روایت تازه از خودکشی نیکا شاکرمی؛ آخرین پیام او برای مادرش و انتشار عکس جدیدی از وی

روایت تازه از خودکشی نیکا شاکرمی؛ آخرین پیام او برای مادرش و انتشار عکس جدیدی از وی
ماجرای مرگ نیکا شاکرمی یکی از بحث برانگیزترین اتفاقات مرتبط با اعتراضات اخیر است که علیرغم اینکه نزدیک به یک ماه از آن می گذرد اما هنوز شایعات و ابهامات بسیاری در مورد آن وجود دارد. در حالی که مادر نیکا شاکرمی و بخشی از افکار عمومی بر این باورند که نیکا شاکرمی در جریان اعتراضات کشته شده است، نیروی انتظامی و قوه قضاییه با انتشار ویدیوها و شواهد مختلفی مدعی هستند که مرگ نیکا شاکرمی هیچ ارتباطی با اعتراضات نداشته و خودکشی بوده است. خبرگزاری مهر در مطلبی که اخیراً منتشر کرده با ارائه شواهد و اسنادی و همچنین آخرین پیام هایی که ظاهراً بین نیکا و مادرش رد و بدل شده مدعی است که نیکا شاکرمی خودکشی کرده و اطلاعات گوشی او نشان می دهد به دنبال خریدن قرص مرگبار برنج بوده است. متن کامل گزارش خبرگزاری مهر از علت مرگ نیکا شاکرمی در ادامه آمده است.
گزارش یک خودکشی پرسروصدا

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

نیکا شاکرمی ساعتی قبل از پیدا شدن جسم بی جانش توسط اهالی محله ای در تهران، در پیامی خطاب به مادرش نوشت: تقصیر هیچکس نبود!

به گزارش خبرگزاری مهر، خبر درگذشت نیکا شاکرمی فرصتی مناسب برای جریان ضد انقلاب و ضد مردم، جهت قرار گرفتن نامی جدید در پروژه کشته سازیشان بود و درست در لحظات ابتدایی انتشار این خبر، با این عنوان که نیکا به دلیل حضور در اعتراضات خیابانی توسط نیروهای امنیتی کشته شده است پروژه جدیدِ تخریب کننده اذهان جامعه را آغاز کردند.

آن‌ها با تمرکز به هشتگ نیکا شاکرمی در شبکه‌های اجتماعی به ساخت شایعه و تکرار آن در بخش‌های مختلف خبری و فضای مجازی پرداختند و با این ادعا که نیکا توسط مأموران امنیتی دستگیر شده است تلاش کردند تا علت مرگ او را به حضورش در اغتشاشات پیوند بزنند، حالا اما اطلاعات جدیدی از تلفن همراه مرحومه نیکا شاکرمی استخراج شده که گره این ماجرا را باز و به تنویر افکار عمومی در خصوص ابعاد این پرونده کمک خواهد کرد

ماجرا چگونه آغاز شد؟

زهرا (آتش) شاکرمی، خاله نیکا که در لحظات ابتدایی اعلام این خبر نقش پررنگی در اطلاع رسانی از طریق شبکه‌های ضد انقلاب ایفا کرد. طبق اظهارات یکی از دوستان نیکا، از موج به راه افتاده در خصوص ادعای کشته شدن نیکا اظهار رضایت داشته و می‌گفته خوب شد که این خبر به گوش همه رسید وگرنه مردم خرم آباد می‌گفتند نیکا دختری خیابانی بوده و در نهایت خودکشی کرده است!

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

نقش آفرینی خاله نیکا در ماجرا زمانی جالب می‌شود که متوجه می‌شویم وی در بازجویی خود بیان کرده است: چند روز پس از مفقودی نیکا شخصی از طرف یکی از دوستانش با وی تماس می‌گیرد و ادعا می‌کند که خانواده‌اش از مسئولین رده بالای سپاه هستند و نیکا در بازداشت سپاه بوده، از او بازجویی شده و برایش پرونده تشکیل گردیده و یکی دو روز اخیر به اوین منتقل شده است.

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

محمد جواد شفیعی، بازپرس شعبه پنجم بازپرسی دادسرای ناحیه ۲۷ تهران، در رابطه با این ادعای خاله نیکا شاکرمی گفت: خاله مرحومه شاکرمی در تحقیقات اولیه گفته بود که فردی به آن‌ها اعلام کرده است که نیکا شاکرمی در بازداشت نیروهای امنیتی است که فرد مورد نظر احضار شد و صراحتاً حرف‌های خاله نیکا شاکرمی را انکار کرد.

شبهه بی خبر بودن خانواده از مرگ نیکا

یکی از موارد دیگری که ضد انقلاب با استناد به آن پروژه کشته سازی از نیکا شاکرمی را جلو برد فاصله بین بی خبری خانواده نیکا از وی تا تحویل جسد مرحومه شاکرمی به خانواده‌اش است، جزئیات این موضوع اما با مرور چند سند روشن می‌شود.

به گفته بازپرس پرونده، در پشت بام ساختمانی که جسد نیکا شاکرمی کشف شد، فیلترهای سیگار و کیف مرحوم پیدا شد که داخل کیف حوله، عینک شنا و سیگار وجود داشت.

شفیعی بیان کرد: گوشی تلفن همراه مرحوم نیز در محل پیدا شد که در حالت هواپیما قرار داشت و در حال پخش موسیقی بود.

وی گفت: جسد به پزشکی قانونی منتقل شد و از جسد انگشت نگاری گردید که با توجه به اینکه مرحومه سابقه‌ای نداشت، اطلاعاتی در خصوص هویت وی به دست نیامد.

بازپرس پرونده افزود: خانواده مرحوم در تاریخ ۷ مهرماه اعلام مفقودی فرزند خود را به کلانتری اعلام کردند که در تاریخ ۹ مهر ماه جسد به خانواده تحویل داده می‌شود. «زن ناشناس» عنوانی است که در نامه‌ای که از طرف سازمان بهشت زهرا (س) خطاب به کلانتری برای انتقال جسد متوفی به سالن تشریح نگاشته شده برای مرحومه نیکا شاکرمی به کار برده می‌شود، این نامه مشخص می‌کند که هویت وی ناشناس بوده و هیچ‌گونه مدارک هویتی همراه او نبوده است.

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

در نامه دیگری افسر تحقیق پلیس، دستور بازپرس ویژه قتل را تحت عنوان دستور قضائی برای انتقال جسد نیکا از بیمارستان به پزشکی قانونی صادر کرده و در این سند نیز هویت نیکا شاکرمی مجهول الهویه است.

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

ناشناس بودن جسد و مراجعه دیرهنگام خانواده نیکا برای اعلام مفقودی وی، دلیلی روشنی برای مشخص شدن علت این فاصله زمانی است.

در ادامه رمز گشایی از ماجرای نیکا، محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی استان تهران سیزدهم مهرماه درباره جزئیات این پیرونده می‌گوید: ساعت ۷:۳۰ روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه، ساکنین ساختمانی در چهار راه امیر اکرم متوجه جسد خانم جوانی در حیاط منزل خود می‌شوند که بلافاصله موضوع را به کلانتری منطقه اطلاع می‌دهند. اکیپ‌های تخصصی صحنه به محل اعزام و متوجه می‌شوند این خانم از ساختمان مجاور به حیاط این منزل پرتاب شده است.

طبق اعلام شهریاری در آزمایش‌های کالبد شکافی و معاینه جسد، آثار شکستگی‌های متعدد در ناحیه لگن، سر، اندام‌های فوقانی و تحتانی، دست‌ها و پاها و در رفتگی لگن مشاهده شد که نشان می‌دهد فرد از بلندی پرت شده و طبق استعلام‌های گرفته شده هم مشخص گردید فرد به پایین پرتاب شده است.

همچنین، به گفته بازپرس پرونده نیکا شاکرمی با بررسی دوربین‌های مداربسته مشخص شد که نیکا شاکرمی وارد یک ساختمان نیمه متروکه شده است. سپس بررسی شد که آیا مرحومه با فردی در ساختمان ارتباط داشته و یا به دعوت فردی وارد این ساختمان شده ست که با توجه به ارزیابی محتویات تلفن همراه و تماس‌هایی که گرفته شده بود مشخص گردید وی با فردی در ساختمان ارتباط نداشته است.

شفیعی بازپرس پرونده همچنین تاکید می‌کند: با بررسی دوربین‌های محل مشخص گردید که هیچ فردی نیکا را تعقیب نمی‌کرده است.

فرضیه‌های بعدی برای رمزگشایی از پرونده نیکا

علاقه نیکا به حضور در ارتفاع و پیشنهاد او برای خودکشی از طریق سقوط از ارتفاع، دو نکته‌ای بود که در تحقیق از دوستان نیکا مشخص شد.

در جریان این تحقیقات یکی از همکلاسی‌های سابق نیکا می‌گوید: از زمان آشنایی‌مان با هم نیکا به پشت بام خانه‌ها می‌رفت، او از ارتفاع و تنهایی در ارتفاع لذت می‌برد.

دوست دیگر نیکا که به دلیل حضور در کلاس طراحی خاله نیکا با مرحومه شاکرمی آشنا شده بود در نکته‌ای جالب به این موضوع اشاره می‌کند که به دلیل داشتن افسردگی راجع به خودکشی با نیکا صحبت کردم و در واکنش به پیشنهاد من برای خودکشی به وسیله قرص گفت: تنها راه مطمئن خودکشی سقوط از ارتفاع است که قطعاً کشنده است.

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

تقصیر هیچکس نبود

حالا با گذشت یک ماه از فوت نیکا شاکرمی و پس از آنکه صدا و سیما حتی فیلم دوربین‌های مدار بسته ساختمان نیمه متروکه‌ای که نیکا شب قبل از حادثه به آن وارد می‌شود و از بالای پشت بام همین ساختمان به پایین سقوط می‌کند را منتشر کرد، اسناد جدیدی که از گوشی همراه مرحومه شاکرمی استخراج شده و با دستور مقام قضائی منتشر شده و فرضیه خودکشی این دختر را قوی‌تر کرده و نشان می‌دهد خانواده او نیز قبل از اینکه وارد فضای رسانه‌ای شوند این احتمال را می‌داده‌اند که نیکا قصد خودکشی داشته است.

ذکر این نکته ضروری است که در این گزارش تنها از بخشی از اطلاعات تلفن همراه نیکا شاکرمی استفاده شده که مرتبط با موضوع علت فوت او است و این گزارش به هیچکدام از اسناد مربوط به زندگی شخصی نیکا یا ارتباطات خانوادگی او نمی‌پردازد و اصولاً چنین اجازه‌ای نیز هیچ گاه از سمت مقام قضائی صادر نمی‌گردد.

اما آنچه مشخص است اینکه مادر نیکا شاکرمی شب قبل از حادثه از طریق پیامک‌های متعددی از وضعیت او اظهار نگرانی می‌کند و خواستار برگشت وی به خانه می‌شود.

مادر که به شدت نگران سلامتی دخترش است از وی می‌خواهد که با اسنپ به پرند (محل زندگی مادر) برگردد.

به گفته شفیعی، بازپرس دادسرای امور جنایی تهران، مادر نیکا شاکرمی در ابتدا اعلام کرده بود که با دخترش زندگی می کرده‌است، اما با تحقیقات انجام شده مشخص گردید نیکا جدا از مادرش و با خاله‌ی خود زندگی می‌کرد و پدرش را نیز سال ۹۲ از دست داده بود.

