نگاهی به لوله فلکسیبل برق

 نگاهی به لوله فلکسیبل برق

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

مقدمه

خصوصیات بسیار کاربردی لوله فلکسیبل برق آن را به محصولی پرکاربرد در تأسیسات صنعتی و ساختمانی تبدیل کرده است. از لوله‌های فلکسیبل برق عمدتاً برای حفاظت از سیم یا کابل برق در محیط‌های مختلف استفاده می‌کنند. در واقع، ویژگی‌های محیطی مختلف باعث شده است که لوله فلکسیبل برق با ترکیب مواد مختلفی به بازار عرضه شود. اما قرار دادن لوله برق در داخل لوله خرطومی فلزی چه مزیتی در ساختمان و کارخانجات دارد؟ آیا لوله‌های فلکسیبل برق را در زیر آب هم می‌توانیم به کار ببریم؟ با ما همراه باشید تا لوله فلکسیبل برق، کاربردها و مزایای آن را در شرایط محیطی مختلف بشناسید.

لوله فلکسیبل برق چیست؟

لوله فلکسیبل برق یا لوله خرطومی فلزی، مجرای فلزی منعطفی است که برای هدایت کردن سیم یا کابل در محیط‌های مختلف به کار می‌رود. این لوله‌ها را از جنس فولاد یا آلومینیوم به‌صورت سیم‌پیچی نواری می‌سازند. از لوله‌های فلکسیبل برق معمولاً برای انجام سیم‌کشی در محیط‌هایی استفاده می‌کنند که در معرض محیط بودن سیم یا کابل برق، بنا به دلایل ایمنی، به‌منظور افزایش طول عمر سیستم سیم‌کشی و نظایر آن، به صلاح نباشد. برای این‌که بتوانیم لوله خرطومی فلزی را به‌راحتی از موانعی نظیر پَستی و بلندی‌های سقف، کف یا دیواره‌های تأسیسات ساختمانی عبور دهیم، این لوله‌ها را به شکل انعطاف‌پذیر می‌سازند.

خصوصیات بسیار کاربردی لوله فلکسیبل برق آن را به محصولی پرکاربرد در تأسیسات صنعتی و ساختمانی تبدیل کرده است.

مزیت‌های استفاده کردن از لوله‌های فلکسیبل برق چیست؟

شاید بزرگ‌ترین مزیت به‌کارگیری لوله‌های فلکسیبل برق، تضمین سلامت افراد و تأسیسات در برابر حوادثی نظیر اتصالی برق یا آتش‌سوزی باشد. لذا استفاده کردن از جنس مناسب لوله فلکسیبل برق و سازگاری آن با فضای کاری، بسیار اهمیت دارد. در ادامه به مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از لوله‌های فلکسیبل برق اشاره می‌کنیم.

 • مقاومت در برابر خوردگی و مواد شیمیایی: عبور دادن سیم‌های برق از محیط‌های خورنده نظیر اسیدها می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد. چنین محیط‌های به‌راحتی می‌توانند روکش سیم یا کابل را در خودشان حل کنند و باعث آسیب دیدن تجهیزات برقی و حتی آتش‌سوزی شوند. لوله فلکسیبل برق با روکش‌های مخصوص بهترین ابزار محافظتی در برابر چنین خطراتی هستند.
 • شعاع خمش بالا: خمش لوله فلکسیبل برق باعث می‌شود تا بتوانیم سیم را از فضاهای مختلفی نظیر سقف پارکینگ‌ها عبور دهیم که پر از تأسیسات آبی، گرمایشی، سرمایشی و تهویه هستند. خاصیت خمش مناسب لوله خرطومی فلزی ضمن حفظ زیبایی ظاهری، تطبیق دادن سیستم کابل‌کشی ساختمان را با معماری کلی آن آسان‌تر می‌کند.

خصوصیات بسیار کاربردی لوله فلکسیبل برق آن را به محصولی پرکاربرد در تأسیسات صنعتی و ساختمانی تبدیل کرده است.

