۲۴ واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال «بازی تاج و تخت» که نمی دانستید

۲۴ واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال «بازی تاج و تخت» که نمی دانستید

سریال بازی تاج و تخت یا Game of Thrones یکی از معدود سریال های تاریخ تلویزیون است که نادیده گرفتن آن اگر غیرممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود. بزرگی مطلق دنیای خیالی این سریال، شخصیت ها و روایت های مختلف آن کافی است تا باعث شود هر کسی دنیایی که در واقعیت در آن زندگی می کند را فراموش نماید. سریال بازی تاج و تخت سریالی غرق کننده، وسوسه کننده و اعتیادآور است و هیچ راه فراری از آن نیست. بزودی شاهد اولین اسپین آف این سریال به نام خاندان اژدها خواهیم بود که منتقدان می گویند حتی از سریال اورجینال نیز بهتر است. برای اینکه اشتهای شما برای این دنیای غنی فانتزی را بیش از پیش سیراب کنیم، در ادامه این مطلب شما را با ۲۴ واقعیت جالب و سرگرم کننده در مورد سریال Game of Thrones و دنیای آن آشنا خواهیم کرد.

24 واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال بازی تاج و تخت

۱- هم رُز لزلی و هم کیت هرینگتون از نواده های شاه چارلز دوم هستند

در میان بازیگران سریال بازی تاج و تخت، تنها رُز لزلی که نقش یکی از مردمان وحشی و تمدن تسلیم ناپذیر را بازی می کند، در یک قلعه واقعی زندگی کرده و بزرگ شده است. او همچنین از طرف مادری از نوادگاه قبیله فریزر بوده و به قبلیه لزلی ها تعلق دارد. کیت هرینگتون نیز با هشت نسل فاصله نوه شاه چارلز دوم است و پدرش نیز دارای جایگاه بارونی است. این دو در زندگی واقعی با هم ازدواج کردند، بعد از اینکه در سریال نیز نقش رابطه عاشقانه بسیار زیبا اما کوتاه مدتی بینشان شکل گرفت.

24 واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال بازی تاج و تخت

۲- هافثور پی یرشون (کوهستان) در سال ۲۰۰۸ بسکتبالیستی به وزن ۲۳۰ پوند بود و اکنون با ۳۹۶ پوند عنوان قوی ترین مرد جهان را در کارنامه دارد

هافثور پی یرشون بعد از آسیب دیدگی در ناحیه زانو مجبور به کنار گذاشتن بسکتبال شده و وزنه برداری را به عنوان ورزش بعدی خود انتخاب کرد. او می تواند هواپیما و کامیون هایی به وزن ۱۵ تن را بکشد و در حالی که خودروهایی را با طناب می کشد، بدود. پی یرشون حتی یک رکورد ۱۰۰۰ ساله وایکینگی را به نام خود ثبت کرده است.

24 واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال بازی تاج و تخت

۳- هری لوید که نقش ویسریس تارگرین را در سریال پاز می کند، از نوادگان چارلز دیکنز است

۴- ایوان ریون شخصیت رمزی بولتون را بر اساس شخصیت جوکر با بازی هیث لجر بازی کرد

ایوان ریون گفته است که شخصیت رمزی بولتون را بر اساس شخصیت جوکر با بازی هیث لجر، دنیس ترسناک در کمدی Dennis the Menace و لیام گلگر خواننده گروه Oasis شکل داده است. نقطه مشترک بین این سه این است که هر یک به شکلی غیرقابل تحمل و ترسناک هستند. شباهت شخصیت رمزی بولتون با جوکر خیلی واضح تر است. لذتی که رمزی از شکنجه کردن افراد می برد و همچنین نداشتن حس دلسوزی و همدردی او نسبت به زحرهای دیگری یادآور رفتارهای جوکر با بازی هیث لجر است. شاید تفاوت این دو شخصیت نیز این باشد که جوکر بسیار پوچ گراست درحالی که رمزی شخصیتی سادیستی دارد.

۵- تومن برثیون هفتمین شاهی بود که در سریال می مرد. در تمام طول سریال ، در هر فصل یک شاه کشته می شد اما در فصل ششم بود که دو شاه کشته شدند

اولین پادشاهی که در سریال بازی تاج و تخت می میرد، رابرت برثیون است که بعد از حادثه ای در حین شکار در فصل اول کشته می شود. دومین پادشاه نیز رنلی برثیون است که توسط سایه ای که توسط ملیساندر فرستاده شده، در فصل دوم با چاقو کشته می شود. سومین پادشاه نیز راب استارک است که در فصل سوم و در جریان عروسی خونین سلاخی می شود. چهارمین پدشاه جافری برثیون است که در مراسم عروسی اش در فصل چهارم مسموم می شود. پنجمین پادشاه نیز استنیس برثیون است که توسط برین اهل تارث در فصل ششم و به دلیل کشتن رنلی برثیون از دم تیغ گذرانده شد. ششمین پادشاه نیز بیلون گریجوی بود که توسط برادر کوچکترش یورون در فصل ششم از روی پل پایین انداخته شد. تومن برثیون نیز در همین فصل و با خودکشی به زندگی خود پایان داد.

۶- یکی از شمشیرهای بکار رفته در آیرون ثرون، کاملاً مشابه شمشیر گاندالف به نام گلمدرینگ، در فیلم های ارباب حلقه ها بود

۷- چهره خالقان سریال، دیوید بنیاف و دن وایز، دو مورد از چهره هایی بودند که آریا در هنگام ورود به سالن چهره ها می بیند

این چهره ها یا ایستر اگ ها توسط مدیر بخش دکور و اندام های مصنوعی، بری گوون، طراحی شده بود. یکی از چهره هایی که آریا استارک در بخشی از این صحنه به آن دست می زند چهره مادرش است. برای این صحنه بیش از ۶۰۰ چهره در سایزها، اشکال، رنگ ها و نژادهای مختلف تهیه شده بود.

24 واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال بازی تاج و تخت

۸- پیتر واون که در سریال نقش شخصیت استاد بزرگ نابینا ایمون تارگرین را بازی می کند در واقعیت نیز نسبتاً نابینا بود

این بازیگر ۹۳ ساله در نقش های مختلفی بازی کرده، از جمله وینستون چرچیل و چهره های مشهور آلمان نازی مانند الکساندر ایزوولسکی و هرمان گورینگ. در سریال بازی تاج و تخت، استاد بزرگ ایمون بعد از اینکه پدرش در نبرد کشته می شود از ادعای خود بر تاج و تخت دست می کشد و به جای آن در جستجوی حکمت و دانش به نگهبانان شب می پیوندد و استاد بزرگ می شود.

24 واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال بازی تاج و تخت

۹- به گفته جرج آر آر مارتین، شمال دیوار به اندازه کشور کانادا مساحت دارد

آنسوی دیوار در دنیای وستروس، سرزمینی وسیع است که در گذشته بخشی از وستروس بوده است. با ساختن دیوار یخی، این بخش از وستروس از بقیه مناطق جدا شد زیرا گمان می رفت که امکان زندگی در آن وجود ندارد. وحشی ها یا مردمان آزاد به قول خودشان، که در آنسوی دیوار مانده بودند یک سبک زندگی مبتنی بر کوچ را به خاطر سرما و عوارض و خطرات ناشی از آن در پیش گرفتند. خطر وایت واکرها به طور کامل از یاد مردم دیگر نقاط وستروس رفته بود و به این باور رسیده بودند که وایت واکرها افسانه بوده و پس از مدتی کارکرد دیوار از مانعی در برابر وایت واکرها، به مانعی برای جلوگیری از عبور مردمان وحشی و ورود به منطقه جنوبی تغییر کرد.

۱۰- پیتر دینکلیج و شان بین اولین انتخاب های نویسنده سریال برای نقش های تیریون لنیستر و ند استارک بودند

برای نقش های دیگر تست های بازیگری بسیاری گرفته شد. برخی از این بازیگران بعد از اپیزود آزمایشی جایگزین شدند. میشل فیرلی جایگزین جنیفر اهل در نقش کاتلین استارک شد و امیلیا کلارک نیز جای تمزین مرچنت در نقش دنریس تارگرین را گرفت. در فصول بعدی نیز تست های بازیگری بسیاری گرفته می شد زیرا عموماً در هر فصل شخصیت های جدیدی به داستان معرفی می شد اما پیتر دینکلیج و شان بین از همان ابتدا نیز اولین و تنها انتخاب ها برای نقش هایشان بودند.