اما نکته مهم در مکالمه مادر نیکا با دخترش این است که با وجود چندین پیام ارسالی از طرف مادر از ساعت ۲۱:۲۶ تا ۲۳:۰۵ شب بیست و نهم شهریور و بی پاسخ گذاشتن آن‌ها از طرف نیکا، سرانجام مرحومه نیکا شاکرمی در ساعت ۰۴:۵۷:۴۸ بامداد سی‌ام شهریور تنها در یک پیام خطاب به مادر می‌نویسد: تقصیر هیچکس نبود

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

این پیام نیکا درست چند ساعت قبل از پیدا شدن جسدش توسط ساکنین محل ارسال شده است.

مادر نیکا ساعت ۱۹:۰۹ سی و یکم شهریور یعنی یک روز پس از حادثه مجدداً به دخترش پیام می‌دهد و دوباره از او می‌خواهد که به خانه برگردد، مادر با بیان این جمله که زندگیت را تباه نکن به نیکا پیشنهاد یک ماه بستری در بیمارستان را می‌دهد تا مسئله حل شود و می‌گوید: تا یک ماه آینده خانه را به تهران می‌آورم.

خاله نیکا نیز در تاریخ ۳۱ شهریور در پیامی که نشان از نگرانی احتمالی درباره خودکشی نیکا دارد به او می‌گوید: «نیکا عزیزم، نذار اشتباهات بقیه باعث بشن تو به خودت آسیب بزنی».

این پیام خاله نیکا، در واقع به برخی اختلافات خانوادگی آن‌ها و وضعیت ناپایدار و نابسمانی که نیکا در آن به سر می برده اشاره دارد.

اقدام برای خرید قرص برنج

در کنار مکالمات نیکا با مادرش، مکالمه اینستاگرامی مرحومه شاکرمی با فروشنده قرص کشنده برنج نیز محتوای یکی از چت‌هایی بوده که از تلفن همراه نیکا استخراج شده و این تصاویر با دستور مقام قضائی در اختیار خبرگزاری میزان قرار گرفته است.

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

همچنین در تصویر دیگری که از تلفن همراه نیکا شاکرمی استخراج شده، مجدداً اشاراتی به تمایل وی برای خودکشی مشاهده می‌شود.

آخرین پیام نیکا شاکرمی به مادرش

حالا انتشار اسناد ناشناس بودن جسد نیکا و اظهارات خاله و دوستان نیکا در کنار پیام‌های رد و بدل شده بین او و مادرش، نشان‌دهنده واقعیتی است که با روایت دروغ شبکه‌های ضد انقلاب فاصله فراوانی دارد.

رسوایی این شبکه‌ها در ماجرای نیکا، اما باعث عقب نشینی آن‌ها از این تاکتیک جنگ روانی نخواهد شد و طی روزهای گذشته سناریوی کشته سازی برای خشمگین کردن مردم ایران همچنان ادامه داشته است.

در کنار گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران نیز در اینستاگرام خود عکسی را منتشر کرد و مدعی شد که این عکس را از گوشی تلفن همراه نیکا شاکرمی استخراج کرده است که واکنش وکیل خانواده شاکرمی را در پی داشت. دکتر محمد شهریاری در یک پست جدید که در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام منتشر کرد نوشته است: «فتوشاپ نیست. واقعی! از گوشی نیکا شاکرمی استخراج کردیم. #وقتی_عاشق_خوابیدن_روی_بلندی_میشی. عکس استخراج شده از گوشی نیکا شاکرمی. تفسیرش با خودتون. یکی از دوستانش هم در خصوص علاقه نیکا شاکرمی به این موضوع،مطالبی رو بیان کرده است».

نیکا شاکرمی

انتشار این عکس واکنش رضا باقری وکیل خانواده شاکرمی را در پی داشت که در مصاحبه با روزنامه شرق گفته است:

 ما این عکس منتسب به نیکا که منتشر شده را کاملا تکذیب می کنیم، کاری که آقای شهریاری انجام دادند، خلاف قانون بوده و اصلا حق نداشتند چنین کاری انجام دهند. آقای شهریاری سرپرست دادسرای جنایی هستند، ایشان قاضی برجسته و مجرب و دانایی هستند، برای همین من خیلی تعجب می کنم که ایشان چنین کاری کردند. ملاحظه بفرمایید که در این مرحله از پرونده اصلا حق نداریم گزارشی از پرونده ارائه دهیم. اما در کلیات کار، ما در این مورد طرح شکایت کردیم ولی هنوز هیچ شخص خاصی را متهم نکردیم که دقیقا چه کسی این کار را انجام داده است.

اما نکته دیگری که وجود دارد این است که ما با قاضی پرونده صحبت کردیم، معتقد بودیم که فوت این دختر خودکشی نبوده، ایشان بازپرس شعبه پنچم و قاضی شریف و محترمی هستند که بدون هیچ گونه محدودیت و ممنوعیتی برای تحقیقات با ما همکاری می کنند. درواقع ما خودمان را در کنار ایشان می دانیم ولی پرونده هنوز در مرحله ابتدایی و مقدماتی است.

نیکا شاکرمی

اجمالا نظر من این است که این اتفاق خودکشی نبوده، اما بقیه ماجرا را ما نمی دانیم و حتی خود قاضی هم اطلاعی ندارد. از محتوای پرونده هم هر آنچه وجود دارد، ما حق نداریم افشا کنیم، چون خلاف ماده ۹۱ قانون است و این کار قابل تعقیب کیفری هم خواهد بود. درهرحال من به عنوان وکیل تا الان هیچ مانعی برای پیگیری پرونده نداشتم، حتی قاضی پرونده به من گفت هیچ گونه مانعی برای تحقیقات ندارید و با آزادی کامل هرکجا که ابهام دارید می توانید به ما بگویید تا ما ابهامات را برطرف کنیم. البته این همان قرار بین وکیل و قاضی است که همچون دو دست یا دو بال برای پیشبرد پرونده کنار هم باشند. اگر دخالت هایی به عنوان مانع هم در پرونده باشد، بنده ابایی ندارم که آن را بیان کنم و حتما همین کار را خواهم کرد.

همان طورکه گفتم، پرونده هنوز در مرحله کاملا ابتدایی است، درواقع گزارش پزشکی قانونی هنوز نرسیده و هنوز گزارش ها کامل نشده، الان هم قاضی یا هر شخص دیگری نمی تواند، تشخیص درستی دهد، چون قدم اول دریافت گزارش پزشکی قانونی است تا از روی آن بتوانیم تصمیم بگیریم و بحث کنیم. در واقع ابهامات فراوانی در این پرونده وجود دارد، یعنی این پرونده وضعیت معماگونه ای دارد که اصلا در آن خانه مورد نظر برای این دختر چه اتفاقی افتاده و هیچ کس هم اطلاعی ندارد، ما هنوز چیزی نمی دانیم و در جهل کامل قرار داریم که آنجا چه اتفاقی افتاده است. وکیل خانواده نیکا شاکرمی با تأکید بر اینکه در این پرونده ابهامات وجود دارد و هنوز معمایی حل نشده، در مورد جواب پزشکی قانونی بیان می کند: بنابراین هر کسی در این مورد قضاوت کرده، قضاوتش بی مبناست. اینکه جواب پزشکی قانونی هنوز به دست ما نرسیده طبیعی است، چون آزمایش هایی انجام می شود که زمانبر است، البته بعضی از نتایج آن آمده که صلاح نیست در این مورد توضیحی ارائه دهیم. یعنی برخی آزمایش ها که زمانبر نبوده، جوابش به قاضی منعکس شده و خودمان هم قرار است یک تحقیقات خارج از آن هم انجام دهیم.

