جزئیات جدید از زد و خورد شدید در مسابقات ووشو؛ روایت متفاوت طرفین درگیری

جزئیات جدید از زد و خورد شدید در مسابقات ووشو؛ روایت متفاوت طرفین درگیری

در پی درگیری شدیدی که روز جمعه در جریان مسابقات ووشوی جوانان دختر رخ داد، شهربانو منصوریان و پدر دختر ورزشکار به‌طور جداگانه این حادثه را تشریح کردند.

جمعه ۲۴ تیرماه در مسابقات انتخابی تیم ملی ووشو جوانان دختر درگیری شدیدی میان پدر یکی از شرکت کننده ها و مربیان تیم ملی دختران به وجود آورد که ویدیوی این اتفاق به‌طور گسترده‌ای در فضای مجازی منتشر شد و بازتاب گسترده‌ای داشت.

پشت پرده کتک کاری شدید در مسابقات ووشو؛ روایت متفاوت از زبان طرفین درگیری

دلیل حضور شهربانو و سهیلا منصوریان در کیش چه بود؟

روز اول مسابقات قهرمانی جوانان کشور ووشو در بخش بانوان در شرایطی برگزار شد که الهه منصوریان، سرمربی تیم ملی جوانان ووشوی بانوان به دلیل کسالت حضور نداشت و خواهرش شهربانو منصوریان که دستیارش نیز هست، به جزیره کیش سفر کرد تا استعدادها را شناسایی کند. همچنین سهیلا خواهر کوچک‌تر خانواده منصوریان به عنوان رئیس هیات ووشوی جزیره کیش و مربی چند تن از ورزشکاران این جزیره، در مسابقات حضور داشت.

چرا خواهران منصوریان وارد درگیری شدند؟

در همان مسابقه اول یکی از اوزان، شاگرد سهیلا منصوریان با دختر همان مردی که وارد سالن شد، مبارزه کرد و با اختلاف زیاد موفق به شکست حریف خود شد. این فرد که اعتقاد داشت حق فرزندش پایمال شده و حضور سهیلا منصوریان به عنوان مربی این ورزشکار شائبه‌هایی برایش به وجود آورد، بعد از چند دقیقه ابتدا با حراست سالن درگیر شد و بعد وارد سالن گرم کردن شد.

این فرد که به سوی حریف دخترش حمله‌ور شد، با واکنش سهیلا منصوریان مواجه شد. در حالی که همه دختران ورزشکار و حاضران در سالن گرم کردن از حضور یک مرد در این سالن غافلگیر شده بودند، شهربانو منصوریان هم در حمایت از سهیلا، خواهر کوچکش، وارد درگیری شد!

پشت پرده کتک کاری شدید در مسابقات ووشو؛ روایت متفاوت از زبان طرفین درگیری

شرح ماجرای درگیری از زبان شهربانو منصوریان

شهربانو منصوریان مربی تیم ملی ووشوی جوانان که در سالن حضور داشت و یکی از طرفین این درگیری بوده به شرح این اتفاق پرداخت و گفت خود و خواهرش مجبور شدند برای دفاع از دیگران به قضیه ورود کنند. در ادامه، صحبت‌های شهربانو منصوریان درباره حادثه درگیری در مسابقات ووشوی دختران را می‌خوانید.

یکی از شرکت‌کنندگان نزد پدر آن ووشوکار رفت و گفت حق دخترت را خوردند

من که خودم تا لحظات آخر در صحنه حضور نداشتم، اما اینطور که شنیدم این آقا با مربیان استان‌های دیگر بیرون از سالن نشسته بوده است. تلویزیونی در سالن گرم وجود دارد که بچه‌ها بتوانند بازی‌های رقبایشان را ببینند. گویا مبارزه دختر این آقا توسط یکی از دوستانشان از روی صفحه تلویزیون ضبط شده است. بعد از باخت این دختر، همان فردی که فیلم را ضبط کرده، نزد پدر این ووشوکار می‌رود و می‌گوید که حق دخترت را خوردند! این باعث عصبانیت پدر آن ووشوکار می‌شود و او هم به داخل سالن حمله ور می‌شود.

اول فکر کردم دو ورزشکار در سالن وام آپ درگیر شده‌اند

خودم در سالن بودم و دیدم که این دختر با اختلاف بازی را باخت. بعد از چند دقیقه از داخل سالن گرم یا همان چادری که کنار سالن برپا شده بود، صداهای بلند شنیدم و فکر کردم این دو ووشوکار بحثشان شده است. به سهیلا گفتم برو و آن‌ها را جدا کن. بعد متوجه شدم که یک آقا داخل چادر آمده و با همه درگیر شده است. اصلا نمی‌دانم هدف او چه بود و آنجا چه می‌خواست.

