جایزه ۱۶,۵۰۰ دلاری و عنوان «مادر قهرمان» برای مادران روسی که ۱۰ فرزند به دنیا بیاورند

بازگشت مدال افتخار دوران ژوزف استالین در تلاش ولادیمیر پوتین برای متوقف کردن کاهش جمعیت روسیه

جایزه ۱۶,۵۰۰ دلاری و عنوان «مادر قهرمان» برای مادران روسی که ۱۰ فرزند به دنیا بیاورند

ولادیمیر پوتین به هر زنی در روسیه که بتواند ۱۰ بچه به دنیا بیاورد، جایزه نقدی می دهد. روسیه که با کاهش نرخ زاد و ولد مواجه است، یک مبلغ تشویقی۱ میلیون روبلی معادل ۱۶.۵۰۰ دلار برای مادرانی در نظر گرفته که تا ۱۰ بچه به دنیا بیاورند. این قانون روز دوشنبه ۱۵ آگوست توسط ولادیمیر پوتین امضا شده و اجرایی شده است. این استراتژی پوتین برای تشویق زنان روسی به فرزندآوری بیشتر، در واقع بازگشت عنوان موسوم به «مادر قهرمان» دوران اتحاد جماهیر شوروی است، عنوانی که توسط ژوزف استالین پس از مرگ و میرها فراوان ناشی از جنگ جهانی دوم به بیش از ۴۰۰,۰۰۰ شهروند تعلق گرفت که فرزندان بسیاری به دنیا می آوردند. استالین مدال شجاعت مادری را در سه درجه به وجود آورد و به بارورترین زنان کشور ارائه می کرد.

جایزه 16500 دلاری روسیه برای زنانی که بیش از 10 فرزند به دنیا بیاورند

درجه اول به مادرانی داده می شد که ۹ فرزند داشتند و درجه سوم به زنانی تعلق می گرفت که هفت فرزند داشتند. در قانون جدید، مادران وقتی فرزند دهم آن ها به سن یک سالگی برسد مبلغ جایزه ۱۶,۵۰۰ دلاری را دریافت کرده و علاوه بر این شرط کلی، این مبلغ تنها در صورتی پرداخت خواهد شد که تمام ۱۰ فرزند زنده باشند. البته استثنائاتی برای بخش دوم نیز در نظر گرفته شده است، برای مثال اگر فرزندی به دلیل کشته شدن در جنگ ها یا حملات ترویستی کشته شده باشد، جزو ۱۰ فرزند به شمار خواهد آمد. اهدای مقام مادر قهرمان بدنبال سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ متوقف شد، مقامی که اعتبار مقام ها و جوایز مهم حکومتی مانند قهرمان روسیه به خاطر خدمات ارائه شده به کشور یا قهرمان کاری برای خدمات قابل توجه در فعالیت های عمومی، اجتماعی و سیاسی را داشت.

جایزه 16500 دلاری روسیه برای زنانی که بیش از 10 فرزند به دنیا بیاورند

مدال مادر قهرمان

جایزه 16500 دلاری روسیه برای زنانی که بیش از 10 فرزند به دنیا بیاورند

روسیه در سال های اخیر همواره با کاهش نرخ زاد و ولد مواجه بوده و در جولای سال جاری میلادی رکورد جدیدی به ثبت رسید. در سال ۲۰۲۱، جمعیت این کشور از ۱۴۶ میلیون نفر به ۱۴۵.۳ میلیون نفر کاهش یافت که کاهش ۵۷,۰۰۰ نفر در هر ماه را نشان می داد. اکنون یک دهه است که رشد جمعیت روسیه منفی است و نرخ این کاهش نیز از سال ۲۰۲۱ تاکنون دو برابر شده است. بدنبال سقوط اتحاد جماهیر شوروی، کشور روسیه دچار بحران جمعیتی شدیدی شد. برای اولین بار نرخ مرگ و میر روسیه از نرخ زاد و ولد در این کشور پیشی گرفته است که کاهش جمعیت این کشور را در پی داشته است. در سال ۱۹۹۲، حدود ۱۴۸.۳ میلیون نفر در روسیه زندگی می کردند اما این عدد در آستانه قرن جدید به ۱۴۳ میلیون نفر کاهش یافت.

جایزه 16500 دلاری روسیه برای زنانی که بیش از 10 فرزند به دنیا بیاورند

زنان و مردان بارور امروزی روسیه، کسانی هستند که در دوران پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی به دنیا آمده اند و نمی توانند این کاهش جمعیت یا زاد و ولد را جبران کنند. موضوع کاهش جمعیت روسیه چنان نگران کننده است که ولادیمیر پوتین در تمام سخنرانی هایش به آن اشاره می کند. با شروع جنگ در اوکراین، بسیاری از کارشناسان هشدار داده بودند که تمایل مردان و زنان جوان روسی برای فرزند آوری بیش از پیش کاهش خواهد یافت و نگرانی ها نسبت به آینده اقتصادی مهم ترین تاثیر را در این کاهش تمایل به فرزند آوری خواهد داشت.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • امیر مرداد ۲۷, ۱۴۰۱

  پوتین داداش اشتب زدی.
  تو دوره زمونه ای زندگی می کنیم که یک میلیون دلار هم برای راضی کردن یک زن و مرد برای به دنیا آوردن ده بچه کافی نیست.
  امیدوارم جهان به جایی نرسه که همه بخوایم مثل چین زاد ولد کنیم…
  وقتی زیاده به زور یکی بشه؛ وقتی کمه به زور سه چهار تا بشه.

 • سکولار مرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  فقط ۱۶۵۰۰ دلار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  خنده داره

  مثل جکه

  پوتین خیلی ولخرجی نکن