24 واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال بازی تاج و تخت

۱۱- در عصر یخبندان، گرگینه ها واقعاً وجود داشته اند. آن ها از گرگ های خاکستری امروزی بزرگ تر بوده و دندان های بسیار بزرگ تری داشته اند

بر اساس فسیل های پیدا شده در گودال های آسفالت طبیعی در هنکاک، لس آنجلس، گرگینه ها وجود داشته و حدود ۱۶,۰۰۰ سال پیش منقرض شده اند. این فسیل ها در تعداد زیاد در مناطق مختلف آمریکا به ویژه کالیفرنیا و فلوریدا پیدا شده اند.

۱۲- سریال بازی تاج و تخت در استودیو تایتانیک کوارتر در ایرلند فیلمبرداری شد، همانجایی که کشتی آر ام اس تایتانیک ساخته شد

این منطقه همچنین استودیوهای فیلمسازی متعدد، ساختمان های مسکونی، آپارتمان ها، موسسات آموزشی، سرگرمی و البته جاذبه های گردشگری مرتبط با تایتانیک را در خود جای داده است. در یکی از استودیوهای این مرکز با نام Titanic Studios یا Paint Hall Studios بود که سریال بازی تاج و تخت فیلمبرداری شد.

۱۳- جرج آر آر مارتین در نوشتن رمان بازی تاج و تخت از لاکپشت های خانگی اش الهام گرفته است

وقتی یکی از طرفداران در مراسم کامیک کان از مارتین پرسید که چرا همیشه کلاهی با عکس یک لاکپشت روی آن به سر دارد، مارتین پاسخ داد که لاکپشت نشان خاندان او هستند، مانند نشان ها و پرچم هایی که هر یک از خاندان سریال دارند. وقتی مارتین بچه بود، خانواده اش در یک خانه سازمانی زندگی کرده و سگ و گربه به عنوان حیوان خانگی نداشتند. از این رو، مارتین به سراغ لاکپشت ها رفت و یک قلعه حلبی کنار تخت خوابش قرار داده بود که دو محفظه نگهداری لاکپشت در خود داشت و شش لاکپشتش را در آن نگه می داشت. ایده نوشتن رمان بازی تاج و تخت زمانی در ذهن مارتین شکل گرفت که این لاکپشت ها با هم مبارزه می کردند و او آن ها را پادشاهان، شوالیه ها و لُردهایی تصور کرد که علیه یکدیگر دسیسه کرده و همدیگر را می کشتند.

۱۴- وایت واکرها در سریال تماماً جلوه های ویژه کامپیوتری نبودند. در واقع بازیگرانی زیر لباس ها و اندام های مصنوعی و میکاپی که اعمال آن تا شش ساعت زمان می برد بازی می کردند

تنها چیزی که در مورد وایت واکرها به جلوه های ویژه کامپیوتری مربوط می شود چشم های آبی یخی بسیار روشنشان است. بازیگران نقش وایت واکرها باید برای ایفای نقش این موجودات غیرانسانی ترسناک دقت بسیاری می داشتند تا همزمان باشکوه به نظر رسیده و حرکات قدرتمندانه ای داشته باشند. از آنجایی که ان ها ابزارهای اندکی برای نشان دادن بازی شان داشتند، تنها از حرکات چهره و زبان بدن برای بازی کردن استفاده می کردند.

۱۵- نویسندگان سریال در واکنش به یک شوخی در سریال انیمیشنی South Park ، بحث های سیاسی و صحبت در مورد نقشه ها توسط بازیگران در باغ های سلطنتی را نادیده گرفتند

در یکی از سکانس های فصل چهارم سریال است که اولنا تایرل می گوید که پیاده روی در باغ های قلعه خسته کننده شده و اگر مجبور شود بیش از این قدم بزن خود را از یکی از پرتگاه های قلعه پایین می اندازد. این دیالوگ در واقع واکنشی به یکی از شوخی های کارتون South Park در اپیزود Black Friday بود.

۱۶-وقتی ملکه الیزابت از صحنه سریال بازی تاج و تخت دیدن کرد از نشستن روی تخت آهنین امتناع نمود. بر اساس قوانین، او اجاز نشستن روی تاج و تختی غیر از بریتانیا را ندارد

ملکه الیزابت در جریان تور ایرلند شمالی خود از محل ساخت سریال بازی تاج و تخت دیدن کرد و با نویسندگان سریال و برخی از بازیگران اصلی از جمله لنا هیدی، کیت هرینگتون، مایسی ویلیامز و سوفی ترنر دیدار کرد. اما از نشستن روی تخت آهنین خودداری کرد زیر بر اساس قانونی مربوط به خانواده سلطنتی بریتانیا، او نمی تواند و حق ندارد روی تخت پادشاهی یک کشور بیگانه بنشیند.

۱۷- به عنوان یک قانون، کینگز لندینگ، وینترفل، دیوار و مکان استقرار دنریس روی یک نقشه سه بعدی در سکانس تیتراژ ابتدایی هر اپیزود به نمایش در می آمدند. دیگر مکان ها بسته به اپیزود به نمایش گذاشته می شدند

این نقشه روی سطح گود (مقعر) کره مشبکی که خورشید در مرکز آن قرار دارد دیده می شد. این سکانس همچنین حوادثی که پشت صحنه و داستان های قدیمی را نشان می داد که اتفاقات سریال را تفسیر می کرد. نام بازیگران اصلی نیز با نماد خاندان شخصیتشان دیده می شود. سازندگان سریال دو قانون دیگر نیز تعیین کرده بودند؛ یکی اینکه زمان دیگری صرف طراحی انیمیشنی لوکیشن های کمتر مهم پایتخت نشده و دیگر اینکه تنها شش لوکیشن در این سکانس اولیه از هر اپیزود نشان داده شود زیرا طول موسیقی متن تیتراژ ابتدایی سریال کوتاه بود.

۱۸- مایسی ویلیامز در سریال نقش آریای چپ دست را بازی می کرد در حالی که خودش راست دست بود اما برای وفاداری به طراحی شخصیت آریا در کتاب های مارتین، چپ دست شد

وقتی مادر مایسی ویلیامز پس از خواندن کتاب های مارتین به او گفت که آریا چپ دست بوده، مایسی تصمیم گرفت تا همه کارها را با دست چپ انجام دهد. او حتی مدت ها با دست چپش تمرین می کرد تا ریتم کار با دست چپ را به خوبی یاد بگیرد. با این وجود برخی اوقات برای اینکه زاویه بهتری در دسترس دوربین ها باشد، برخی کارها را با دست راست انجام می داد.

۱۹- جرج آر آر مارتین بعد از آن پذیرفت نسخه ای سریالی از کتاب هایش ساخته شود که شورانرهای سریال جواب درستی به سوال او در مورد هویت مادر جان اسنو دادند

بعد از آنکه مدیر برنامه های مارتین به صورت تلفنی با بنیاف و ژانویه ۲۰۰۶ صحبت کرد، مارتین چهار کتاب اول بازی تاج و تخت را برای او فرستاد تا مطالعه کند. بنیاف آنقدر از این کتاب ها خوش آمد که هزار صفحه اول را در تنها ۳۶ ساعت خواند. همراه با وایز، بنیاف توانست مارتین را در جریان یک دیدار پنج ساعته متقاعد کند تا یک نسخه سریالی از داستان کتاب هایش بسازد.

۲۰- هر اپیزود از سریال بازی تاج و تخت به طور متوسط به ۷۰۰ لباس نیاز داشت و بخش طراحی لباس سریال بیش از ۱۰۰ نفر نیرو داشت

بعد از طراحی لباس ها، حدود ده نفر از اعضای بخش طراحی لباس سریال مامور کهنه کردن لباس ها شدند تا ظاهری واقعی تر داشته باشند. این فرآیند برای لباس های مردمان معمولی بسیار حیاتر بود زیرا لباس های این افراد معمولاً مندرس، پاره، کثیف و خراب شده در اثر عرق  است. در مورد شخصیت های نجیب زاده اما مشکل چندانی وجود نداشت زیرا آن ها عمدتاً لباس های تمیز و نو به تن داشتند.

24 واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال بازی تاج و تخت

۲۱- مایسی ویلیامز لنزهای تماسی ۱۶ میلیمتری دست سازی را برای سکانس های کور بودنش در فصل ششم می پوشید. برای سکانس های مبارزه در این حالت نیز او لنزهای خاصی را می پوشید که به صورت تصادفی به کسی آسیب نزند

در فصل ششم سریال است که شخصیت آریا پس از کشتن یک مرد، به عنوان تنبیه با نوشانیدن یک کاسه مایع توسط ژاکن هاگار کور می شود. لنزهای تماسی که مایسی ویلیامز برای این سکانس ها می پوشید بسیار دردسرساز بودند زیرا ویلیامز خود قبل تر به خشکی چشم مبتلا بود و این لنزها کار او را دشوارتر می کردند و در یکی از سکانس ها باعث شدند که او ضربه ای ناخواسته به همبازی اش، فی مارسی، همان دختری که قرار است او را آموزش دهد، می زند.

۲۲- هیچ کسی در طول فیلمبرداری فصل ششم اجازه نداشت نام جان اسنو را ببرد تا بازگشت او به زندگی را مخفی نگه دارند. به جای نام اصلی اش، از مخفف «LC» به معنای لُرد فرمانده (Lord Commander) برای نام بردن از جان اسنو استفاده می شد

در فصل پنجم سریال بازی تاج و تخت بود که جان اسنو مورد خیانت قرار گرفته و توسط نگهبانان شب کشته می شود. بدن او بارها آماج ضربات خنجر دوستانش قرار گرفته و همه ما شاهد مرگش هستیم. بعد از این فصل بود که سازندگان از جان اسنو خواستند به همه در مورد سرنوشت شخصیتش دروغ گفته و مرگ او را حتمی اعلام کند. سوفی ترنر، بازیگر نقش سانسا استارک، چنان مرگ جان اسنو را باور کرده بود که در پایان فصل پنجم نامه ای طولانی به کیت هرینگتون نوشت و در آن از اینکه از همبازی بودن با وی لذت برده نوشت.

24 واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال بازی تاج و تخت

۲۳- در سکانسی که جان اسنو با قایق به هاردهوم می رسد، در سناریو آمده بود: «او شبیه جرج واشنگتن در حال عبور از دلاور است اما با موهایی بسیار بهتر»

بر اساس مصاحبه ای که کیت هرینگتون داشته، اشارات بامزه بسیاری در سناریو سریال در مورد ظاهر بازیگران و شخصیت ها وجود داشت. در مورد وایت واکرها نیز در بخشی از سناریو نوشته شده بود: «این نامیراها در حال دویدن هستند، لعنت بهشان، آن ها زامبی هم نیستند».

24 واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد سریال بازی تاج و تخت

۲۴- رمزی بولتون در نظرسنجی ها بدترین و منفورترین شخصیت سریال بود و حتی از جافری برثیون نیز پیشی گرفت

وقتی جافری برثیون پادشاه شد، همه منتظر روز مرگ یا تغییر رفتارش بودند. مرگ او یکی از خوشایندترین و رضایت بخش ترین لحظات داستان برای بسیاری از طرفداران سریال بازی تاج و تخت بود اما وقتی رمزی بولتون در فصل ششم کشته شد، تعداد کسانی که از این مرگ خوشحال شدند بسیار بیشتر بود.

بیشتر بخوانید:

نقدهای اولیه سریال «خاندان اژدها»: از «بازی تاج و تخت» و «بریکینگ بد» هم بهتر است!

شخصیت های سریال «بازی تاج و تخت» در کتاب چه شکلی هستند؟

۱۰ اتفاق در سریال «بازی تاج و تخت» که هیچ توضیح و منطقی برای آن ها وجود ندارد

۱۰ نکته جالب در مورد فرآیند ساخت سریال «بازی تاج و تخت»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • کیانوش مرداد ۱۹, ۱۴۰۱

    اگه شمال دیوار به اندازه کانادا وسعت داره پس مشخص میشه گندی که تو فصل اخر زدن ی گند واقعا تاریخی بوده اون قسمت مسخره رفتن ی زامبی ذسیر کنن و محاصره میشن و حرومزاده رابرت رو میفرستن دیوار که ی کلاغ بفرسته واسه دنریس تا با اژدها بیاد. چطور چند ساعت نصف کانادا رو تو اون برف دووید و چطور اون کلاغ به جنوب رسید سریع دنریس هم یکی دو ساعته احتمالا رسید کل فرایند یک شب طول نکشید بعدش عموی استارک ها وقتی اون فلجه رو نجات داد مگه نگفت دیوار با جادو هم محافظ میشه و تا وقتی که دیوار سالمه مردگان نمتونن اونور دیوار قدرتی داشته باشن پس چطور اون مرده اسیر وقتی که دیوار هنوز سر جاش بود تو کینگزلد سرپا شد و نمایش اجرا کرد. ریدن تو قصه این بنده خدا فصل اخر کل عمرش رو واسه این داستان زحمت کشید بچه های هالییود گند زدن بهش