ببینید چیزی که من تا هفته قبل می دانم، هشت نفر از اهالی آن ساختمان بازداشت شدند و هنوز هم بازداشت هستند. از پنج تا شش روز گذشته این اطلاعات را دارم و با آنها دیداری نداشتم و از نتیجه بازجویی های انجام شده با این افراد بی خبر هستم.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۶ نظر

ورود

 • HH آبان ۴, ۱۴۰۱

  خدا لعنت کنه کسایی که با شایعات کار رو به اینجا رسوندن و آبروی یک خانواده رو بردن.
  هرچی میگفتن خودک.شی بوده یه عده میگفتن دروغه دروغه کار خودشونه.
  اینقدری پیش رفتن که اونا هم مجبور شدن مدارک ارائه کنن و آبروی این دختر و خانوادش رفت.
  همینو میخواستین؟ الان میدونین خانوادش چقدر عذاب روانی میکشن؟
  اونایی که میگفتین دروغه دروغه و ربطش میدادید به اعتراضات، الان کدوم جهنمی هستین؟ آبروی یک خانواده رو بردید. خدا لعنتتون کنه.

  • احسان آبان ۴, ۱۴۰۱

   سوال مهم اینه : آیا مردم روایت جدید رو قبول میکنند یا نه ؟!
   واقعا مهم نیست چه اتفاقی افتاده نه از این بابت که یک نوجوان دیگر در بین ما نیست، از این نظر که افکار عمومی چرا با حکومت همراه نیست ؟! گسلی که سالها پیش بین مردم و حاکمیت ایجاد شد داره نمایان میشه. این فاصله وقتی نمایان میشه که خود وزارت کشور در زمان انتخابات مجلس اعتراف میکنه فقط ۱۸ درصد واجدین شرایط رای در تهران پای صندوقها رفتند.متاسفانه نه دولت و نه مجلس و نه حاکمیت صدای خاموش اعتراض مدنی و فاصله ایجاد شده را نشید و امروز تمام کشور و مردم دارند تاوان اشتباه برخی افراد و تصمیمات را میدهند.

 • سهیل آبان ۴, ۱۴۰۱

  این مدت که هر دختری میمیره خبرش رو همه رسانه ها پخش می کنند یک عده چنان خودکشی یک دختر نوجوون براشون عجیبه و اون رو انکار می کنند که انگار تا حالا یک لحظه هم توی این جامعه زندگی نکردند. این حکومت که حقشه آخرش افتاد توی چاله ای که خودش کنده بود. هرچقدر روانشناسها و جامعه شناسها می گفتند آمار خودکشیها و مشکلات روانی رو اعلام کنید حکومت همیشه گارد می گرفت و سرپوش میذاشت روش: چه معنی داره توی جامعه اسلامی کسی خودکشی کنه؟ چه معنی داره مردم ما از نوجوون تا کهنسال اینقدر افسرده و ناامید باشند؟ بیاید حالا تحویل بگیرید اون آمار ندادن ها و سرپوش گذاشتنها و کتمان واقعیت حالا خفت خودتون رو گرفته. اینکه حالا چرا مردمی که خودشون واقعیت جامعه رو دیدند و می بینند اینقدر گارد می گیرند نسبت به پذیرش این موضوع با این حجم از شواهد و مدارک خودش نیاز به بررسی روانشناسانه و جامعه شناسانه داره.

 • حامد آبان ۵, ۱۴۰۱

  بی همه چیز های دروغ گو
  دروغ از سر و صورتتون میباره
  همین دروغ ها گلوتون رو میگیره و خفتون میکنه

  • قهرمانی آبان ۵, ۱۴۰۱

   آدمهایی مثل تو که کل جهان بینی شون براساس ادعاهای رسانه ها شکل گرفته طبیعیه در برابر هر حرفی که برخلاف باورهاشون باشه مقاومت کنند. کاش به جای میمون دست آموز دیگران بودن یاد می گرفتید استقلال فکری داشته باشید. به جای اینکه برای دیدن حقیقت چشمتون به دهن رسانه های موافق یا مخالف باشه چشمتون رو باز می کردید و عقلتون رو به کار می گرفتید تا خودتون حقیقت رو پیدا کنید.

 • ع گ آبان ۶, ۱۴۰۱

  تاریخ ثبت شده در تصویر مکالمه با فروشنده قرص برنج : Today 15:37 !!!!!!!!!
  مخاطب را احمق فرض نکنید