پشت پرده کتک کاری شدید در مسابقات ووشو؛ روایت متفاوت از زبان طرفین درگیری

لگد زدم تا بیرونش کنم!

من، سهیلا و پریناز مجبور شدیم جلوی این آقا را بگیریم و او را بیرون کنیم. من دیدم یکی از بچه‌های ووشوکار زیر دست و پاست و به درگیری وارد شدم. وقتی دیدم این آقا مشت و لگد پرتاب می‌کند، من هم لگد زدم تا او از آنجا بیرون برود. خدا را شکر کسی آسیب ندید، اما اتفاق خوبی نبود و همه ناراحت شدند. پخش شدن فیلم هم که دیگر باعث شد همه متوجه ماجرا شوند.

اگر سالن مناسب برای گرم کردن داشتیم این اتفاق نمی‌افتاد

همه این مشکلات به این برمی‌گردد که سالن ما مناسب نیست. بارها از فدراسیون و وزارت ورزش پیگیری کردیم که سالنی به ما بدهند که در و پیکر داشته باشد. در کنار سالن همیشه برای گرم کردن ورزشکاران یک چادر برپا می‌کنند و یک خانم را هم دم در می‌گذارند. آن خانم که زورش نرسیده تا این آقا را کنترل کند. من واقعا این فرد را نمی‌شناختم، اما اگر یک سالن مناسب و استاندارد داشتیم، این اتفاق نمی‌افتاد.

این مرد مقصر حذف شدن دخترانش از مسابقه است

آن فرد با این کارها فقط در حق دختران خودش ظلم کرد. دو دختر او در مسابقات حاضر بودند و با این اتفاق از مسابقه محروم شدند. حتی اول تصمیم این بود که تیم همدان را از مسابقات خارج کنند، اما فقط همان دو ورزشکار با توجه به کارهای پدرشان از مسابقات بیرون رفتند. قطعا اگر درست و منطقی رفتار می‌کردند و اعتراضشان را می‌گفتند، فیلم بررسی می‌شد. قبلا سابقه داشته که با بازبینی فیلم رای داوران برگشته است. ما هم به‌عنوان استعدادیاب در سالن بودیم و اگر می‌دیدیم که واقعا دختر ایشان استعداد دارد، دعوتش می‌کردیم.

پشت پرده کتک کاری شدید در مسابقات ووشو؛ روایت متفاوت از زبان طرفین درگیری

روایت متفاوت از زبان پدر دختر ووشوکار

در پی درگیری های رخ داده، دو دختر مردی که در ویدیوی درگیری جنجالی مسابقات ووشوی دختران حضور دارد، از مسابقات حذف شدند. در ادامه صحبت های احسان ده پهلوان، پدر این دو ورزشکار را می‌خوانید:

به عنوان پدر «کیانا ده‌ پهلوان» لطفا توضیح دهید که این درگیری چرا به وجود آمد و دلیل خشم شما چه بود؟

بنده احسان ده‌پهلوان و پدر چهار فرزند هستم که سه دختر من ووشوکار شده‌اند. دو دختر من به عنوان نمایندگان همدان در این مسابقات انتخابی تیم ملی جوانان شرکت کردند و یکی دیگر از دختر‌انم به دلیل نوجوان بودن در این مسابقات حضور نداشت. متاسفانه یکی از دخترانم با ناداوری و مقابل حریفی از رده سنی بزرگسالان حذف شد و دختر دیگر من یعنی «کیانا ده‌پهلوان» که مبارزات خود را برده بود، به دلیل همین درگیری و بی‌دلیل حذف شد.

اما درباره نحوه شروع درگیری، باید بگویم که من اصلا اخلاقم این نیست در جایی که حضور خانم‌ها زیاد است ورود کنم، ضمن اینکه در مسابقات بانوان حضور آقایان ممنوع است و من این موضوع را می‌دانم. آن لحظه من پشت سالن آکادمی بودم که یکی از دختران بدو بدو به سمتم آمد و گفت عمو بیا که زن و دخترت (تیام ده‌پهلوان) را کشتند! تیام همان دختر ووشوکار من در رده نوجوان است که در این مسابقات شرکت کننده نبود و فقط کنار خواهران خود حضور داشت. متاسفانه صدیقه دریایی (مربی ووشو) و شاگردانش سر یک اعتراض تیام بر سر او می‌ریزند. وقتی همسرم برای بردن دخترم آمده بود او را هم به باد کتک گرفته بودند!

