۱۱ روز قطعی اینترنت چقدر به اقتصاد کشور آسیب زده است؟

۱۱ روز قطعی اینترنت چقدر به اقتصاد کشور آسیب زده است؟

۱۱ روز از قطع شدن مقطعی اینترنت در ایران می گذرد. این قطعی خسارت زیادی به کسب و کارهای آنلاین و غیرآنلاین زده است. علاوه بر این، در کار مراکز، موسسات و سازمان هایی که برای انجام امور معمول خود نیازمند اینترنت هستند نیز اختلال به وجود آمده است. در گزارش زیان ۱۱ روز قطعی اینترنت آمده است که خسارت ناشی از آن، معادل کل درآمد نفتی ایران توصیف شده است.

در بخش های دیگر گزارش نوشته شده است:

* شهریور ماه بود که اینترنت در ایران قطع شد. نت بلاکس اعلام کرده که قطعی اینترنت در ایران ساعتی یک و نیم میلیون دلار معادل ۴۵ میلیارد تومان زیان اقتصادی به کشور وارد می‌کند. یعنی حدودا روزی هزار میلیارد تومان و در مجموع این ۱۱ روز، رقمی معادل ۱۱ هزار میلیارد دلار.

* برای بزرگی این زیان کافی است که بدانیم درآمد نفتی ایران در سال گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بود. این رقم به آن معناست که قطع اینترنت به اندازه یکسال درآمد نفتی به اقتصاد ایران ضرر زده است.

ضرر قطعی اینترنت به مشاغل اینستاگرام

* این وضعیت، علاوه بر زیان اقتصادی مستقیم، می‌تواند اشتغال بسیاری از افراد را هم تحت تاثیر قرار دهد. بر اساس برخی از گزارش‌ها یک میلیون شغل تنها در اینستاگرام ایجاد شده است.

* دبیر اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی اما آمار عجیبی را اعلام کرده بود. او گفته بود معیشت ۱۰ میلیون نفر اکنون وابسته به فضای مجازی است. اما حالا قطع اینترنت اشتغال و معیشت این گروه را نشانه گرفته است و این گروه حتی نمی‌دانند اینترنت، دوباره وصل و فیلترینگ برطرف می‌شود یا نه.

* نکته جالب‌تر اما اظهارات وزیر ارتباطات است. او از کسب‌وکارها خواسته که در فضای مجازی داخلی فعالیت کنند. از سوی دیگر خودش اذعان کرده که فعلا امکان فعالیت در بستر داخلی وجود ندارد و وعده داده که زیرساخت‌ها را توسعه دهد. تنها سوالی که وزیر به آن پاسخ نداده این است که تا اماده شدن زیرساخت‌ها، مشاغل اینترنتی باید چه کنند.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

تصویب و ابلاغ بخشی از طرح صیانت؛ اینترنت کودک هم راه اندازی شد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • محمد رضا مهر ۱۰, ۱۴۰۱

  اینها قرار بود با یک میلیون تومن کار آفرینی کنند اما نون مردم رو هم آجر کردن

 • PH مهر ۱۰, ۱۴۰۱

  باید کل این خسارت رو‌از سلبریتی ها بگیرن

  • حامد مهر ۱۰, ۱۴۰۱

   این حرف مفت رو چهار تا بسیجی کردن تو ذهن بچگونت
   فقط دلتون میخواد مردم حرف شما رو گوش بدن ولی دیگه دورتون تموم شده
   امیدوارم همه این هزینه هایی که برای این انقلاب شده نتیجه شیرینش رو ببینیم

   • نریمان مهر ۱۰, ۱۴۰۱

    با این هشتگهای چرند از الان مشخصه از این اعتراضات جز تباهی چیزی بدست نمیاد.

   • PH مهر ۱۰, ۱۴۰۱

    بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد🤣😂
    شعور حرف زدنت نشان دهنده سن و سالت سطح سوادته

   • PH مهر ۱۰, ۱۴۰۱

    You must eat it😁😉

 • جن گیر مهر ۱۱, ۱۴۰۱

  فقط ی چیز مردم براشون مهم نیس

 • Amin مهر ۱۱, ۱۴۰۱

  مسئله اینجاست که دارن بکوب فیلترشکن هارو فیلتر میکنن . الان چند روزه گفتن اینترنت کاملا باز شد بجز اینستا و … . گفتم باشه . مجبور شدم توی سه روز ۴۰ تا فیلترشکن نصب کنم . هر کدوم نیم ساعت کار میکنن بعدش کلا هیچ جوره وصل نمیشن . وصل شدن اینترنت هم اینطوره که هم بازی ها دارن فیلتر میشن هم هر چیزی که به بازیها ربط داره ! سایت های داخلی هم مثل فارسروید فیلتر شدن !!! با کدوم منطق دارن فیلتر میکنن؟!!

 • نیما مهر ۱۱, ۱۴۰۱

  هیییچ کس نمیگه ک ضرر قطعی روزانه ی تحریم های ۶۰ ساله امریکا چقدر بوده و هست و…..خواهد بود! روشنفکری ب سبک غربگرایان.