خطرات نوشیدن مایعات حاوی یخ و عادت جویدن یخ در فصل گرم تابستان

خطرات نوشیدن مایعات حاوی یخ و عادت جویدن یخ در فصل گرم تابستان

خطر در کمین افرادی نشسته است که با افزایش دما مایعات حاوی یخ می‌نوشند یا یخ می‌جوند! با مضرات جویدن یخ و نوشیدنی های خنک آشنا شوید.

با رسیدن دمای هوای تهران به ۳۸ درجه سانتیگراد در این هفته، یک نوشیدنی سرد حاوی تکه های یخ شاید کمی وجودتان را خنک کند.

اما یک دندانپزشک نسبت به جویدن تکه های یخ هشدار داده است زیرا ممکن است باعث شود صورت حساب سنگینی را متحمل شوید.

در این مطلب، به شما خواهیم گفت که چرا هرگز نباید با دندان های خود یخ را خرد کنید و نوشیدنی های خیلی سرد بنوشید.

جدا از اینکه جویدن یخ از نظر اطرافیان شما رفتاری آزاردهنده است، اگر به عادت تبدیل شود، می تواند مشکلات زیادی را برایتان ایجاد کند.

مهم نیست که چرا یخ می جوید! به هر علتی که به این رفتار عادت کرده باشید، ترک کردن آن در اولین فرصت ارزشش را دارد.

مضرات جویدن یخ برای سلامت دندان

جویدن یخ برای سلامت دهان و دندان شما مضر است و اگر بدشانس باشید، ممکن است در نهایت به قیمت یک سفر گران قیمت برای شما یا والدینتان نزد دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی تمام شود.

جویدن یخ می تواند باعث ایجاد ترک در مینای دندان شود و دندان های شما را حساس تر کند.

علاوه بر این، می‌تواند باعث شکستگی یا ترک خوردن قسمت‌هایی از دندان و ایجاد سوراخی شود که می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

افرادی که دندان پر کرده اند، روکش دارند و یا از بریس یا نگهدارنده استفاده می کنند، در صورت جویدن یخ بیشتر در معرض آسیب دندان هستند.

بسته به شدت مشکل، ترمیم ممکن است به هر چیزی نیاز داشته باشد؛ از یک پر کردن ساده تا کانال ریشه که جراحی جدی تری همراه با بیهوشی است.

پاگوفاژی و پیکا چیست؟

شاید به فکرتان هم خطور نکند اما جویدن یخ می‌تواند حتی در شرایط نادر نشانه‌ای از یک بیماری روانی باشد.

وقتی کسی نمی تواند از خوردن اجباری یخ دست بکشد، به آن “پاگوفاژی” می گویند.

پاگوفاژی گاهی در افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن دیده می شود؛ یعنی زمانی که خون به اندازه کافی گلبول های قرمز سالم ندارد.

دانشمندان نمی‌دانند دلیل انجام این کار چیست اما تئوری بر این است که خرد کردن یخ یک تسکین‌دهنده علائم است و در آن دسته از علائمی مانند خستگی، اکسیژن بیشتری به مغز ارسال می‌کند.

پاگوفاژی می تواند نتیجه پیکا نیز باشد. این اختلال تغذیه افراد را مجبور به خوردن چیزهایی می کند که غذا محسوب نمی شوند، مانند یخ، خاک، گرد و غبار یا مو.

برای تشخیص پیکا، این رفتار باید حداقل برای یک ماه وجود داشته باشد، نه اینکه موقتی و لحظه ای باشد.

ممکن است این رفتار در هنگام بارداری، کم خونی فقر آهن، اوتیسم، اختلالات رشد فکری، افسردگی، OCD و اسکیزوفرنی رخ دهد.

چگونه می‌توانید یخ نخورید؟

راه های مختلفی برای ترک عادت جویدن یخ وجود دارد که عبارت اند از:

  1. مکعب های یخ را در دهان خود ذوب کنید: به جای خرد کردن تکه های یخ، سعی کنید آنها را در دهان خود نگه دارید و اجازه دهید ذوب شوند. احساس خنکی رضایت بخش و طراوت ماندگاری بیشتری خواهد داشت و به دندان ها یا لثه های شما آسیب نمی رساند.
  2. مصرف یخ را متوقف کنید: می توانید یخ را به طور کامل حذف کنید. اگر در لیوان شما نباشد، هیچ وسوسه ای وجود ندارد. علاوه بر جلوگیری از آسیب به دندان‌ها، ممکن است از باکتری‌هایی که در یخ‌سازها باقی می‌مانند نیز اجتناب کنید.
  3. جایگزین های نرم تر را در نظر بگیرید: جایگزینی مکعب های معمولی با انواع نرم تر یخ، مانند یخ تراشیده شده، ممکن است کمک کننده باشد. سعی کنید مصرف یخ های نرم طعم دار را محدود کرده یا از آن اجتناب کنید، زیرا این یخ ها قند زیادی دارند و برای دندان های شما مضر هستند.
  4. غذای سالم تر بخورید: خوردن هویج خام، سیب برش داده شده یا سایر میوه ها و سبزیجات ترد می تواند کمک کننده باشد. این غذاها می توانند میل به خرد کردن را ارضا کنند و در همان حال نیز جریان بزاق را تحریک می کنند که از دهان شما محافظت کند. مواد فیبری هم ممکن است در تمیز نگه داشتن دندان های شما مفید باشد.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

با علل و مضرات عادت به جویدن یخ آشنا شوید

آنچه درباره نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر باید بدانیم

منبع: thesun
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود