حمله تند نیل گیمن به ایلان ماسک پس از انتقاد او به سریال «حلقه های قدرت»

حمله تند نیل گیمن به ایلان ماسک پس از انتقاد او به سریال «حلقه های قدرت»

انتقاد ایلان ماسک از سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت (The Lord of the Rings: The Rings of Power) پاسخی بی‌رحمانه از سوی نیل گیمن (Neil Gaiman) به همراه داشت.

نیل گیمن، نویسنده و فیلمنامه نویس برنده جوایز مختلف ادبی، پس از آنکه ایلان ماسک از سریال حلقه های قدرت، سری جدید ارباب حلقه ها که از آمازون پرایم پخش می‌شود انتقاد کرد، تیر خلاص را به غول دنیای فناوری زد و به شیوه خودش به او فهماند که نظرش در دنیای ادبیات و فیلم اهمیت و جایگاهی ندارد.

تلاش طولانی مدت آمازون پرایم ویدیو در دنیای فانتزیِ دوست داشتنی تالکین هفته گذشته در این سرویسِ پخش، منتشر شد. همیشه فشار فوق العاده‌ای بر شانه های حلقه های قدرت وجود داشت زیرا میراث تالکین، طرفداران پرشوری داشته و سه‌ گانه پیتر جکسون به گسترش بیش از پیش پایگاه هواداران این داستان تخیلی محبوب دامن زده است.

مسخره کردن ایلان ماسک توسط نیل گیمن پس از انتقاد او به سریال «حلقه های قدرت»

پس از نقدهای مثبت اولیه از سوی منتقدان، مخاطبان با مشاهده دو قسمت اول این سریال در اینترنت، تغییراتی را که در مقایسه با داستان افسانه‌ای اصلی رخ داده بود محکوم کردند. عمده نظرات بینندگان، شکایت از ناهمسانی در The Rings of Power بود. برخی از تنوع نژادی گونه هایی نظیر الف ها و هارفوت ها، پیشینیان هابیت (که توسط خود تالکین به عنوان «پوست قهوه ای تر» توصیف شده بود) انتقاد کردند. در حالی که بقیه با ماجرای گالادریل در دو قسمت اول مشکل داشتند.

مسخره کردن ایلان ماسک توسط نیل گیمن پس از انتقاد او به سریال «حلقه های قدرت»

نیل گیمن، از کهنه کاران ژانر فانتزی با آثاری نظیر خدایان آمریکایی و سَندمن، پیش‌تر این واکنش‌ها را نادیده گرفته بود. او اعلام کرد در ساخت اسپین آف ارباب حلقه ها نقشی نداشته اما از تماشای دو قسمت اول این سریال لذت برده است.

ظاهرا ایلان ماسک آخرین نفری بود که از نمایش اولیه دو قسمت حلقه های قدرت در توییتر انتقاد کرد؛ اتفاقی که باعث شد گیمن بار دیگر در یک توییت مختصر و مفید، تلافی کند. او ابتدا نوشت: «تالکین در قبرش لرزید.» و سپس در توییت دیگری گفت:

تا به اینجا تقریبا همه شخصیت های مرد بزدل، عوضی و یا هردوی این‌ها بوده‌اند. فقط گالادریل شجاع، باهوش و خوب است.

نیل گیمن یک روز بعد هنگامی که یک کاربر نظر او را در رابطه با توییت ماسک پرسید در پاسخی کوبنده نوشت:

ایلان ماسک برای مشاوره درباره اینکه بفهمد چطور در خرید توییتر شکست بخورد پیش من نمی‌آید و من برای نقد فیلم، تلویزیون یا ادبیات سراغ او نمی‌روم.

مسخره کردن ایلان ماسک توسط نیل گیمن پس از انتقاد او به سریال «حلقه های قدرت»

پس از این توییت ها برخی به دشمنی ماسک با جف بزوس، مدیرعامل آمازون اشاره کردند تا ثابت کنند نظرات او بیشتر مربوط به آمازون است تا سریال. اما شاید بتوان گفت نظر ماسک در این مورد منعکس کننده جمعیتی مُغرض و عمدتا زن ستیز است؛ افرادی که در ساخت دنیای فانتزی پیچیده ارباب حلقه ها توجه چندانی به انگیزه های واقعی تالکین ندارند. با وجود نارضایتی تالکینیست ها آمار نشان می‌دهد که حلقه های قدرت رکورد ۲۵ میلیون بیننده آمازون را در اولین نمایش خود زده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۲ نظر

ورود

 • امیر شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  اما شاید بتوان گفت نظر ماسک در این مورد منعکس کننده جمعیتی مُغرض و عمدتا زن ستیز است.
  نخیرم
  نخیرم
  نظر روزیاتو و نیل گی – من و جمعی دیگر در این مورد منعکس کننده جمعیتی مُغرض و عمدتا مرد ستیز است.
  چطوریه همه ی زن ها احمق باشند و همه ی مرد ها دلیر و جسور زن ستیزی هست؛ اما همه ی مرد ها احمق باشند و همه ی زن ها دلیر و جسور مرد ستیزی نیست؟؟؟!!!!!!
  گاهی اوقات عقل هم خوب چیزیه.
  اگه قراره برابری جنسیتی باشه نباید جنس مخالف ستیزی ای هم باشه.
  اگه قراره برابری ای باشه نباید فمینیستی هم باشه…

 • امین شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  ببینید دیگه اینقدر آش شور شده که صدای ماسک هم در اومده. خیلی باید احمق باشی که بگی نظر ماسک و بسیاری از کسان دیگه ای که به این سریال چرت انتقاد کردند مغرضانه و زن ستیزانه است. شما فمینیستها هم دیگه گندش رو درآوردین. توی فیلمها و سریالهاتون دیگه توهینی نمونده که به مردها نشه بعد انتقاد هم که میکنی میشی زن ستیز. خودتون از این حجم نفرت و عقده توی رفتار و گفتارتون حالت تهوع نمی گیرید؟ 🤮

 • مهدی شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  این سریال
  یک طرفدار تالکین را به هیچ عنوان راضی نمی کند !

  اما به عنوان یک سریال به دلیل جذابیت های بصری و جلوه های ویژه ارزش دیدن را قطعاً دارد .

  • خسته شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

   داداش شما فیلم های مارول رو ببین اگه جلوه های بصری برات مهمه

 • MXD شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  عجب چطوره ک توهین به مردان ؛ مرد ستیزی نیست ولی تا میایی به فمینیست‌های بی منطق یچی میگی که حقیقته میشه جمعیت مغرض زن ستیز:/؟

 • آیدا شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  کاشکی موضوع رو به فمینیست ربط نمیدادن. فمینیست نمیگه که مرد ها احمقن و فقط زن ها مهمند. این هم خودش یک جور زن ستیزی میشه
  قضیه اینه که این گالادریلی نیست که ما می‌شناسیم. چه خوب چه بد گالادریل آدم جنگ جویی نیست.

  • سالار شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

   دیگه دوره تطهیر فمینیسم گذشت. اکثر افراد متوجه شدند ذات این ایدئولوژی چیه و اثراتش چی بوده. فمینیستها حتی به توهین به مردها هم رضایت نمیدن. برو ببین هشتگ KAM# رو کیا راه انداختند. اگر نمی دونی چیه مخفف اینه Kill All Men!
   ضمنا تو همین یک خط کامنتت هم منطق فمینیستی رو نشون دادی: اینکه بگن مردها احمقن و فقط زنها مهمند به نظرت بازهم زن ستیزیه. حتی به زبونت نمیاد که بگی مردستیزیه. کلا براتون تعریف نشده است ظلم به مردان!

  • ah شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

   پس شما هنوز نمیدونید فمینیست چیه
   مشکل فمینیست نیست مشکل آمار و ارقام غلط،عقده دوران کودکی،نسبت دادن ناتوانی هابه شخص دیگر،فرافکنی،… که همگی نشانه های بیماری های مزمن روانی است و باید درمان بشه
   نسبت دادن تمام مشکلات روزمره شان به نظام مردسالاری که ممکنه باعث تربیت جنگجو های قدرتمند بشه اما در آمریکا ارتش جدا از سیاست عوام فریبانه اداره میشه به همین دلیل این اتفاقات رو اونا تاثیری نداره چندین سرباز تعلیق شده تعریف میکنن تو ارتش به راحتی یه فرمانده به رییس جمهورهای سابق و کنونی شون فوش و متلک ناموسی میده بدون ترس از برخورد قضایی چون بایدن میدونه اون جفنگیاتی که میگه برای مردمشه و نه مرد های جنگجوش برای رقم زدن یه فاجعه دیگه مثل می لای در ویتنام

  • وحید شهریور ۱۸, ۱۴۰۱

   مشکل اینجاست که شما گلادرایل رو از سه گانه ی ارباب حلقه ها میشناسی و گلادرایل تو اون دوره بسیار خردمند و صلح طلب تر از گذشته شده. نزدیک به ۳۰۰۰ سال بین گلادرایلی که میشناسی با اینی که تو سریال نشون میدن فاصله هست. در دوران دوم گلادرایل اتفاقا یکی از جنگجو ترین های سرزمین میانه بود

 • حامد شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  حرف مفت زیاد میزنه ایلان ماسک
  سریال تو این دو قسمت تقریبا به همون اندازه که شخصیت زن قوی داره مرد قوی هم داره
  سریال فعلا به محوریت گالادریل داره میچرخه که شخصیت مهمی تو داستانه و طبیعیه حضور پررنگش

  • حمید شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

   همیشه نظراتت پای مقالات روزیاتو چرت بوده! آره همه اشتباه می کنند فقط تو درست تشخیص دادی. آرزو به دل موندیم یک نظر درست درمون از تو یکی بشنویم.

 • احمد شهریور ۱۹, ۱۴۰۱

  این که به منتقدین و طرفداران داستان های تالکین برچسب زن ستیز داده می شود عادیه و عنوان زن ستیز به سپر مورد علاقه این گونه افراد تبدیل شده است،این شرکت های بزرگ هستند که از عناوین مورد علاقه مردم در سطح جهانی سو استفاده می کنند تا سیاست های خود را اعمال کنند