چگونه از بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی درآمدزایی کنیم؟

چگونه از بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی درآمدزایی کنیم؟

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

وقتی اولین بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی به وجود آمد، کمتر کسی از ما تصور می‌کرد که روزی این شبکه‌ها و بلاگ‌ها، به وسیله‌ای برای درآمدزایی میلیون‌ها انسان تبدیل شود. اما امروزه این اتفاق افتاده و بخش مهمی از کار و زندگی ما به بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی وابسته شده است. از این رو، بسیاری از مشاغل و کسب و کارهای بزرگ و کوچک، به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از رموز موفقیت در کار، استفاده درست از بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی است. اما منظور از استفاده درست از بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی چیست؟ چگونه می‌توان از طریق بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی، برای درآمدزایی استفاده کرد؟ پاسخ این است که راه‌هایی وجود دارد که می‌توان با شناخت آن‌ها، از بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی جهت درآمدزایی استفاده کرد. این روش‌ها عبارت است از:

۱.حفظ مخاطبان یا دنبال کننده‌ها

درست است که هر چه دنبال کننده‌های شما در بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیشتر باشد، پست‌ها و کسب و کار شما بیشتر دیده می‌شود، اما اولویت اصلی شما باید حفظ دنبال کننده‌ها باشد، نه جذب دنبال کننده‌های بیشتر. البته جذب کردن مخاطبان بیشتر نیز مهم است، اما شما باید در وهله اول یاد بگیرید که چگونه مخاطبان یا دنبال کننده‌های خود را حفظ کنید، سپس به دنبال جذب افراد بیشتر باشید. یکی از راه‌های مهم جهت عملی کردن این اصل، ایجاد محتواهای جذاب است. هر چه محتواهای شما جذاب‌تر باشد، مخاطبان شما تمایل بیشتری به دنبال کردن شما می‌یابند. همچنین به تدریج افراد بیشتری جذب شبکه‌های شما می‌شوند.

۲.نشان دادن خلاقیت‌ها و مهارت‌ها

نشان دادن نقاط قوت، خلاقیت‌ها و مهارت‌ها، نقش مهمی در حفظ مخاطبان، جذب آن‌ها و بالا رفتن بازدید پست‌ها یا محتواها دارد. بهتر است هر خلاقیت منحصربه‌فردی که شبکه اجتماعی یا وبلاگ شما از آن برخوردار است را با خلاقیت به مخاطبان نشان دهید. مثلا اگر شبکه اجتماعی شما صرفا در راستای خرید و فروش محصولات خاصی فعالیت دارد و از درگاه پرداخت هوشمند استفاده می‌کنید، آن را به مشتریان خود معرفی کنید تا آنان با پرداخت آسان و سریع، خرید خود از شما را مجددا تکرار کنند.

۳.جذب مخاطبان بیشتر

بعد از آنکه کارهای اصولی مربوط به بلاگ و شبکه اجتماعی خود مانند به کارگیری راهکارهای حفظ مخاطبان را انجام دادید، می‌توانید به فکر جذب مخاطبان بیشتر باشید. جذب مخاطبان کاملا به خلاقیت و تلاش شما بستگی دارد. بخشی از این کار ممکن است خود به خود صورت بگیرد. به عنوان نمونه ممکن است شما یک محتوای بسیار جذاب را در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام، پست کنید و پست شما بازدید بالایی پیدا کند. همین موضوع باعث قرار گرفتن پست شما در اکسپلور کاربران جدید و آشنا شدن آن‌ها با صفحه شما شود. علاوه بر این، شما می‌توانید از طریق تبلیغ کردن صفحه اجتماعی خود، مخاطبانی را جذب کنید. شاید لازم باشد برای این کار، کمی دست و دلبازی کنید و مبلغی را هزینه نمایید.

۴.وبلاگ نویسی به طور منظم

یکی از راه‌های به‌روز ماندن در دنیای تغییرات پی‌درپی، ایجاد محتواهای متعدد و نوشتن منظم در بلاگ‌ها است. بسیاری معتقدند برای بلاگ‌ها، دو یا سه بار نوشتن در هفته کافی است. حتی با توجه به محتواها و وقت شما، این تعداد می‌تواند بیشتر نیز شود، اما سعی کنید این تعداد کمتر از دو نوشته در هفته نباشد. نوشتن و ایجاد محتوا باعث می‌شود که مخاطب شما بتواند با شما ارتباط برقرار کند. به عبارتی، نوشتن، پل ارتباطی میان صاحبان وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان است.

