آموزش سریع زبان انگلیسی ؛ چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

آموزش سریع زبان انگلیسی ؛ چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

در این مطلب می‌خواهیم به شما روش‌ها و تکنیک‌های یادگیری سریع زبان انگلیسی را بگوییم. اگر دوست دارید زودتر با روش‌های علمی یادگیری سریع زبان انگلیسی آشنا شوید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

آموزش سریع زبان انگلیسی با ۶ راه‌حل ساده

  1. تا می‌توانید گوش دهید:

ذهن ما می‌تواند مثل یک اسفنج، آواها و گویش‌ها و حتی دستور زبان را جذب می‌کند. درواقع یکی از فنون یادگیری سریع زبان انگلیسی و هر زبان دیگری در نوزادان، همین توجه و دقت به گفتار بزرگ‌ترهاست.

شما می‌توانید از انواع پادکست‌ها، کتاب‌های صوتی و.. استفاده کنید. و همین‌طور که آشپزی می‌کنید یا در حال رانندگی هستید به آن‌ها گوش بدهید.

چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

از کجا شروع کنیم؟ انواع پادکست‌های آموزش زبان انگلیسی یا گفتگومحور و همین‌طور  صوت کتاب‌های مختلف انگلیسی با توجه به سطح زبان‌آموز در اپلیکیشن زبان‌شناس موجود است. با خیال راحت به سراغ این اپلیکیشن بروید و به مطالب صوتی مختلف گوش بدهید. مزیت این روش این است که نیاز به دانلود از سایت‌های ناشناس ندارید و از آن مهم‌تر با توجه به زبان انگلیسی‌تان از میان مطالب مختلف می‌توانید با توجه به علاقه‌تان دست به انتخاب بزنید.

  1. به دنبال شباهت باشید:

در زبان فارسی ما می‌دانیم که هیچ‌وقت دو حرف صامت کنار هم نمی‌آیند چون آن‌وقت نمی‌توانیم تلفظشان کنیم و آوایی هم که ایجاد می‌شود، چیز چندان معناداری نیست.

در زبان انگلیسی هم همین الگو وجود دارد. مثلاً لغت blink کاملاً آوا و ساختار مفهومی دارد. بر همین اساس شما هیچ‌وقت نمی‌بینید که یک لغت با ساختاری برعکس و مثلاً lb شروع بشود.

یا مثلاً همین کلمه‌ی  hgost می‌توانید تلفظش کنید؟ معلوم است که نه! چون ترکیب hg ترکیب بی‌معنایی است و تلفظ بی‌معنایی هم می‌سازد. اما ghost معنی‌دار است.

از کجا شروع کنیم؟ هنگام خواندن لغت‌ها و شنیدن صدایشان به شکل ظاهری کلمات هم توجه کنید. ساختارهای دوحرفی‌ای که یک آوا و هجا را می‌سازند برای خودتان مشخص کنید و در کلمه‌های مشابه به دنبال همین الگو باشید. مثلاً ترکیب ch.

در اپلیکیشن زبان‌شناس شما می‌توانید علاوه بر شکل ظاهری کلمات صوت آن‌ها را هم گوش کنید.

  1. به اصوات جدید گوش دهید

دانشمندان کشف کردند ذهن ما هر وقت به سراغ یادگیری یک‌زبان جدید می‌رویم بخش خاصی از آن تحریک می‌شود و بعد برای یادگیری سریع زبان انگلیسی یا هر زبانی اگر خوب تحریکش کنیم، واکنشش سریع‌تر می‌شود و فرآیند یادگیری سریع‌تر پیش می‌رود.

از آن جالب‌تر اینکه بعضی حروف مثل حرف L و R به خاطر تفاوت در تلفظ می‌توانند بخش‌های مختلفی از ذهن را تحریک کنند. بنابراین شما می‌توانید با شنیدن دائم اصوات جدید، اصواتی که تلفظشان باهم متفاوت است ذهنتان را تیزتر از همیشه وارد پروسه‌ی آموزش سریع زبان انگلیسی کنید.

از کجا شروع کنیم؟ می‌توانید در یوتیوب سرچ کنید و انواع ویدیوهای آموزشی را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید. بعد سرعت بیان کلمه‌ها و جمله‌ها را کم کنید تا بهتر نوع تلفظ و بیان را متوجه بشوید. همچنین می‌توانید از انواع ویدیوهای آموزش بیان آواهای مشابه کمک بگیرید. اگر هم جست‌وجوی تمام این موارد برایتان سخت است، در اپلیکیشن زبان‌شناس به‌راحتی می‌توانید به انواع ویدیوها و فیلم‌های آموزشی با گویش و لهجه‌های مختلف برای شناخت آواها مراجعه کنید.

چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

  1. به انجمن کلمات بروید:

دانشمندان از روی اصول زبان اشاره فهمیدند که ذهن ما لغت‌هایی با تصاویر مرتبط را راحت‌تر به خاطر می‌آورد. حالا این کشف دانشمندان به چه درد آموزش سریع زبان انگلیسی می‌خورد؟

از کجا شروع کنیم؟ سعی کنید لغت‌ها را در کنار سایر لغت‌های مشابه یاد بگیرید و البته از تصاویر استفاده کنید. تصویر گوگل یا تصویر یک کتاب داستانی قطعاً می‌تواند مجموعه‌ای از لغت‌های مرتبط را در ذهنتان مشخص کند. کتاب‌های داستانی زبان‌شناس دقیقا می‌توانند برای این نوع یادگیری کمکتان کنند.

  1. الگوها را دریابید: به این کلمات دقت کنید:

Rain-rained

Want-wanted

و این‌یکی کلمات:

Rot-rotted

Plan-planned

یک الگوی مشابه را می‌توانید مشاهده کنید. مثلا در این مثال متوجه می‌شویم که وقتی فعل به صامت-مصوت-صامت ختم می‌شود. (مثل plan) برای اینکه در حال گذشته صرف بشود باید کلمه‌ی آخر قبل از ed دو بار نوشته بشود.

حالا اگر قرار بود چنین قانونی را بدون الگو یاد بگیریم احتمالاً باید کوهی از افعال را حفظ می‌کردیم که حرف آخرشان دو بار تکرار می‌شود.

بنابراین یکی از قوانین طلایی یادگیری سریع زبان انگلیسی پیدا کردن الگوها به‌جای یادگیری قواعد و قانون‌ها به شکل مجزاست.

از کجا شروع کنیم؟ کلمات و عبارت‌های یک‌شکل را هنگام خواندن درس‌های مختلف پیدا کنید و سعی کنید برایشان یک نظم مشخص بسازید..

نگران پیدا کردن این الگو نباشید چون هرقدر بیشتر بیاموزید و از منابع مختلف برای یادگیری استفاده کنید، بهتر می‌توانید یک الگوی منظم خلق کنید. . ضمن اینکه در بسیاری از کتاب‌ها و شیوه‌های آموزشی می‌توانید موارد مربوط به الگوهای مشابه را پیدا کنید.

هنگام آموزش سریع زبان انگلیسی از مثال‌ها غافل نشوید. در بسیاری از بخش‌های آموزش زبان انگلیسی اپلیکیشن زبان‌شناس می‌توانید از ویدیوهای مختلف آموزشی مربی‌های مختلف استفاده کنید و دامنه‌ی مثال‌ها را افزایش بدهید.

  1. کلمه‌ها به‌تنهایی بی‌ارزش هستند: تنبل-درخت-پارک؛ این کلمه‌ها را اگر به‌تنهایی بلد باشید هیچ دردی از شما دوا نمی‌کند. اما اگر یک عبارت را یاد بگیرید، می‌توانید در شکل‌های مختلف از آن در گفتگو استفاده کنید:

مثلاً:

پرنده تنبل روی درختی در پارک زندگی می‌کند.

یک پرنده‌ی تنبل در جنگل بود که به سختی پرواز می‌کرد.

درواقع همان‌طور که قبلاً گفتیم، ذهن ما عاشق مرتبط کردن کلمات است. بنابراین با به خاطر سپردن عبارت‌ها، جمله‌های کاربردی برای به ذهن سپردن یک کلمه و یا کلمات هماهنگ و… درنهایت می‌توانیم روند آموزش سریع زبان انگلیسی را بهتر پیش ببریم.

از کجا شروع کنیم؟ به‌جای اینکه در گوگل و… به دنبال عبارت‌های مختلف بگردید خیلی ساده به سراغ جعبه لایتنر زبان‌شناس و کتاب‌های داستانی اپ زبان‌شناس بروید. به‌این‌ترتیب می‌توانید کلمات را در قالب جمله یاد بگیرید، با کاربردهای مختلف یک کلمه آشنا شوید و بعد هم برای یادآوری و تثبیت در حافظه‌ی بلندمدت؛ کلمه‌ی موردنظر را در جعبه‌ی لایتنر بگذارید و در فواصل معین با یک یادآوری منظم عبارت و کلمه را به خاطر بسپارید.

چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

لب کلام؛ آموزش سریع زبان انگلیسی

واقعیت این است که هیچ فرمول امتحان پس داده‌ای برای یادگیری سریع زبان انگلیسی وجود ندارد؛ اما علم زبانشناسی و تحقیقات علمی تا حد زیادی تلاش می‌کند بامطالعه و پژوهش راه‌حل‌های علمی‌ای برای آموزش سریع زبان انگلیسی پیدا کند.

در این مطلب به سراغ برخی از این اصول علمی رفتیم. اصولی مثل:

  • توجه به الگوها و شباهت‌ها در زبان جدید؛
  • به خاطر سپردن کلمات به در غالب جمله؛
  • کمک گرفتن از انواع پادکست، موسیقی و کتاب‌های صوتی برای یادگیری به شکل ناخودآگاه؛

هرچند آموزش و یادگیری یک مهارت جدید نیاز به تلاش زیادی دارد اما با کمک این راه‌حل‌های ساده ممکن است مسیر آموزش سریع زبان انگلیسی راحت‌تر شود و به‌زودی بتوانید مثل یک بومی به زبان انگلیسی صحبت کنید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود