تنها خلبان افغان که خود و هلیکوپتر بلک هاوک آمریکایی اش را تسلیم طالبان کرد

تنها خلبان افغان که خود و هلیکوپتر بلک هاوک آمریکایی اش را تسلیم طالبان کرد

محمد ادریس مومند می گوید: «شاید برخی افراد از کار من خوشحال نباشند اما به آن ها می گویم که کشور مانند مادر است و هیچ کس نباید به آن خیانت کند». محمد ادریس یکی از معدود خلبانان دستچین شده افغان بود که توسط ایالات متحده برای آموزش خلبانی و دفاع از کشورشان پیش از سقوط کابل به دست طالبان انتخاب شده بود. اما وقتی گروه طالبان کابل را در سال گذشته بازپس گرفتند، ادریس به متحدان قدیمی پشت کرده و همراه با هلیکوپترش خود را به دشمنان سابق تسلیم کرد. به نظر می رسد او تنها خلبان افغان باشد که چنین کاری کرده باشد.

تنها خلبان افغان که با هلیکوپتر بلک هاوک خود به طالبان تسلیم شد

او دلیل این کار خود را چنین شرح داده است: «هدفم این بود که از دارایی متعلق به افغانستان محافظت کنم». محمد ادریس در سال ۲۰۰۹ به ارتش افغانستان پیوست و برای یک دوره آموزشی ۴ ساله به ایالات متحده آمد و در مرکز آموزش نظامی موسوم به وست پوینت آموزش دید. گفته می شود که هزینه آموزش یک خلبان هلیکوپتر در ایالات متحده بیش از ۶ میلیون دلار است. مومند این فرصت را برای خود بسیار ارزشمند دانسته و همچنان با خوشحالی از روزی که اولین سورتی پروازرش را تجربه کرد می گوید: «بسیار هیجان زده و خوشحال بودم. هرگز تصور نمی کردم که در زندگی ام روزی اینچنین فرا برسد». این خلبان افغان بعد از پایان دوره آموزشی چهار ساله در ایالات متحده به افغانستان و نزد خانواده اش بازگشت.

تنها خلبان افغان که با هلیکوپتر بلک هاوک خود به طالبان تسلیم شد

تنها خلبان افغان که با هلیکوپتر بلک هاوک خود به طالبان تسلیم شد

در ابتدا، محمد به منطقه هرات در غرب افغانستان اعزام شد، جایی که سوار بر هلیکوپترهای روسی Mi-17 می شد. چند سال بعد او برای یک دوره آموزشی مهم دیگر انتخاب شد. در سال ۲۰۱۸ بود که وی همراه با گروه کوچکی از خلبانان جوان افغانستان که با تکنولوژی مدرن هوایی آشنا بودند برای پرواز با هلیکوپترهای بلک هاوک انتخاب شدند. از آن به بعد بود که وی خلبانی این هلیکوپتر را بر عهده داشت. این هلیکوپترهای نظامی در ماموریت های پشتیبانی و حمل و نقل هوایی مورد استفاده قرار می گرفتند. برای سال ها، ایالات متحده و متحدانش میلیاردها دلار صرف آموزش و تجهیز ارتش افغانستان با این امید کردند که نیروهای این کشور بتوانند حملات طالبان را خنثی کنند اما این امید آن ها سال گذشته با تصرف سریع کابل توسط شبه نظامیان طالبان به ناامیدی مطلق منجر شد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • محمد رضا شهریور ۱۰, ۱۴۰۱

  آدم باید چقدر بی شرف باشه؟ تازه کارشم توجیه میکنه

  • علیرضا شهریور ۱۰, ۱۴۰۱

   اتفاقاکارش بسیارشرافتمندانه بود.

 • محمد شهریور ۱۰, ۱۴۰۱

  بی شرف…اگر شرف داشت که رنج ملت و دختران سرزمینش را میدید