ادوارد اسنودن شهروندی روسیه را به دستور ولادیمیر پوتین دریافت کرد

ادوارد اسنودن شهروندی روسیه را به دستور ولادیمیر پوتین دریافت کرد

ادوارد اسنودن افشاگر مشهور نزدیک به بعد از یک دهه فرار از ایالات متحده به دنبال انتشار اسناد محرمانه، توسط ولادیمیر پوتین شهروندی روسیه را دریافت کرد. اسنودن که از پیمانکاران اطلاعاتی سابق آژانس امنیت ملی ایالات متحده بود، در سال ۲۰۱۳ و بعد از افشاگری در مورد عملیات های گسترده و محرمانه این سرویس در تحت نظر داشتن شهروندان آمریکایی از این کشور فرار کرد. اسناد منتشر شده توسط وی نشان می داد که دولت ایالات متحده از شهروندان این کشور در داخل و خارج از کشور جاسوسی می کند. بعد از فرار از ایالات متحده بود که روسیه به اسنودن پناهندگی اعطا کرده و در سال ۲۰۲۰ بود که به او اقامت دائم در این کشور داده شد. برای سال ها، مقامات آمریکایی خواستار بازگرداندن اسنودن به این کشور برای محاکمه شدن به جرم جاسوسی و خیانت بودند.

ولادیمیر پوتین به ادوارد اسنودن شهروندی روسیه را اعطا کرد

در سال ۲۰۱۹، ادوارد اسنودن گفته بود که در صورت تضمین داشتن محاکمه ای عادلانه به ایالات متحده بازخواهد گشت. اتهامات جاسوسی که اسنودن با آن ها مواجه است می تواند تا ۳۰ سال زندان را برای وی در پی داشته باشد. اسنودن یکی از ۷۵ شهروند خارجی بود که هفته گذشته شهروندی روسیه را دریافت کردند. اعطای شهروندی روسیه به اسنودن در رایطی است که روابط بین مسکو و واشنگتن پس از حمله روسیه به اوکراین در بدترین شرایط ممکن قرار دارد. هفته گذشته ولادیمیر پوتین دستور بسیج نسبی برای ورود ۳۰۰,۰۰۰ نیروی ذخیره عمدتاً غیرنظامی به جنگ اوکراین را صادر کرد.

پوتین در یک بیانیه که به صورت مستقیم از تلویزیون منتشر شد گفت: «برای حفاظت از سرزمین مادری مان، حاکمیت و یکپارچگی آن. برای اطمینان از امنیت مردممان و مردم مناطق آزاد شده. ضروری می بینم که پشتیبانی خود را از پیشنهاد وزارت دفاع و نیروهای مشترک در مورد اعلام بسیج نسبی روسیه بیان کنم». این بسیج عمومی از روز چهارشنبه گذشته آغاز شده که اولین بسیج نیروها در این کشور پس از جنگ جهانی دوم است، موضوعی که وخامت جنگ در اوکراین در هفتمین ماه شروعش را نشان می دهد. بدنبال اعلام بسیج نیروهای ذخیره برای اعزام به اوکراین، هزاران مرد روسی از این کشور فرار کرده و بسیاری نیز سعی دارند با شکستن دست و پای خود از اعزام به میدان نبرد خودداری کنند. هزاران نفر نیز به اعلام بسیج نیروها توسط ولادیمیر پوتین اعتراض کرده و به خیابان ها آمده اند.

در تازه ترین مورد تصاویری از یک مرد جوان روسی منتشر شده که از دوستانش خواسته پای وی را بشکنند تا به جنگ اعزام نشود. در این تصاویر دیده می شود که وی در انتهای یک راه پله دراز کشیده و پایش را روی پله گذاشته و منتظر است تا دوستانش پای او را بشکنند. دقایقی بعد، دوستش روی پای او پریده و باعث شکستگی پایش می شود. بعد از آن است که صدای فریاد بلندی از درد از این مرد روسی شنیده می شود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود