اولین واکسن سرطان احتمالا ظرف چند ماه آینده آماده می شود

اولین واکسن سرطان احتمالا ظرف چند ماه آینده آماده می شود

دانشمندان در حال کار بر روی یک واکسن سرطان هستند که برای هر بیمار شخصی سازی خواهد شد. این واکسن جدید برای درمان بیماران مبتلا به ملانومای پرخطر -کشنده ترین نوع سرطان پوست- استفاده خواهد شد.

این واکسن متحول کننده که می‌تواند از مرگ هزاران نفر در سال جلوگیری کند در مرحله دومین آزمایش از سه آزمایش خود قرار دارد. شرکت های سازنده مُدرنا و مِرک اعلام کرده‌اند که نتایج آزمایشی که مشخص می‌کند آیا این واکسن از بازگشت سرطان جلوگیری می‌کند یا خیر تا پایان سال آماده خواهد شد.

اولین واکسن سرطان تا پایان سال آماده استفاده خواهد بود؟

این واکسن آزمایشی مبتنی بر همان فناوری آر آن ای پیام رسان (mRNA) است که برای ساخت واکسن های کووید ۱۹ استفاده شد. تولید واکسن های mRNA معمولا ارزان تر از واکسن های سنتی تمام خواهد شد، با این حال واکسن های شخصی سازی شده بسیار گران هستند. واکسن سرطان ملانوما برای هر بیمار به طور جداگانه طراحی خواهد شد تا لنفوسیت های T (بخشی کلیدی از عکس العمل سیستم ایمنی بدن) را بر اساس مشخصه هر تومور تولید کند.

سرطان پوست دومین سرطان شایع در میان زنان و مردان ایرانی است و انواع مختلفی از آن وجود دارد که به‌طور کلی تحت دو مجموعه اصلی غیرملانوما و ملانوما قرار می‌گیرند.

اولین واکسن سرطان تا پایان سال آماده استفاده خواهد بود؟

واکسن های mRNA چطور عمل می‌کنند؟

واکسن های مرسوم با استفاده از اشکال ضعیف شده ویروس تولید می‌شوند اما ام آر ان ای ها تنها از کد ژنتیکی ویروس استفاده می‌کنند. هنگامی که یک واکسن mRNA به بدن تزریق می‌شود وارد سلول‌ها شده و به آنها می‌گوید آنتی ژن ایجاد کنند. این آنتی ژن ها توسط سیستم ایمنی شناسایی شده و آن را برای مبارزه با ویروس آماده می‌کنند.

اولین واکسن سرطان تا پایان سال آماده استفاده خواهد بود؟

هیچ ویروسی برای ایجاد واکسن mRNA لازم نیست و این به معنای تسریع روند تولید واکسن است. درنتیجه واکسن های ام آر ان ای به عنوان راه حلی سریع برای همه گیری بیماری های عفونی جدید مورد استقبال قرار گرفته‌اند. همچنین اگر برای مثال ویروسی جهش پیدا کرده و شروع به تغییر کند می‌توان واکسن را به سرعت اطلاح کرد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود