هر آنچه که باید در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا بدانید؛ از همسران تا تحصیلات

هر آنچه که باید در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا بدانید؛ از همسران تا تحصیلات

بدنبال مرگ ملکه الیزابت دوم در اسکاتلند در روز پنج شنبه، بریتانیا به سرعت شرایط را برای جانشینی پسر ارشد او ، چارلز آماده کرد و امروز به طور رسمی چارلز سوم به عنوان پادشاه بریتانیا بر تاج و تخت پادشاهی بریتانیا نشست. بر اساس اعلام رسمی کاخ باکینگهام، چارلز عنوان رسمی شاه چارلز سوم را داشته و همسرش، کامیلا، نیز به عنوان ملکه همسر در کنار وی خواهد بود. چارلز سوم ۷۳ ساله پدربزرگ پنج نوه بوده و به عنوان پادشاه بریتانیا و ۱۴ قلمرو مشترک المنافع دیگر فعالیت خواهد کرد.

همه چیز در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا

بیوگرافی شاه چارلز سوم

چارلز سوم فرزند الیزابت و شورهش شاهزاده فیلیپ است که در ۱۴ نوامبر ۱۹۴۸ بدنیا آمد در حالی که اولین فرزند پسر این زوج بود. او در کاخ باکینگهام در لندن در ساعت ۹:۱۴ عصر به دنیا آمد و حدود یک ماه بعد با نام چارلز فیلیپ آرتور جرج توسط اسقف اعظم کانتربری که ارشدترین کلیسای انگلیس است غسل تعمید داده شد. شاهزاده جوان به جای اینکه در کاخ باکینگهام تحت آموزش خانگی قرار گیرد، همانند پدرش به مدرسه گوردون استون رفت، مدرسه ای شبانه روزی در شرق اسکاتلند.

همه چیز در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا

او بعدها در سال ۱۹۶۷ در دانشگاه کمبریج در رشته تاریخ تحصیل خود را آغاز کرد. شاه چارلز سوم اکنون ۷۳ سال دارد و بدین ترتیب مسن ترین شخصیت در خاندان سلطنتی بریتانیا در هنگام تاجگذاری است، کسی که طولانی ترین انتظار را برای رسیدن به تاج و تخت بریتانیا در تاریخ خاندان سلطنتی این کشور تجربه کرده است. در سال های اخیر، با وخیم تر شدن شرایط جسمانی مادرش، چارلز بیش از پیش در مراسمات عمومی حضور یافت و بخشی از وظایف مادرش را بر عهده گرفت. مادرش در سن ۲۵ سالگی در فوریه ۱۹۵۲ به جایگاه ملکه و رهبری بریتانیا دست یافت. در روز رسیدنش به مقام ملکه بریتانیا، چارلز سه ساله بود و به عنوان جانشین مادرش انتخاب شد.

همه چیز در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا

بر اساس اطلاعیه کاخ باکینگهام، چارلز از این به بعد با نام شاه چارلز سوم شناخته خواهد شد و شاه چارلز ولز نخواهد بود. او دیگر عناوین پادشاهی مانند رییس کلیسای انگلیس و کشورهای مشترک المنافع را نیز به دست خواهد آورد. پیش از مرگ مادرش، چارلز لقب شاهزاده ولز را در اختیار داشت. چارلز در سن ۲۰ سالگی در اول جولای ۱۹۶۹ در مراسمی در قلعه کرنارفون در ولز به عنوان شاهزاده ولز انتخاب شد. پیش از این مراسم، او مدتی را صرف یادگیری زبان ولزی کرد و در سال ۲۰۱۹ بود که پنجاهمین سالگرد رسیدن به مقام شاهزادگی ولز را در کنار ملکه جشن گرفت، جایی که مراسمی توسط بنیادهای خیریه ولز ترتیب داده شده بود.

پیش از اینکه چارلز به پادشاهی بریتانیا برسد، پسرش ویلیام لقب دوک کمبریج را داشت و اکنون ویلیام ولیعهد خواهد شد و عنوان دوک کورنوال را به دست خواهد آورد. این عنوان در سال ۱۳۳۷ توسط شاه ادوارد سوم خلق شده و برای ارشدترین پسر حاکم وقت بریتانیا در نظر گرفته می شود، عنوانی که تا پیش از مرگ ملکه در اختیار چارلز بود. در اولین سخنرانی به عنوان پادشاه جدید بریتانیا، چارلز در روز جمعه اعلام کرد که ویلیام و همسرش، کاترین، شاهزاده و پرنسس جدید ولز خواهند بود.

همه چیز در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا

زندگی زناشویی شاه چارلز سوم

چارلز از اواخر دهه ۱۹۷۰ به عنوان ولیعهد بریتانیا خدمت کرده و ۳۰ ساله بود که در سال ۱۹۸۱ با یک مربی پرستاری ۱۹ ساله و کم رو به نام دایانا اسپنسر ازدواج کرد، در مراسم عروسی که نزدیک به ۸۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان شاهد آن بودند. حاصل این ازدواج دو پسر به نام های شاهزاده ویلیام بود که در ۲۱ ژوئن ۱۹۸۲ به دنیا آمد و شاهزاده هری که در ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۴ متولد شد، پیش از اینکه در سال ۱۹۹۲ رسماً از هم جدا شدند. شایعات در مورد رابطه شاهزاده چارلز با نامزد قبلی اش کامیلا پارکر باولز قبل از طلاق از دایانا نیز وجود داشت و بعد از طلاق و مرگ دایانا نیز ادامه داشت.

همه چیز در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا

چارلز در سال ۲۰۰۵ با کامیلا پارکر باولز ازدواج کرد پس از آنکه در سال ۱۹۹۶ از همسر اولش پرنسس دایانا طلاق گرفت و دایانا یک سال بعد بود که در یک تصادف خودرو در پاریس کشته شد که جهان را در بهت و حیرت فرو برد. وقتی چارلز و کامیلا با هم ازدواج کردند، اعلام شد که کامیلا در صورت رسیدن شوهرش به پادشاهی، عنوان ملکه را نخواهد داشت بلکه عنوان «پرنسس همسر» یا «پرنسس همنشین» به او داده می شود زیرا آن روزها دیدگاه عمومی نسبت به همسر جدید چارلز چندان مناسب نبود.

همه چیز در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا

اما در هفتادمین سالگرد رسیدن به جایگاه ملکه بود که ملکه الیزابت در اوایل سال جاری اعلام کرد بعد از رسیدن چارلز به پادشاهی بریتانیا، عنوان همسر او «ملکه همسر» یا «ملکه همنشین» خواهد بود. کامیلا پیش از این با عنوان دوشس کورنوال شناخته می شد. شاه چارلز سوم در دوران زندگی خود با رسوایی های متعددی مواجه شده است، به ویژه بعد از مرگ پرنسس دایانا در سال ۱۹۹۶ در یک حادثه رانندگی و همچنین صحبت های بحث برانگیز او و گاف هایی که گاهی اوقات مرتکب شده است.

چارلز اول و دوم چه کسانی بودند؟

چارلز اول بعد از پدرش، جیمز اول، در سال ۱۶۲۵ به پادشاهی رسید. دوران حکومت اول پرآشوب بوده و به جنگ های داخلی انگلستان منجر شد. او با یک کاتولیک ازدواج کرد که مورد اعتراض انگلیسی های اغلب پروتستان واقع شد و شاره چارلز اول نیز وقتی با مخالفت های متعدد مواجه شد، بارها پارلمان را تعطیل کرد. او در جریان جنگ های داخلی از مجلس شکست خورده و به جرم خیانت زندانی شد. شاه چارلز اول از همکاری امتناع کرده و به همین خاطر در سال ۱۶۴۹ در لندن اعدام شد، در دورانی که انگلستان به عنوان یک جمهوری، مدت کوتاهی توسط الیور کرامول رهبری می شد.

بعد از مرگ او، اسکاتلندی ها پسرش چارلز دوم را به این کشور دعوت کرده و آنجا بود که او خود را شاه نامید. پارلز دوم در سال ۱۶۵۱ در اسکون تاجگذاری کرد که واکنش نیروهای نظامی انگلستان و حمله اسکاتلند را در پی داشت. چارلز دوم به فرانسه گریخت و دولت انگلستان اعلام نمود که انگلستان و اسکاتلند به هم پیوسته و یک کشور با منافع مشترک را تشکیل خواهند داد، اتحادی که در سال ۱۶۵۲ میلادی شکل گرفت. چارلز دوم ۹ سال آینده را در تبعید گذراند و در سال ۱۶۶۰ و پس از مرگ کرامول بود که بار دیگر به لندن دعوت شد و تاج و تخت بریتانیا را پس گرفت. او که هنوز به فکر انتقام بود، تمام کسانی که رأی به اعدام پدرش داده بودند را اعدام کرد و حتی جنازه کرامول نیز از قبر بیرون آورده شده و گردن زده شد. در اواخر دوران پادشاهی چارلز دوم، اختلافات مذهبی در انگلستان رخ داده و او در سال ۱۶۸۵ بدون اینکه فرزند و جانشینی داشته باشد درگذشت.

همه چیز در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا

شاه چارلز سوم به خاطر چه فعالیت هایی شناخته می شود؟

چارلز همواره به خاطر فعالیت های اجتماعی و خیریه اش شناخته شده است. او حامی یا رییس بیش از ۴۰۰ سازمان است که در حوزه های گلف، اپرا و نظامی فعالیت می کنند. طبیعت و حفاظت از محیط زیست نیز از نگرانی های اصلی چارلز سوم به شمار می آیند، حتی قبل از اینکه بحث تغییرات اقلیمی در رسانه ها مورد توجه امروزی قرار گیرد. او همواره مدافع استفاده از خودروهای برقی بوده و همانند مادرش، در زمینه درختکاری فعالیت های زیادی داشته است. او جوایز نقدی بزرگ برای نوآوری های تکنولوژیکی و علمی را مهم دانسته زیرا این نوآوری ها می توانند میزان آزادسازی دی اکسید کربن و تاثیرات آن بر شرایط اقلیمی را کاهش دهند. او همچنین مدیریت یک مزرعه ارگانیک را بر عهده دارد و تولیدات خود را به مغازه های انگلیس می فرستد.

شاه جدید بریتانیا به خاطر حمایت از فعالیت های خیریه نیز شناخته می شود. بنیاد خیریه او با نام Trust ، مهارت های کاری را به هزاران جوان بریتانیایی آموزش می دهد، بنیادی که در دوران بحران بیکاری در انگلیس تاسیس شد. چارلز به معماری، هنر خاورمیانه و روش های درمانی جایگزین نیز علاقه دارد. چارلز یک نویسنده قابل نیز هست و نامه هایی که به مقامات و کارکنان دولت انگلیس می فرستد به خاطر سبک نوشتاری خاصش بسیار مشهور است. از چارلز به عنوان مردی حساس یاد می شود که علاقه زیادی به باغبانی دارد. او همچنین در نقاشی آبرنگ نیز مهارت بالایی دارد.  او در بریتانیا و استرالیا تحصیل کرده و در رشته های باستان شناسی، مردم شناسی و تاریخ در کالج ترینیتی، کمبریج در اواخر دهه ۱۹۶۰ درس خوانده، پیش از اینکه به عنوان خلبان به نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا بپیوندد.

همه چیز در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا

بعد از مرگ ملکه الیزابت دوم چه اتفاقی رخ می دهد؟

شاه چارلز سوم در کنار مادرش در کاخ بالمورال، اسکاتلند بود وقتی وی روز پنجشنبه در سن ۹۶ سالگی درگذشت. او روز جمعه به لندن بازگشت تا مطابق انتظار بر فرآیند آمادگی کاخ باکینگهام برای تدفین ملکه نظارت کرده و با لیز تراس، نخست وزیر جدید بریتانیا دیدار کند. دو فرزند او، ویلیام و هری، نیز در حال حاضر در بریتانیا هستند. شاهزاده هری همراه با همسر و فرزندانش در کالیفرنیا زندگی می کند.

بعد از مرگ ملکه الیزابت، چارلز بیانیه ای در مورد مرگ «مادر عزیز»ش منتشر کرده و از ملت بریتانیا و جهانیان به خاطر حمایت ها و پیام های تسلیت شان تشکر کرد. او گفت که خانواده اش وارد یک دوره سوگواری و تغییر خواهند شد. او روز شنبه در کاخ سنت جیمز در لندن در شورای جلوس، رسماً به عنوان پادشاه جدید بریتانیا انتخاب شده و سوگند یاد کرد.

بیشتر بخوانید:

تصاویری متفاوت از ملکه الیزابت در دوران جنگ؛ راننده کامیون، تعمیرکار و سرهنگ افتخاری

۱۰ باری که ملکه انگلیس پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • Bashir Taqavi شهریور ۲۶, ۱۴۰۱

    “مشترک المنافع” اسم جدید “مستعمره” ـست؟

    • ali شهریور ۲۶, ۱۴۰۱

      اره ، هر چند وقتی اسمش رو عوض میکنن ولی …