چگونه از بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی درآمدزایی کنیم؟

۵.دریافت پول از طریق به اشتراک گذاشتن دانش

اگر پیش از این بر ویژگی داشتن خلاقیت تاکید کردیم، به دلیل آن است که داشتن خلاقیت در ایجاد پست یا محتوا، باعث می‌شود که بتوانید محتوای خود را در برخی از شبکه‌های اجتماعی بفروشید. این روش، یکی از روش‌های مستقیم در کسب درآمد از شبکه‌های اجتماعی است. یوتیوب از جمله شبکه‌هایی است که از محتواهای جذاب و پربازدید حمایت مالی می‌کند. جیسون پارکس، صاحب آژانس بازاریابی اجتماعی The Media Captain  درباره یکی از پست‌های یوتیوب خود که بازید ۱۵۰۰۰۰ نفری داشت، می‌گوید: “ما با به اشتراک گذاشتن یک ویدئو در مورد نحوه ضربه زدن در تنیس، توانستیم پول خوبی به دست آوریم.”

۶.ایجاد راه‌های ارتباطی آسان با مخاطبان

پل ارتباطی صاحبان شبکه‌های اجتماعی یا وبلاگ‌ها با مخاطبان خود، یک اصل مهم است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. اگر ارتباط شما با مخاطبان از طریق راه‌های آسان و همراه با احترام باشد، قطعا آنان تمایل بیشتری به دنبال کردن شما خواهند داشت. بنابراین لازم است همیشه راه‌های ارتباطی آسان و متعدد را برای مخاطبان خود در نظر بگیرید تا آنان بتوانند نظرات، انتقادات و سوالات خود را با شما در میان بگذارند.

این موضوع در رابطه با شبکه‌ها و بلاگ‌هایی که به معرفی کسب و کار خود می‌پردازند مهم‌تر است. مثلا تصور کنید یکی از مخاطبان شما، محصولی را از صفحه شما انتخاب می‌کند و قصد خرید و پرداخت هزینه آن را دارد. این مخاطب، تنها دارای کارت بانکی سپه است و مجبور است برای پرداخت هزینه از  کارت به کارت بانک سپه استفاده کند. در این صورت اگر شما فاقد این حساب بانکی باشید، مخاطب یا مشتری از خرید خود منصرف خواهد شد و یا مجبور است با دشواری‌های فراوان، مبلغ را پرداخت کند.

۷.ایجاد پاپ آپ‌های خلاقانه

پاپ آپ، یکی از راه‌های تبلیغات است که بیشتر در مورد سایت‌ها و وبلاگ‌ها کاربرد دارد. پاپ آپ را می‌توان صفحه‌ای جدا از سایت یا وبلاگ اصلی دانست که به صورت جدا باز می‌شود. احتمالا بسیاری از شما می‌دانید از چه صحبت می‌کنیم و بارها در هنگام باز کردن یک سایت، با باز شدن ناگهانی پاپ آپ مواجه شده‌اید. پاپ آپ، معمولا حاوی تبلیغات است، اما برخی از ادمین‌ها برای جذب مخاطبان از آن جهت ارائه خدمات خاصی نیز استفاده می‌کنند. مثلا ممکن است یک پاپ آپ شامل چندین کتاب پی‌دی‌اف رایگان، موزیک، فیلم و حتی معرفی راه‌های پرداخت قبوض آب و برق مانند پرداخت قبض تلفن ثابت باشد. انتخاب اینکه چه چیزی برای مخاطب مفید است و می‌تواند جذاب باشد، بسیار مهم است و می‌تواند یک راه عالی برای تبلیغات و کسب درآمد نیز باشد. پس اهمیت پاپ آپ را دست‌کم نگیرید.

سخن نهایی

راه‌های درآمدزایی از طریق بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد است. بسیاری از این راه‌ها، توسط کاربران باهوش و خلاق شناسایی شده و استفاده می‌شود. اما هنوز هم راه‌های ناشناخته زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما در کسب درآمد کمک کند. با این حال برای درآمدزایی، حتما نیاز به کار خارق‌العاده‌ نیست، گاهی رعایت اصول اولیه که در این نوشته به آن‌ها اشاره کردیم و نیز داشتن خلاقیت، می‌تواند بهترین راه درآمدزایی شما باشد. پس برای شروع بهتر است به موارد گفته شده توجه کنید و با آزمون و خطاهای متعدد و کسب نقاط ضعف و قوت خود، مسیر درست را تشخیص دهید و در آن مسیر گام بردارید.

بدون نظر

ورود