ساخت یک «خورشید مصنوعی» با دمای ۷ برابر خورشید واقعی توسط محققان کره جنوبی

ساخت یک «خورشید مصنوعی» با دمای ۷ برابر خورشید واقعی توسط محققان کره جنوبی

دانشمندان کره جنوبی در تلاش برای دستیابی به انرژی پاک بدون محدودیت و بی پایان یک «خورشید مصنوعی» ساخته اند که هفت برابر داغ تر از خورشید واقعی است. این پیشرفت بزرگ که با تلاش دانشگاه ملی سئول و موسسه انرژی گداختی کره بدست آمده بدین معناست که دانشمندان توانسته اند یک واکنش گداخت هسته ای را در دماهای فراتر از ۱۰۰ میلیون درجه سلسیوس به مدت نیم دقیقه ممکن سازند. رآکتور هسته ای که در مرکز تحقیقات پیشرفته توکاماک در ائه جون واقع شده، به مدت ۲۰ ثانیه به دمای ۱۰۰ میلیون درجه سلسیوس رسیده است. در مقایسه باید بدانید که دمای هسته خورشید ۱۵ میلیون درجه سلسیوس است، ستاره ای که قدرت آن را گداخت یا همجوشی هسته ای تولید می کند.

ساخت خورشید مصنوعی با دمای 7 برابر دمای خورشید توسط کره جنوبی

یو سوک جائه، رییس موسسه انرژی گداختی کره در این باره گفته است :«ما معمولاً می گوییم که انرژی گداختی یک منبع انرژی رویایی است- تقریباً بی پایان است، با تولید اندک گازهای گلخانه ای و بدون زباله های هسته ای بسیار زیاد- اما این پیشرفت اخیر به معنای این است که گداخت یک رویا نیست». سوک جائه می گوید که هدف تیم تحقیقاتی او ساخت رآکتوری است که بتواند به مدت ۵ دقیقه معادل ۳۰۰ ثانیه در چنین دمایی کار کند. وی در این باره گفته است: «این پایان داستان نیست، ما باید به ۳۰۰ ثانیه برسیم- ۳۰۰ ثانیه حداقل پنجره زمانی است که عملیات های باثبات را نشان می دهد و سپس این پلاسما می تواند برای همیشه کار کند». محققان همواره در تلاش برای توسعه روش های جدید به منظور خلق مقادیر زیاد انرژی در مسیر مبارزه با بحران انرژی بوده اند.

ساخت خورشید مصنوعی با دمای 7 برابر دمای خورشید توسط کره جنوبی

در فوریه گذشته، یک تیم تحقیقاتی بریتانیایی اعلام کرد که خورشیدی مصنوعی ساخته که دمای آن به مدت ۵ ثانیه به ۱۰ برابر دمای هسته خورشید رسیده است. این رآکتور آزمایشی که در آبینگدون، در مجاورت آکسفورد، ساخته شده توانسته رکورد جهانی تولید انرژی را با ۵۹ مگاژول بشکند که برای تامین انرژی ۱۰,۰۰۰ خانه کافی است. دستاوردهای اخیر در زمینه رقابت برای تولید انرژی گداختی بی پایان بسیار قابل توجه بوده و در یک مورد محققان چینی توانسته اند به مدت ۲۰ دقیقه، یک رآکتور را در دمای ۷۰ میلیون درجه سلسیوس راه اندازی کنند. بر خلاف تکنولوژی شکافت هسته ای، انرژی گداختی یا همجوشی باعث تولید گازهای گلخانه ای مانند بخار آب، دی اکسید کربن، متان، اکسید نیتروس و ازون نمی شود. همچنین خطرات حوادث مرتبط با گداخت هسته ای نیز به خاطر اینکه هیچ محصول رادیواکتیوی ندارد کمتر است. بدین ترتیب در مورد گداخت هسته ای، در تضاد با شکافت هسته ای، هیچ نیازی به تمهیدات آلودگی هسته ای نیست.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • علی شهریور ۲۷, ۱۴۰۱

  کره ی جنوبی تو ساخت راکتورهای هسته ایی واقعا عالیه. الان پروژه های بزرگی داره اجرا مشه تو دنیا. مثل ایتر که بین المللیه و تو فرانسه قرار داره. یه راکتور گداخت هم المان ساخته که تلویزیون اخبارشو گفت یک سال پیشا.

  حالا این راکتور کره جنوبی که هیچی. کره جنوبی قراره یه راکتور بسازه تبدیل میشه به بزرگترین راکتور گداخت تو دنیا. حتی بزرگتر از iter. همه ی دنیا امیدشون به اینه. بعدش به iter .

  چین هم کم کار نکرده. تو این دهه ۴ تا راکتور گداخت ساخته. یدونه میخوان بسازن از ۲۰۳۰ شروع به کار میکنه انگار. یکی از خفن ترینهای گداخت تو دنیا هست.

  به نظرم ارزش اینو داره فردا اعلام کنیم یه راکتور گداخت میخواییم بسازیم و یه بودجه ی عالی مثلا ۵ میلیارد دلار براش در نظر بگیرن و ۱۰ ساله ساخته بشه.

 • مهدی شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

  ما هنوز راکتورای قدیمی یا همون شکافت هسته ایرو بلد نیستیم بسازیم اونوقت خورشید مصنوعیرو بسازیم باشه انشاالله که میسازیم اما تا دیر نشده باید برای انرژیهای فسیلیمون مشتری پیدا کنیم تا قبل از جداییه دنیا از نفتو گاز یه سرمایه ای برای حالو آینده کشور کسب کنیم و کشورو از فقر کنونی نجات بدیم این اوضاع زیبنده تنها حکومت شیعه دنیا نیست ماباید مثالی از خوشبختی میبودیم