کشف موزاییک باستانی ۱,۶۰۰ ساله بسیار نادر در سوریه که نبرد تروآ را به تصویر کشیده است

کشف موزاییک باستانی ۱,۶۰۰ ساله بسیار نادر در سوریه که نبرد تروآ را به تصویر کشیده است

یک موزاییک ۱,۳۰۰ فوت مربعی در سوریه کشف شده است که صحنه هایی از نبرد تروآ را به تصویر می کشد، نبرد حماسی که بین یونانیان باستان و قوم تروآ بیش از ۲,۰۰۰ سال پیش رخ داد، موزاییکی که به دلیل دست نخورده و سالم بودنش بسیار نادر است. این اثر هنری دوران رومی که ۱,۶۰۰ سال پیش ساخته شده، سربازانی با شمشیر و سپر را همراه با نام هایان و تصاویری از آمازونی های ترسناکی که همراه با مردم تروآ می جنگیدند را در خود دارد. این موزاییک بسیار قدیمی و ارزشمند آخرین اثر هنری باستانی است که در راستان، در استان حمص در شمال سوریه کشف می شود، منطقه ای که در سال ۲۰۱۸ و پس از سال ها درگیری خونین توسط دولت از شورشیان بازپس گرفته شد، یک سال پس از آنکه این گروه ها سعی کردند تکه های این موزاییک را از طریق شبکه های اجتماعی به فروش برساند.

باستان شناسان روز چهارشنبه گذشته اعلام کردند که تاکنون ۶۴ فوت از این موزاییک پرجزییات را کشف کنند که احتمالاً در کف یک حمام عمومی باستانی قرار داشته است. دکتر همام سعد، رییس اداره باستان شناسی و کاوش سوریه در این باره گفته است که از میان صحنه هایی که در این موزاییک به تصویر کشیده شده می توان به تصویری نادر از جنگجویان باستانی آمازونی اشاره کرد که در کنار مردم تروآ می جنگیدند. دکتر سعد به آسوشییتدپرس در این باره گفته است که این کشف در مقیاس جهانی بسیار نادر و دارای جزییات غنی است که شامل صحنه هایی از نبرد تروآ بین یونانیان و تروآیی هاست. آمازونی ها گروهی از جنگجویان زن در اساطیر یونانی بودند که در منطقه کنونی اوکراین سکونت داشتند.

دو نفر از شناخته شده ترین ملکه های آمازون، پنتسیلیا و خواهرش هیپولیتا نام داشتند که اولی در نبرد تروآ مشارکت داشت و دومی صاحب کمربندی جادویی بود که توسط آریس، خدای جنگ، به وی داده شده بود. در اساطیر یونان و روم باستان، هرکول در یکی از ۱۲ ماموریتش موفق به کشتن هیوپلیتا، ملکه آمازونی ها می شود. این ۱۲ ماموریت یا رنج در واقع تنبیهی برای هرکول بودند پس از آنکه وی همسر و فرزندش را به قتل رساند، پس از آنکه هرا، الهه رومی، او را دیوانه کرد. در این موزاییک باستانی همچنین تصویری از نپتون و ۴۰ معشوقه اش دیده می شود، کسی که خدای دریاها در روم باستان به شمار می رفت.

درگیری بین یونانیان باستان و مردم تروآ حدود قرن ۱۲ قبل از میلاد مسیح آغاز شد، زمانی که پاریس، شاهزاده تروآیی در اقدامی دست به ربودن هلن، همسر منلئوس، از فرماندهان اسپارتی می زند. وقتی منلئوس خواهان بازگرداندن همسرش می شود، تروآیی ها با این درخواست مخالفت کرده و او نیز برادرش آگاممنون را به حمله به تروآ ترغیب می کند. به مدت ۹ سال یونانیان دست به غارت و نابودی شهرها و مناطق روستایی اطراف تروآ زدند اما خود شهر تروآ که قلعه های مستحکمی داشت و هکتور، دیگر شاهزاده بزرگ تروآیی، آن را فرماندهی می کرد دور از دسترس یونانیان باقی ماند.

در نهایت یونانی ها یک اسب چوبی غول پیکر و توخالی ساختند که گروه کوچکی از جنگجویان در داخل آن مخفی شده بودند. بحث های بسیاری در این مورد وجود دارد که آیا این اتفاق رخ داده یا خیر اما آنقدر اسناد وجود دارد که ثابت کند این اتفاق رخ داده هر چند اسب چوبی هرگز پیدا نشده است. تروآیی ها نیز به چشم یک غنیمت به جای مانده از یونانیان، این اسب را به داخل شهر بردند و بدین ترتیب بود که شهر تسخیر شد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود