همه چیز در مورد نتایج کنکور ۱۴۰۱؛ از نحوه ثبت اعتراض به نتایج اولیه تا مهلت انتخاب رشته

همه چیز در مورد نتایج کنکور ۱۴۰۱؛ از نحوه ثبت اعتراض به نتایج اولیه تا مهلت انتخاب رشته

نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ شب گذشته در وب سایت سازمان سنجش منتشر شد. داوطلبان با مراجعه به این سایت و وارد کردن شماره داوطلبی، شماره شناسنامه یا شماره پرونده خود می‌توانند نتیجه آزمون را در قالب کارنامه مشاهده کنند.

آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌ های روزانه، نوبت دوم شبانه، نیمه‌ حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی، پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌ های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی از ۸ تا ۱۱ تیر امسال انجام شد که از تعداد یک میلیون و ۳۰۸ هزار داوطلب حاضر در آزمون تعداد یک میلیون و ۱۵۷ هزار نفر معادل ۸۹ درصد در دوره ها و رشته های با آزمون مجاز به انتخاب رشته شدند.

هرآنچه باید درباره نتایج کنکور ۱۴۰۱ بدانید؛ از تاریخ انتشار دفترچه راهنما تا مهلت انتخاب رشته

چطور نتایج کنکور را ببینیم؟

داوطلبان با ورود به سامانه سنجش به نشانی https://www.sanjesh.org به سه طریق می‌توانند کارنامه نتایج اولیه خود را مشاهده کنند.

در ابتدا لازم است از منوی سمت راست، گزینه سراسری را انتخاب نموده و سپس در کادر میانی صفحه روی لینک فعال کارنامه اعلام نتایج مرحله اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ کلیک کنید. حال در صفحه بازشده سه راه برای مشاهده کارنامه وجود دارد.

روش اول نیاز به شماره داوطلبی، شماره شناسنامه و سال تولد دارد. در روش بعدی با شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه می‌توان نتایج را دید و روش سوم نتایج اولیه را از طریق شماره سریال و شماره شناسنامه و شماره پرونده در اختیار داوطلب قرار می‌دهد.

هرآنچه باید درباره نتایج کنکور ۱۴۰۱ بدانید؛ از تاریخ انتشار دفترچه راهنما تا مهلت انتخاب رشته

دریافت کارنامه کنکور بدون اطلاعات ثبت نامی

در صورت فراموشی یا گم کردن شماره پرونده و شماره داوطلبی، بعد از ورود به بخش پاسخگویی سایت سازمان سنجش و ایجاد یک حساب کاربری، امکان بازیابی کد داوطلبی وجود خواهد داشت.

نحوه ثبت اعتراض به نتیجه کنکور ۱۴۰۱ و مهلت ثبت اعتراض به نتایج اولیه

اعتراض به نتیجه کنکور تنها به صورت اینترنتی انجام می‌شود. برای این کار لازم است پس از ورود به سایت سازمان سنجش، روی عبارت ورود به سیستم پاسخگویی که سمت چپ قرار دارد کلیک کنید.

پس از ورود به صفحه سیستم پاسخگویی در صورت عدم عضویت در سایت باید ابتدا اطلاعات خود را وارد کرده و عضو شوید. داوطلبانی که پیش از این عضو این سایت بوده‌اند می‌توانند با انتخاب گزینه ورود به سیستم و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، اقدام به ثبت درخواست اعتراض کنند.

در این مرحله از منوی سمت راست گزینه درخواست جدید را انتخاب کرده و نام آمون را سراسری، سال را ۱۴۰۱ انتخاب کرده و در نهایت روی کلمه جستجو کلیک کنید. حال باید نوع مشکل خود را از منوی قرار داده شده انتخاب کنید و پس از آن درخواست خود در قسمت پیام یادداشت نمایید. دقت کنید که حتما در متن پیام خود شماره ملی، شماره داوطلبی، شماره پرونده و موارد دیگری را که لازم است، ذکر کنید.

داوطلبان می‌توانند از تاریخ ۱۲ تا ۲۱ مرداد اعتراض خود را نسبت به نتایج اولیه ثبت کنند.

نسبت به چه مواردی در کنکور ۱۴۰۱ می‌توان اعتراض ثبت کرد؟

مواردی که داوطلبان می‌توانند به آن‌ها اعتراض‌کنند به شرح زیر است:

تقاضای بررسی مجدد نمره کارنامه اولیه شامل اعتراض به هر یک از موارد مشکلات مربوط به اعمال سوابق تحصیلی، عدم اعمال سهمیه رزمندگان و ایثارگری، ناهمخوانی عکس پاسخ برگ داوطلبان، نظام وظیفه داوطلبان آقا و سایر موارد

اعتراض به کلید سوالات آزمون

اعتراض به نتیجه نهایی انتخاب رشته (اعتراض به عدم قبولی در رشته محل‌های انتخابی و اعتراض به عدم قبولی در رشته محل‌های بالاتر )

سایر موارد خاص

منظور از روزانه و نوبت دوم چیست؟

تحصیل در دوره های دانشگاهی روزانه رایگان است و امکاناتی نظیر خوابگاه، وام دانشجویی، اشتغال دانشجویی در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد. کلاس های دوره روزانه به صورت حضوری، در ساعات مشخص و با توجه با واحدهای اخذ شده توسط دانشجو، از صبح تا عصر برگزار می‌شود.

منظور از دوره نوبت دوم همان دوره تحصیلی شبانه است که کلیه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می‌توانند رشته های تحصیلی نوبت دوم را نیز انتخاب کنند. در دوره نوبت دوم داوطلب ملزم به پرداخت شهریه است اما امکانات آموزشی که در اختیار این دانشجویان قرار می‌گیرد کاملا با دانشجویان دوره روزانه یکسان است. زمان برگزاری کلاس های نوبت دوم شبانه نیز مانند دوره های روزانه، صبح تا عصر است.

از آنجایی که در دوره های نوبت دوم خوابگاه، سرویس ایاب و ذهاب و امکانات رفاهی ارائه نمی‌شود، به داوطلبان توصیه می‌شود شهر محل سکونت خود را انتخاب کنند.

هرآنچه باید درباره نتایج کنکور ۱۴۰۱ بدانید؛ از تاریخ انتشار دفترچه راهنما تا مهلت انتخاب رشته

دفترچه راهنمای انتخاب رشته چه وقت منتشر می‌شود؟

ویژه نامه انتخاب رشته پیک سنجش و سیستم انتخاب رشته مجازی که می‌تواند به داوطلب برای انتخاب رشته بهتر کمک کند از روز پنجشنبه ۱۳ مرداد در سایت سازمان سنجش به نشانی https://www.sanjesh.org  فعال خواهد شد. دفترچه راهنمای انتخاب رشته در کنکور ۱۴۰۱ نیز از روز جمعه ۱۴ مرداد در سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.

هرآنچه باید درباره نتایج کنکور ۱۴۰۱ بدانید؛ از تاریخ انتشار دفترچه راهنما تا مهلت انتخاب رشته

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱

انتخاب رشته در کنکور سراسری ۱۴۰۱ برای داوطلبان مجاز در دوره ها و رشته های با آزمون از دوشنبه ۱۷ مرداد آغاز می‌شود و تا شنبه ۲۲ مرداد ادامه دارد.

زمان ثبت نام و انتخاب رشته محل برای داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده‌اند و می‌خواهند رشته ها و دوره های صرفا با سوابق تحصیلی را انتخاب کنند از ۱۸ مرداد آغاز می شود و تا ۲۳ مرداد ادامه دارد.

نتایج نهایی کنکور چه وقت اعلام می‌شود؟

نتایج نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۱ هفته آخر شهریورماه اعلام و کارنامه تمامی داوطلبان در هفته اول مهرماه منتشر می‌شود.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۱۴۰۱ حدود ۵۰۳ هزار نفر است که ۱۶۷ هزار نفر از طریق رشته های با آزمون و ۳۳۶ هزار نفر از طریق رشته های صرفا با سوابق تحصیلی پذیرفته می‌شوند.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود