حسین جلالی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست حکومت در مورد بدحجابی تغییر کرده یا خیر و گشت ارشاد با آن ها برخورد می کند یا خیر نیز چنین اظهارنظر می کند:

بعد از انتخابات، نسبت به قبل از آن هیچ فرقی نکرده است. قانون را قبلا زیر پا می گذاشتید و الان هم زیر پا می گذارید. شما بروید پل طبیعت و ونک را ببینید. لواسانات را ببینید. شما اصلا در جامعه نیستید. شما در جامعه اصلا پوششی می بینید؟ غربی ها اینجا می آیند و می گویند فکر می کنیم داریم در اروپا قدم می زنیم. برهنگی جامعه را گرفته است. حالا می پرسید درباره برخورد تند چه نظری دارید؟ شاید یک هزارم هم برخوردی باشد. شما پشت قله قاف، در یک کشور ۸۰ میلیونی یک نفر به یک نفر تذکری داده است. شما آمده اید ۹۹.۹ درصد را رها کردید چسبیدید به یک هزارم مساله؟ رسالت قلم و خبرنگاری این نیست. شما به سالم سازی جامعه کمک کنید. نه این که همه را بترسانید . در عوض از این که اگر برخورد شد کمیسیون و مجلس تشکیل بدهید لایحه بدهید برخورد کنید. شما از سر بیکاری و سیری این حرف ها را می زنید.

۶ نظر

ورود

 • حامد تیر ۲۱, ۱۴۰۱

  بنظرم سعی کنید شنا یاد بگیرید که لازمتون میشه وقتی مردم ریختنتون توی دریا

 • علی تیر ۲۱, ۱۴۰۱

  تو هلند میشناسم میگه سواحل هلند قسمتهایی به اسم سکشن یا قسمت لختی داره. دختر پسر پیر جوون زن مرد نوجوون و میانسال از ۱۰ ساله تا ۱۰۰ ساله لخت لخت میان. حتی شورت و کرست ندارن.

 • علی تیر ۲۱, ۱۴۰۱

  احتمالا درمورد خونواده خودش حرف میزنه نه مردم

 • آصف تیر ۲۱, ۱۴۰۱

  رضا خان میخواست به زور چادر از سر زنها در بیاره، الانم میخوان به زور چادر سر زنها کنن….. عجب معمایی!!!!

 • آنتی رضا ستوده تیر ۲۳, ۱۴۰۱

  چرا هست.پاتایا 😁