روایت یک کارشناس تانک M1 Abrams از تجربه کار با اصلی ترین خودرو زرهی ارتش آمریکا

روایت یک کارشناس تانک M1 Abrams از تجربه کار با اصلی ترین خودرو زرهی ارتش آمریکا

در سال ۱۹۸۱، ارتش ایالات متحده یک تانک نسل جدید را معرفی کرد: M1 Abrams. تانک M1 Abrams با توپ اصلی ۱۰۵ میلیمتری، موتور توربین گازی و زرهی بسیار پیشرفته، برتری قطعی نسبت به تانک های ساخت اتحاد جماهیر شوروی داشت. ۴۱ سال بعد، تانک های آبرامز هنوز هم یکی از قوی ترین و بهترین تانک های موجود هستند. تازه ترین نسخ تانک آمریکایی آبرامز با نام M1A2 SEPv3 اکنون وارد سرویس شده و در اختیار نیروهای گردان دوم زرهی، یگان سوم پیاده نظام مستقر در فورت استوارت، جورجیا قرار گرفته است. M1 Abrams تانکی با نقص های اندک، با قدرت آتش، تحرک و حفاظت زرهی در کلاس جهانی است.

M1 Abrams تانکی با نقص های اندک، با قدرت آتش، تحرک و حفاظت زرهی در کلاس جهانی است.

برای درک اینکه زندگی در داخل یک تانک آبرامز چگونه است، وبسایت Popular Mechanics مصاحبه ای با یک مربی و کارشناس تانک آبرامز در ارتش ایالات متحده به نام گروهبان نیکلاس اس تیلمن انجام داده است که در ادامه در قالب سوال و جواب خواهد آمد. تخصص او مربی ارشد تجهیزات زرهی است و ۱۴ سال تجربه در این زمینه دارد و در حال حاضر مربی ارشد توپچی تانک آبرامز است.

سوار شدن به تانک برای اولین بار چطور تجربه ای بود؟

لحظه سوررئالی بود وقتی فهمیدم که آبرامز چقدر بزرگ است اما همزمان فضای داخلی آن چقدر اندک بود.

تانک ها سلاح هایی تهاجمی برای گرفتن زمین هستند و شعار شاخه زرهی این است: «نیروی رزمی تصمیم گیر». چه چیزی باعث شده که این تانک بهترین سلاح تهاجمی در میدان نبرد باشد؟

تانک ها و به طور خاص آبرامز، قدرت آتش قابل توجهی به مبارزه می آورد. سرعت و سلاح ها چیزی هستند که آبرامز را به یک پلتفرم نظامی تهاجمی ترسناک تبدیل کرده اند.

تانک ها در داخل فضای به شدت محدودی دارند و برخی کشورها، مانند فرانسه، محدودیت های ارتفاع برای تانک ها تعریف کرده اند. آیا محدودیت های مشابهی در ارتش ایالات متحده نیز وجود دارد؟

آخرین باری که بررسی کردم، حداکثر ارتفاعی که خدمه زرهی ام ۱ باید داشته باشند ۱۸۶ سانتمتیر است. من خودم ۱۸۶ سانتمیتر قد دارم و در داخل تانک کمی برایم تنگ است. اما خدمه تانکی را دیده ام که از من هم بلندتر بوده اند.

تانک ام ۱ آبرامز از یک توپ اصلی ۱۲۰ میلیمتری M256 استفاده کرده و گفته می شود که توانایی هدف قرار دادن یک هدف به اندازه تانک با سرعت ۲۱۰۰ یارد با دقت بالایی در هنگام حرکت را دارد. آیا این شایعه نزدیک به واقعیت است یا کاملاً غیرواقعی است؟

درست تر این است که بگوییم نزدیک به واقعیت است.

ویدیوهایی در یوتیوب نشان می دهند که تانک آبرامز در هنگام شلیک توپ اصلی می لرزد؟ وقتی توپ شلیک می کند صدای آن داخل تانک چقدر بلند است؟

آنقدر بلند نیست که در تکان خوردن خود تانک به نظر می رسد. شوکی که در اثر شلیک توپ اصلی تولید می شود باعث می شود گردوخاک و ذرات روی خود تانک پرتاب شوند. به وضوح، خدمه و تجهیزات نیز تکان می خورند اما داخل تانک آنطور که به نظر می رسد نیست. خدمه دو نوع وسیله حفاظت شنوایی می پوشند و در شرایطی که انفجار در بیرون از خود تانک رخ می دهد، بخش زیادی از سروصدا در خارج از تانک می ماند.

در صورتی که یک تانک ۶۸ تنی از کار بیفتد، چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر تانک به هر دلیلی از کار بیفتد، بسته به شرایط بازسازی انجام می شود. معمولاً سعی می کنیم عملیات شبه ریکاوری را انجام دهیم که در آن یک تانک دیگر، تانک از کار افتاده را به منطقه ای ایمن می برد تا مکانیک ها بتوانند آن را تعمیر کرده و راه اندازی کنند. اما مواردی است که مکانیک ها و تیم ریکاوری ما می آیند و خودشان تانک را برده یا در محل تعمیر می کنند. در واقع، به محیط و شرایط بستگی دارد.

صحبت های بسیاری در مورد بکارگیری هوش مصنوعی در تجهیزات نظامی ایالات متحده وجود دارد. آیا در تانک ها جایی برای هوش مصنوعی وجود دارد و هوش مصنوعی چه نوع کارهایی را می تواند بر عهده گیرد که زندگی شما و زندگی خدمه را ساده تر سازد؟

در پلتفرم کنونی هیچ جایی نمی بینم که هوش مصنوعی ضروری باشد.

M1 Abrams تانکی با نقص های اندک، با قدرت آتش، تحرک و حفاظت زرهی در کلاس جهانی است.

تانک ام ۱ آبراز در سال ۱۹۸۱ معرفی شد و هنوز هم تانک اصلی ارتش است بعد از ۴۱ سال. چه چیزی تانک آبرامز را در میدان نبرد امروزی در رقابت نگه داشته است؟

تانک آبرامز در طی دهه ها همچنان در رقابت باقی مانده است به خاطر آپدیت های مداوم. قدرت آتش، قدرت مانور، بقاپذیری و ارتباطات آن همگی روزآمد شده و بسیار برتر و توانمندتر از اولین نمونه و حتی مدل های جدیدتر است.

موتور توربینی گازی AGT-1500 تانک ام ۱ به شدت بی صداست اما بر اساس گزارش ها آنقدر داغ می شود که قسمت عقب تانک را به یک باربکیو تبدیل می کند. اگر این شایعه واقعیت دارد آیا استیک هایش بامزه هستند؟

تنها چیزی که با استفاده از اگزوز پخته ام غذاهای کنسروی بوده اند. این تنها برای داغ کردن محتوای کنسروها بوده است. البته باید مواظب باشید که چقدر آن را آنجا قرار می دهد زیرا گرمای بیش از حد باعث می شود که کنسرو منفجر شود. اما اگزوز طوری غذاهای تازه را می پزد که مزه اگزوزی می دهند. بهتر است از اجاق های سیار یا گریل های کوچک در میدان نبرد استفاده کرد.

شما تانک M1A2 SEPv3 را دوست دارید اما اگر مجبور بودید هر تانک دیگری در جهان را برانید، کدام را انتخاب می کردید و چرا؟

اگر قرار باشد تانک کشور دیگری را برای راندن انتخاب کنم، به سختی تحت فشار خواهم بود تا بین تانک اسراییلی Merkava 4 و Leopard 2 آلمانی یکی را انتخاب کنم. Merkava طراحی منحصربفردی دارد در حالی که Leopard برای ما آشناتر است و به اندازه آبرامز رانندگی نرمی دارد.

تانک آبرامز ام ۱ چهار خدمه دارد: فرمانده، گلوله گذار، توپچی و راننده. اگر تانک در مسیرش به یک باجه خودکار استارباکس برسد، چه کسی برای گرفتن قهوه پیاده می شود؟

باجه های خودکار استارباکس برای خودروهای پریوس طراحی شده اند نه تانک آبرامز. اما اگر واقع گرا باشیم، این گلوله گذار خواهد بود که باید برود قهوه ها را بیاورد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • مانی آبان ۱۲, ۱۴۰۱

    این تان انقدر خوب طراحی شده و پیشرفته است که بسیاری از قسمتهاش جایی برای ارتقا دادن ندارد بگونه ای که تانک آبرامز ایکس اشتراکات زیادی با این تانک دارد. این تانک بهترین تانک موجود در جهان هست و بزودی این جایگاه نصیب آبرامز ایکس خواهد شد.آبرامز ایکس دارای گلوله گذاری خودکار، برجک بدون خدمه، یک سرنشین کمتر و موتور هیبرید (الکتریکی بدون صدا) هست.

  • . آبان ۱۲, ۱۴۰۱

    فقط چلنجر