پشت پرده کتک کاری شدید در مسابقات ووشو؛ روایت متفاوت از زبان طرفین درگیری

دلیل درگیری صدیقه دریایی و شاگردانش با دختر کوچک شما یعنی «تیام ده‌پهلوان» چه بود؟

دختر کوچکم (تیام ۱۲ سال دارد) وقتی می‌بیند «کمند» دختر بزرگم مقابل حریف بزرگسال خود برتری دارد، اما داوران امتیازات را به او نمی‌دهند، نسبت به این ماجرا اعتراض کرده و با عصبانیت رو به صدیقه دریایی می‌گوید که این مسخره بازی‌ها چیست؟ چرا حریف بزرگسال می‌آورید و وقتی هم او را می‌زند امتیاز نمی‌دهید؟ پس از این جملات ظاهرا یکی از شاگردان صدیقه دریایی او را کتک زده است که همسرم برای جلوگیری از دعوا وارد می‌شود و او را هم می‌زنند که دماغ او هم شکسته است.

الان شرایط فرزند و همسر شما چطور است؟

ما شهرستانی هستیم و الان در خانه یکی از اقوام در اندیشه اسکان داریم. شب گذشته در یکی از بیمارستان‌های اندیشه فاز پنج دختر کوچکم تیام که کتک خورده بود تا ساعت ۱۲ونیم یا یک بستری بود. البته الان تصمیم گرفتیم او را به یکی از بیمارستان‌های شهر خودمان ببریم. خدا شاهد است که من بیرون سالن حضور داشتم و یکی از دختران ورزشکار به سمتم آمد و گفت که دخترت را کشتند. دوستان خواهران منصوریان فقط جایی که من حمله کردم را فیلم گرفته‌اند، اما آنجایی که من برای بیرون بردن همسر و دخترم از زیر کتک وارد سالن شدم و شهربانو با مشت به صورتم کوبید را فیلم نگرفته‌اند!

البته باید قبول کنید که ورود شما به سالن وارم آپ (محل تعویض لباس و گرم کردن ورزشکاران) درست نبوده است.

همه این موارد را بنده می‌دانم، اما وقتی زن و بچه مرا گروهی می‌زنند، اصلا رونالدو و مسی باشد، بایستم و نگاه کنم تا جلو چشمم دماغ همسرم را بشکنند و دختر ۱۲ ساله‌ام را چند نفری زیر مشت و لگد بگیرند؟ باید از صدیقه دریایی و باقی آن افراد تشکر کنم که دختر و همسرم را زده‌اند؟ دریایی مربی حریف دختر من بود و خانم منصوریان هم دوست صمیمی صدیقه دریایی است، حریف کیانا سال گذشته در بزرگسالان مدال گرفته و وقتی هم دخترم اینجا او را زد، حقش را ندادند و الان ما آدم بد شدیم.

دختران من یا هر ورزشکار دیگری هم آرزو دارد. آن‌ها سه سال تمرین کرده‌اند. این انصاف است؟ همین‌جا اعلام می‌کنم که دختران من حاضر هستند با نفرات برتر این مسابقات در حضور خبرنگاران مسابقه دهند، اگر ببازند من کلا از ایران می‌روم و هر چیزی هم که گفته‌ام دروغ است. زن و بچه من را کتک زده‌اند و حق‌شان را خورده‌اند، این چه کاری است که می‌کنید، انصاف و پهلوانی این است؟

 گفتند که شما چاقوکشی کرده‌اید. این اتهام صحت دارد؟

خیر درست نیست. به جان چهار بچه‌ام من فقط برای دفاع از فرزندانم و همسرم وارد سالن شدم. من سیگار می‌کشم و فقط فندک در جیبم بود، الان تهمت زده‌اند چاقو کشیده‌ام! پلیس‌ها همه ماشین و بدن بنده را گشتند و چیزی بود قطعا گزارش می‌دادند. من نمی‌دانم الان چه کار‌ها علیه بنده کرده‌اند، اما با وکیلم صحبت کرده‌ام و از فدراسیون هم شاکی هستم. همسرم دماغش شکسته است. پیگیری می‌کنم و نمی‌گذارم حق فرزندانم را بخورند. اگر من هم ایرانی هستم و با بیماری MS در حال رشد دادن فرزندانم در ورزش هستم، باید به اعتراضم رسیدگی شود. من بیماری خاص دارم و اصلا نمی‌توانم درگیر شوم، به خدا قسم اول آن‌ها زن و بچه مرا زدند و من دفاع کردم.

کار من ماشین سنگین است و سر تا سر ایران بنده را می‌شناسند. حرف من برای همه سند است و چک سفید امضا به من می‌دهند. زندگی من برایم مهم است، اگر از یک سالگی تا الان یک مورد بی‌انضباطی یا جرمی در کارنامه زندگی احسان ده‌پهلوان است بگویید این درگیری هم کار او است. من شهروند سالمی هستم که فقط از خانواده‌ام دفاع کردم. هیچ سوء پیشینه‌ای ندارم. حق فرزندانم را خوردند. من فقط دنبال حق هستم و اگر بنده تخلفی کردم جرمم را به گردن می‌گیرم.

پشت پرده کتک کاری شدید در مسابقات ووشو؛ روایت متفاوت از زبان طرفین درگیری

ماجرا از زبان دختر ورزشکاری که پدرش با خواهران منصوریان درگیر شد

«کیانا ده‌پهلوان» دختر دوم این پدر (سانداکار وزن ۵۲ کیلوگرم) نیز که گویا به دلیل گرفتن رضایت مجبور به کناره گیری از مسابقات شده است، اتفاقات آن روز را از دید خود شرح داده است. در ادامه صحبت‌های او را می‌خوانید.

شما از ابتدای ماجرا در سالن حضور داشتید. درباره شروع درگیری صحبت کنید.

من در ۵۲ کیلوگرم در این مسابقات شرکت کردم. مبارزه من مسابقه شماره ۱۸ بود که بازی کردم و بردم، بعد از من مبارزه خواهر بزرگ‌ترم یعنی «کمند» بود که متاسفانه با این خانمی که از بزرگسالان آمد بازی کرد. خواهرم بدون اعتراض با این حریف مسابقه داد، اما خدا می‌داند که هرچه می‌زد به او امتیاز نمی‌دانند. اصلا انگار برنده از قبل مشخص بود. من کنار سکو کوچ خواهرم بودم. خواهر کوچک من «تیام ده‌پهلوان» که تعصبی است، کنار یکی از شاگردان صدیقه دریایی به نام «هانیه الهی‌نژاد» بود و با عصبانیت گفت این مسخره بازی چیست؟ به یک‌باره شاگرد صدیقه دریایی خواهر مرا زد. مادرم آمد خواهرم را از زمین بردارد، اما مادرم را هم زدند.

ما ورزشکار هستیم و من به خاطر رعایت اخلاق درگیر نشدم و از طرفی هم، چون مسابقه داشتم ترسیدم که به دلیل بی‌نظمی مرا حذف کنند. من درگیر نشدم که حذف نشوم. با سرعت بیرون رفتم که به پدرم بگویم بیا که مامان و تیام را می‌زنند، اما قبل از من یکی از دختران تیم کرمانشاه پدرم را مطلع کرده بود. وقتی پدرم وارد سالن شد و دید همه به سر مادر و خواهرم ریخته‌اند، برای دفاع جلو آمد که شهربانو منصوریان با مشت به صورت پدرم زد و پدرم هم دفاع کرد که درگیری شد.

اگر درگیر نشدید، چرا شما را از مسابقات حذف کردند؟

به خدا من را بی‌دلیل حذف کردند، مدال طلا برای من بود. گفتند این دختر بازی کند شکایت می‌کنیم، اما اگر بازی نکند رضایت می‌دهیم. من فقط آمدم پدرم را صدا کنم و کاری نکردم. مادر من قد و قواره‌ای هم ندارند، همه صورت و دماغش را شکسته‌اند. الان ما مقصر شدیم. گفته‌اند پدر فرار کرده است، اما اصلا این‌طور نیست و فقط حاشیه می‌سازند.

موضوع وضعیت نامناسب سالن وارم آپ چه بود؟

می‌خواهم از آقای امیر صدیقی رییس فدراسیون بپرسم این چه وضعی بود که ما در سالن وارم آپ داشتیم؟ چرا پسر‌ها در سالن تعویض لباس ما بودند!. در مسابقات هم که ما را با بزرگسالان مبارزه می‌گذارند. من چه گناهی کرده بودم که حذفم کردند؟ ما هم زحمت کشیده‌ایم. اینکه قهرمان جهان شدیم دلیل نمی‌شود حق کسی را بخوریم. چندین سال است تمرین می‌کنیم که به اینجا برسیم، آن‌وقت اینگونه حق ما را می‌خورند.

بیشتر بخوانید:

درگیری شدید پدر درختر ووشوکار با خواهران منصوریان و بیانیه فدراسیون ووشو + ویدیو

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • حمید تیر ۲۶, ۱۴۰۱

    بایدباعدالت قضاوت کردهرکس که مقصراست توهرجایگاهی باشدبایدباش برخوردکردوبی شک عدم مدیریت فدراسیون باعث این اتفاق افتاده وهمچنین درفیلم مشخص است خواهران منصوریان هستن که اون میزدندواون بخاطردفاع ازخوددستشون گرفت

  • علی تیر ۲۸, ۱۴۰۱

    شما نمی‌دونید همه جا پارتی بازی هست ما قانون داریم حتی روزنامه تلویزیون هم هرچی از ما بهتران بخواند میگویند🤫😂😂