 • حفاظت مکانیکی: منظور از حفاظت مکانیکی لوله فلکسیبل برق، محافظت آن از سیم در برابر ضربات، کشیدگی و پارگی است. البته جنس لوله خرطومی فلزی نیز در میزان حافظت مکانیکی آن بسیار مؤثر است.
 • مقاومت در برابر روغن و گریس: معمولاً کابل‌ها در برخی تأسیسات موتوری در معرض تماس با روغن یا گریس هستند. این مواد اشتعال‌زا و رسانا هستند. بنابراین، برای حفاظت از کابل در برابر مواد مذکور نمی‌توانیم صرفاً به پوشش خود کابل برق بسنده کنیم.
 • مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش: برخی از انواع لوله‌های فلکسیبل برق با پوشش پلیمری مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش عرضه می‌شوند. این لوله‌ها از اثرات مضر اشعه ماورای بنفش جلوگیری می‌کنند. لذا در محیط‌‌های در معرض آفتاب یا اشعه مذکور به کار می‌روند.
 • حفاظت از تخریب: در شرایط کارگاهی، کابل‌های برق معمولاً در معرض تخریب بر اثر حوادث یا تماس مصالح و تجهیزات هستند. لوله خرطومی فلزی ابزار مفیدی در برابر تخریب سیم بر اثر چنین عواملی است.
 • حفاظت از آتش: همه لوله‌های برق تا حدی از سیم در برابر حرارت آتش محافظت می‌کنند اما در این مواقع، لوله‌های فلکسیبل برق بهتر از انواع PVC عمل می‌کنند. لوله فلکسیبل برق از جنس فولاد گالوانیزه حتی می‌تواند در محدوده دمایی ۵۰- تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد دوام بیاورد.
 • ضدآب بودن برخی انواع لوله فلکسیبل برق: لوله خرطومی فلزی ضد آب نوع خاصی است که پوشش پلاستیکی دارد. این لوله‌ها با پوشش پلاستیکی کاملاً آب‌بندی می‌شوند و برای محیط‌هایی مثل زیر آب مناسبند.

مهم‌ترین کاربردهای لوله‌های فلکسیبل برق چیست؟

به‌طور کلی، لوله‌های فلکسیبل برق در ساختمان‌های تجاری یا جاهایی به کار می‌روند که استفاده از لوله غیرمنعطف امکان‌پذیر نباشد. آن‌ها به سازماندهی سیم‌های مختلف ساختمان نیز کمک می‌کنند. یکی دیگر از کاربردهای کلی لوله‌های فلکسیبل برق، مواقعی است که خطراتی نظیر جویده شدن سیم به‌وسیله حیوانات وجود دارد. از مهم‌ترین کاربردهای لوله خرطومی فلزی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • سیستم‌های اعلام حریق و روشنایی
 • اتوماسیون کارخانجات
 • صنایع غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی
 • زیرساخت‌های مختلف شهری نظیر کانال‌های فاضلاب و تهویه هوا
 • صنایع دریایی و دفاعی
 • ماشین‌سازی
 • صنایع نفت، گاز و نیرو
 • صنایع ذوب آهن و فولاد
 • اماکن عمومی که امنیت در آن‌ها اولویت زیادی دارد؛ نظیر: ایستگاه‌های قطار، اتوبوس، بیمارستان‌ها و مراکز خرید

خصوصیات بسیار کاربردی لوله فلکسیبل برق آن را به محصولی پرکاربرد در تأسیسات صنعتی و ساختمانی تبدیل کرده است.

و کلام پایانی این‌که:

لوله فلکسیبل برق ابزار محافظتی بسیار مفیدی برای محیط‌های عمومی، کارگاهی و تأسیسات صنعتی است. لوله خرطومی فلزی با انعطاف‌پذیری مناسب، هدایت کردن سیم را از موانع مختلف امکان‌پذیر می‌کند و در محیط‌هایی نظیر پارکینگ یا موتورخانه به کابل‌کشی نظم می‌دهد. انواع مختلفی از لوله‌های فلکسیبل برق در بازار عرضه شده‌اند. مهم این است که ابزاری را تهیه کنید که بیشترین تناسب را با شرایط کاری‌تان دارد.

منابع

آذرخش پایپ

بدون نظر

ورود